ljubov

Постои ли идеална разлика во годините меѓу партнерите?

Постои ли идеална разлика во годините меѓу партнерите?

Разликата во годините меѓу партнерите често негативно се коментира. Иако во прашање се приватни работи во кој никој не треба да се меша, социјалните табуа тешко умираат. Поради тоа многу научници се занимавале со оваа тема. Неодамна објавената студија во списанието Journal of Population Economics покажа дека „идеалната“ разлика во годините меѓу партнерите кога станува […]

Данците најмногу ги изневеруваат своите љубовни партнери

Данците најмногу ги изневеруваат своите љубовни партнери

Иако неверството се случува во секоја земја на планетата, некои нации тоа го прават многу почесто од другите. Неодамна спроведено истражување покажа дека најмногу неверстава има во скандинавските земји. На самиот врв на листата на „прељубници“ се најдоа Данците. Дури 46 отсто од испитаниците во Данска признале дека го изневеруваат својот партнер. По Данска на […]

Евровизискиот победник Манс Зелмерлов и предложи брак на својата девојката

Евровизискиот победник Манс Зелмерлов и предложи брак на својата девојката

Еден од најпознатите победници на Евровизија последниве години, Швеѓанецот Манс Зелмерлов, годишниот одмор последните денови ги минува во Хрватска. Но, музичарот, кој лани ја имаше честа и да биде водител на Евросонгот и неше прогласен е еден од најдобрите водители во историјата на ова натпреварување, сепак во Далмација не дојде само да се одмори, туку […]

Жената, која најчесто изневерува по занимање е…

Жената, која најчесто изневерува по занимање е…

Многу фактори влијаат врз тоа дали партнерот ќе не изневери – незадоволство, привлечност од друга личност, одмазда…Новото истражување покажа дека меѓу факторите, кои влијаат на неверството е и професијата на човекот. „Illicit Encounters“, веб страница за состаноци од Велика Британија, наменета за луѓе во брак, проучила десет илјади профили на своите корисници. Резултатите од истражувањето […]

Жените најчесто ги изневеруваат сопрузите во своите 30-ти години

Жените најчесто ги изневеруваат сопрузите во своите 30-ти години

Според новите истражувања на Универзитетот во Квинсленд, веројатноста жената да го изневери својот сопруг е најголема во средината на нејзините 30-ти години. Студијата која вклучила и следење сајтови за „вонбрачни врски“, открива дека најчесто жените тоа го прават или барем фантазираат за тоа, на 36,6 години. Логиката е едноставна: девојките, во просек, се мажат на […]

Во реалниот живот Кери и Ѕверката никогаш не би биле заедно

Во реалниот живот Кери и Ѕверката никогаш не би биле заедно

Поминаа речиси 20 години од моментот кога колумната на Кендис Бушнел се претвори во една од најпознатите серија во светот – „Сексот и градот“, а и самата писателка призна дека од тогаш многу работи се промениле. По повод годишнината, Кендис во интервју за „Гардијан“ говори за тоа колку машко-женските односи се промениле, особено благодарение на […]

Предрасуди на жените кои ги комплицираат врските

Предрасуди на жените кои ги комплицираат врските

Мажите секогаш истакнуваат дека жените „сакаат“ да комплицираат, а француските психолози потврдија дека предрасудите кај дамите во голема мерка предизвикуваат проблеми во врската. Најчести предрасуди во емотивниот однос се: Ако покажам дека сакам сериозна врска и брак ќе мисли дека очајно сакам да се омажам и тоа ќе го одбие Истражувањето покажува дека дури 73 […]

Четири работи за својата врска кои не би требало да ги објавувате на Интернет

Четири работи за својата врска кои не би требало да ги објавувате на Интернет

Со цел да ги зачувате хармоничните односи во својата врска најдобро е следните работи никогаш да не ги правите на Интернет: 1. Да го навредувате партнерот Во лутина, двојките често го искажуваат своето незадоволство и лутење и на социјалните мрежи. Осудувачки статус, песна со порака или негативен коменар можеби моментално ќе ви олесни, но бидете […]

Мажите се посреќни со подебелки жени

Мажите се посреќни со подебелки жени

Најновото истражување покажало дека мажите кои се женат со жени кои имаат повеќе килограми се многу посреќни, всушност 10 пати посреќни од мажи кои за сопруги бираат послаби жени. Истражувањето кое го спровеле др. Филемон Алварадо и др. Едгардо Моралес, покажа дека со подебелките партнерки мажите повеќе се смејат и полесно ги решаваат проблемите поради […]

Вљубеност уште на четири години

Вљубеност уште на четири години

Децата на таа возраст за симпатии најчесто ги бираат, оние кои ги чувствуваат како добри, но и популарни во градинките или во близината во која што живеат. Научно е докажано кога ќе наполнат три години децата почнуваат да прават разлика меѓу мажите и жените. Тоа значи дека тогаш се идентификуваат со полот на кој му […]

Откриена е тајната за 68-годишниот среќен брак на кралицата Елизабета Втора и принцот Филип

Откриена е тајната за 68-годишниот среќен брак на кралицата Елизабета Втора и принцот Филип

Новини Лондон – Лондон Кралицата Елизабета Втора и принцот Филип можат да се пофалат со најдолгиот кралски брак во историјата – сојузот им трае веќе цели 68 години. Според биографот Гејлс Брандрет, двајцата биле среќни во текот на сите тие децении, затоа што нивната врска има идеална динамика, објавува списанието Пипл, цитирано од Новини Лондон. […]