mob

Олга Панго назначена за вршител на дожност директор на МОБ

Олга Панго назначена за вршител на дожност директор на МОБ

Нов вршител на дожност директор на Македонската опера и балет од денеска е назначена познатата балерина и кореограф Олга Панго, досегашен уметнички раководител на балетскиот ансамбл во МОБ. МОБ информира дека одлуката е донесена од страна на Министерството за култура. Оваа функција до 25 мај ја вршеше оперскиот пејач Игор Дурловски, кој си поднесе оставка.

Со „Аида“ вечер ќе бидат затворени 45. Мајски оперски вечери

Со „Аида“ вечер ќе бидат затворени 45. Мајски оперски вечери

Со Вердиевата „Аида“ вечер во Македонската опера и балет ќе бидат затворени 45. Мајски оперски вечери. Оваа година во „Аида“ ќе настапат солисти од Турската државна опера од Истанбул. Режисер е Дејан Прошев, а диригент Вања Николовски-Ѓумар. Насловната улога ќе ја игра Дениз Јетим, а во екипата се и: Ајше Озкан (Амнерис), Ефе Кислали (Радамес), […]

„Аида“ со солисти од Турција за крај на Мајските оперски вечери

„Аида“ со солисти од Турција за крај на Мајските оперски вечери

Традиционално на 31 мај со Вердиевата „Аида“, вечер во Македонската опера и балет ќе бидат затворени 45. Мајски оперски вечери. Оваа година во „Аида“ ќе настапат солисти од Турската државна опера од Истанбул. Режисер е Дејан Прошев, а диригент Вања Николовски-Ѓумар. Насловната улога ќе ја игра Дениз Јетим, а во екипата се и: Ајше Озкан […]

„Аида“ со солисти од Турција за крај на Мајските оперски вечери

„Аида“ со солисти од Турција за крај на Мајските оперски вечери

Традиционално на 31 мај со Вердиевата „Аида“, утревечер во Македонската опера и балет ќе бидат затворени 45. Мајски оперски вечери. Оваа година во „Аида“ ќе настапат солисти од Турската државна опера од Истанбул. Режисер е Дејан Прошев, а диригент Вања Николовски-Ѓумар. Насловната улога ќе ја игра Дениз Јетим, а во екипата се и: Ајше Озкан […]

Хуманитарен концерт на Дино Имери во Македонската опера и балет

Хуманитарен концерт на Дино Имери во Македонската опера и балет

Македонската опера и балет вечер ќе организира хуманитарен концерт на пијанистот Дино Имери за да се соберат пари за натамошно лекување во странство на младиот пијанист-ученик Никола Алексовски. – Сите хумани граѓани ќе може да донираат преку купување билет со симболична цена во МОБ, како и преку трансакциската сметка на неговата мајка: Елизабета Алексовска 300007085053957 […]

Хуманитарен концерт на Дино Имери наместо откажаната опера „Мадам Батерфлај“

Хуманитарен концерт на Дино Имери наместо откажаната опера „Мадам Батерфлај“

Македонската опера и балет соопшти дека се откажува операта „Мадам Батерфлај“ која во рамки на Мајските оперски вечери беше закажана за 28 мај во изведба на Националниот театар на опера и балет на Албанија. Наместо оваа претстава, ден претходно (27 мај), МОБ ќе организира хуманитарен концерт на пијанистот Дино Имери, со цел да се соберат […]

Премиера на детската оперета „Пролетна приказна“ на Мајски оперски вечери

Премиера на детската оперета „Пролетна приказна“ на Мајски оперски вечери

На програмата на 45-ти „Мајски оперски вечери“, во сабота напладне во Македонската опера и балет, детскиот хор „Фалсето“ при МОБ премиерно ќе ја одигра оперетата „Пролетна приказна“ од композиторот Стојан Стојков. Детската оперета „Пролетна приказна“ го отсликува будењето на пролетта и природата во неа. Музичкиот израз на делото кореспондира со естетските и технички елементи прилагодени […]

Рецитал на сопранот Ѓиновска Илкова на Мајски оперски вечери

Рецитал на сопранот Ѓиновска Илкова на Мајски оперски вечери

Сопранот Весна Ѓиновска – Илкова и пијанистката Кристина Светиева во рамки на програмата на јубилејните 45-ти „Мајски оперски вечери“ вечер со почеток во 20 часот во Македонската опера и балет ќе одржат рецитал. Режисер е Дејан Прошев, а на програмата се дела од Чајковски, Рахмањинов, Форе, Пуланк, Лист, Штраус, Чилеа, Верди. Гостин на концертот е […]

Дурловски си поднесе оставка од позицијата директор на МОБ

Дурловски си поднесе оставка од позицијата директор на МОБ

Оперскиот пејач, Игор Дурловски си поднесе оставка од позицијата директор на МОБ и професор на Факултетот за музичка уметност. -За жал, а можеби некому за среќа, ниту МОБ не беше поштеден од негативните ефекти од наметнатите општествени услови кои се одразија врз целокупната работна атмосфера, расположението на нашата публика, безбедносниот скептицизам на дел од нашите […]

Хуманитарна изведба на мјузиклот „Тајно моја“ на Мајските оперски вечери

Хуманитарна изведба на мјузиклот „Тајно моја“ на Мајските оперски вечери

На програмата на фестивалот Мајски оперски вечери денеска и утре е мјузиклот „Тајно моја“ посветен на Тоше Проески, а со двете изведби Македонската опера и балет ќе се вклучи во хуманитарната акција #ситезагоце. МОБ најави дека приходот од продадените билети ќе биде дониран за лекување на Гоце Марковски, кој боледува од тумор на мозокот и […]

Хрватскиот народен театар од Сплит на Мајски оперски вечери

Хрватскиот народен театар од Сплит на Мајски оперски вечери

Хрватскиот народен театар од Сплит вечер гостува на Мајски оперски вечери со балетската претстава „На пат“ во кореографија на реномираниот Игор Киров. Претставата е по музика на Јохан Себастијан Бах, а настапуваат 17 танчери: Екатерина Кузњецова, Матеа Милас, Габриела Меде, Ева Карпиловска, Хазуки Танасе, Тина Хатлак, Лејла Бајрамовиќ, Аља Кадриќ, Артјом Жусов, Иван Бојко, Александар […]