kultura

Алаѓозовски и Банов разговараа за унапредување на соработка во културата

Алаѓозовски и Банов разговараа за унапредување на соработка во културата

Во рамки на дводневната посета на Република Бугарија на делегацијата на Владата на Република Македонија предводена од премиерот Зоран Заев на 20 и 21 јуни 2017, министерот за култура Роберт Алаѓозовски оствари средба со бугарскиот министер за култура Боил Банов, соопшти денеска Министерството за култура. На средбата беше посочено дека соработката во областа на културата […]

Одбележување 90 години од раѓањето на Димитар Ќорнаков

Одбележување 90 години од раѓањето на Димитар Ќорнаков

– По повод 90-годинишнината од раѓањето и 60 години активна творечка и научна дејност на д-р Димитар Ќорнаков, во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ во Скопје, денеска, ќе се одржи промоција на неговите монографски изданија „По трагите на нашите предци“ и „Македонски манастири“, кои излегоа од печат во издание на „Матица македонска“. На промоцијата за […]

Концерт на Омер Фарук Текбилек на отворањето на Скопско лето

Концерт на Омер Фарук Текбилек на отворањето на Скопско лето

Со концерт на еден од највлијателните турски музичари и композитори кој живее и работи во САД, Омер Фарук Текбилек, вечер во Македонската опера и балет ќе биде отворено 38. Скопско лето. Во рамки на манифестацијата ќе се одржат 20 концерти, осум претстави, три промоции на книги и 10 филмски проекции во кафе-киното кое годинава ќе […]

Министерството за култура бара да се преземат мерки за заштита на културното наследство

Министерството за култура бара да се преземат мерки за заштита на културното наследство

„Во врска со состојбите настанати во НУ „Музеј на Македонија“- Скопје, по невремето кое се случи на 14.6.2017 година, односно настанатата вонредна состојба со влегувањето на вода во просториите на Музејот, ве известуваме дека министерот за култура, г-дин. Роберт Алаѓозовски, уште истата вечер со лично присуство констатира дека се доведени во опасност движните добра, кои […]

Со мултимедијален перформанс завршува првата поетско-ликовна колонија „Нацртај песна“

Со мултимедијален перформанс завршува првата поетско-ликовна колонија „Нацртај песна“

Првата поетско-ликовна колонија „Нацртај песна“ која почна со работа на 12 јуни во организација на ЈУ Градска библиотека „Браќа Миладиновци“- Скопје, завршува вечер во 20 часот кога во дворот на библиотеката ќе се одржи мултимедијален перформанс. Актерот Томе Витанов ќе чита стихови од Блаже Конески, Славко Јаневски, Ацо Шопов, Гане Тодоровски, Петре М. Андреевски, Анте […]

Министерство за култура: По вчерашното невреме преземени мерки за санација на оштетувањата на „Чифте Амам“

Министерство за култура: По вчерашното невреме преземени мерки за санација на оштетувањата на „Чифте Амам“

Министерството за култура соопшти дека од вчеравечер интензивно се преземаат неопходните итни заштитни интервенции за санирање, како и теренските оценки на стручњаците за трајно решавање на проблемите по оштетувањата на споменикот на културата „Чифте амам“ во Скопје по вчерашното невреме. – Денеска НУ Конзерваторски центар – Скопје формира стручен тим за итен увид и констатирање […]

Реакција на Министерството за култура на прес-конференција на пратеникот Крсто Јовановски

Реакција на Министерството за култура на прес-конференција на пратеникот Крсто Јовановски

„Во врска со ставовите изнесени на прес конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ на 13.06.2017 година од страна на пратеникот Крсте Јовановски, како реакција на изјавата на министерот за култура, Роберт Алаѓозовски дека ќе ја остави фасадата на зградата на Министерството со боите од Шарената револуција, Министерството за култура смета дека изнесените ставови не претставуваат никакво изненадување, туку […]

Појаснување на Министерството за култура за објавениот повик до националните институции

Појаснување на Министерството за култура за објавениот повик до националните институции

Министерството за култура појаснува дека минатата недела објавило повик до националните институции да ги достават нацрт – програмите за нивната работа за 2018 година, кој се однесува исклучиво на националните установи, кои се финансираат преку Министерството. Со соопштението, посочуваат од Министерството, се повикуваат националните установи од културата да достават нацрт – програми за 2018-та. Од […]

Алаѓозовски во посета на културните установи во Прилеп и на отворање на „Војдан Чернодрински“

Алаѓозовски во посета на културните установи во Прилеп и на отворање на „Војдан Чернодрински“

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски вечер ќе присуствува на отворањето на 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Како што соопшти Министерството за култура, Алаѓозовски денеска ќе ги посети и културните установи во Прилеп, ќе оствари средби со претставници на ансамблите поддржани од државата, како и со претставници на независната културна сцена. – Министерот […]

Меѓународен хорски фестивал Техо во Тетово

Меѓународен хорски фестивал Техо во Тетово

Околу триста хористи од девет хорови од Македонија, Бугарија, Косово и Албанија ќе учествуваат на 26. издание на меѓународниот хорски фестивал Техо што претстојниот викенд ќе се одржи во Тетово. Директорот на фестивалот Ивица Зориќ на прес-конференција информираше дека хористите ќе настапат во две фестивалски вечери во сабота и недела. Овогодинешното издание на Техо е […]

Здружението за култура и уметност ФРУ на конференции во Љубљана и Белград

Здружението за култура и уметност ФРУ на конференции во Љубљана и Белград

Здружението за култура и уметност ФРУ – Факултет за работи што не се учат (Битола/Скопје) деновиве има две меѓународни претставувања – на „Flanders Balcan Express Caravan“ денеска во Љубљана и на 9 јуни во Белград на интернационалната конференција „Времиња на отпор“. Ивана Васева, кураторка, и Филип јовановски, визуелен уметник и граѓански активист денеска во Љубљана […]