moda

Новиот тренд ги освои жените: Ова лето се носи коса во боја на океан

Новиот тренд ги освои жените: Ова лето се носи коса во боја на океан

Најновиот тренд „океанска коса“ станува се попопуларен и ги освои жените. Фризерите ги користат сите бои на океанот, со цел да постигнат совршена комбинација од сини нијанси на косите од своите клиенти. „Океанската коса“ изгледа импресивно. Стилистите и експертите за коса користат различни тонови на сина боја – кобалтни, тиркизни, а понекогаш и зелена поради […]

Изложба на модни креации на студентите на Изет Цури

Изложба на модни креации на студентите на Изет Цури

Третата годишна изложба на модни креации во организација на Интернационалниот институт за мода „Изет Цури“ од Скопје вечер ќе биде отворена во изложбениот простор на Даут-пашиниот амам. На изложбата, која оваа година ќе се одржи под насловот „À la Mode“, ќе бидат претставени триесетина модни креации, дизајнирани и изработени од студентите по моделизам и стилизам […]

Зејн Малик дизајнираше облека за „Версаче“

Зејн Малик дизајнираше облека за „Версаче“

Популарниот британски пејач Зејн Малик ја претстави својата колекција на облека „Икс Верзус“, која ја дизајнираше во соработка со италијанскиот бренд „Версаче“. За главно лице на кампањата ја избра Бела Хадид, сестрата на неговата девојка Џиџи. Колекцијата на Зејн се состои од машка и женска облека, која е спој на атлетиката и рокенролот. Колекцијата најмногу […]

Жена без заби, коса и пори хит во модната индустрија

Жена без заби, коса и пори хит во модната индустрија

– Јас секогаш сум иста. Но, секогаш немав еднаков третман, но се изборив. Не дозволив да ме менуваат, истакна Гајдош, која студира уметност. Таа додава дека откако станала модел се сменила во друга смисла односно дека преку работата научила да се вреднува себе си како особа која може да направи се што сака. Гајдош по […]

Модна ревија на студенти по дизајн од ТМФ

Модна ревија на студенти по дизајн од ТМФ

На Технолошко-металуршкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска ќе се одржи модна ревија на студентите по дизајн и инженеринг на облека. Ревијата е насловена „2017 за нас е Метаморфоза“ и на неа студентите под менторство на м-р Лидија Георгиева ќе ги презентираат стекнатите знаења и вештини. На ревијата ќе присуствуваат и […]

Најскапата чанта во светот

Најскапата чанта во светот

Чантата „Himalaya Niloticus Crocodile Diamond Birkin 30“ е продадена за рекордна сума, со што е соборен минатогодишниот рекорд, кога идентичната чанта е продадена по цена од 2.32 милиони долари. Само една или две вакви чанти се креираат на годишно ниво, со што претставуваат најретки во светот. Рачно изработената чанта е дефинитивно најпосакуваниот предмет што постои, […]

Рекордна цена за бела торба од крокодилска кожа

Рекордна цена за бела торба од крокодилска кожа

Француската модна куќа Ермес (Hermes) го надмина светскиот аукциски рекорд бидејќи торбата од тој производител на луксузни модни детали беше продадена за 380.000 долари во Хонгконг, соопшти аукциската куќа Кристи (Christie’s). Аукциската куќа не го идентификува купувачот на мат бела торба направена од крокодилска кожа. Торбата е направена во 2014 година и има 18-каратни копчиња […]

Непрепознатливоста на Ева Херцигова на црвениот тепих во Кан

Непрепознатливоста на Ева Херцигова на црвениот тепих во Кан

Во деведесетите години од минатиот век Ева Херцигова беше едно од најбараните лица во светот на моделингот, а денеска ретко кој би ја препознал. Чешката манекенка Ева Херцигова ретко се појавува во јавноста, за разлика од своите колешки Наоми Кемпбел и Синди Крафорд. И додека нејзините некогашни сопарнички во светот на модата, на неодамна одржаните […]

Колекцијата на Иванка Трамп се продава под друго име и со попуст

Колекцијата на Иванка Трамп се продава под друго име и со попуст

Откако голем број трговски синџири одлучи да ја исфрли облеката креирана од Иванка Транп од своите продавници, нејзините колекции се продаваат под друго име и со попуст. Иванка, на републиканската национална конвенција во Кливленд изјави дека носи облека од сопствената линија, а следното утро нејзиниот розов фустан од 139 долари се распродаде во кус рок. […]

Австралиски Нордстром продава валкани фармерки за 390 евра

Австралиски Нордстром продава валкани фармерки за 390 евра

Австралиската компанија Нордстром беше прозвана на социјалните мрежи бидејќи продава калливи фармерки по цена од 390 евра. Фармерките се опишани како типична американска работна облека, која ја симболира тешката работа. Компанијата вели дека ваквите фармерки порачуваат дека не треба да се плашите да се спуштите на земја и да се извалкате. Овие фармерки наидоа на […]

На пазарот пристигнуваат целосно пластични, проѕирни панталони

На пазарот пристигнуваат целосно пластични, проѕирни панталони

Топшоп се уште се опоравува од коментарите кои ги предизвикаа фармерките од пластичен материјал на колената, но на компанијата тоа не и беше пречка да објави своја нова креација и повторно предизвика контраверзи. Пластичниот материјл не е повеќе само на колената, туку панталоните сега се целосно направени од пластичен материјал. – Проширете ги своите размислувања […]