kosarka

МКФ ја продолжува соработката со „Туркиш Ерлајнс“

МКФ ја продолжува соработката со „Туркиш Ерлајнс“

Авиокомпанијата „Туркиш Ерлајнс“ ќе биде дел од тимот на Македонската кошаркарска федерација уште една година откако беа комплетирани сите документации за конечно парафирање на договорот кој беше потпишан помеѓу претседателот на МКФ, Петар Наумоски и Генералниот директор на авиокомпанијата во Република Македонија, Пинар Ајваз Арикан, информираа од МКФ. Во изминатите две години, колку што турската […]

Карпош Соколи домаќин на МЗТ Скопје во вториот дуел од финалето на плеј-офот

Карпош Соколи домаќин на МЗТ Скопје во вториот дуел од финалето на плеј-офот

Куп освојувачот Карпош Соколи ќе го пречека актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром во вториот дуел ос финалната пресметка за трофејот во македонското првенство. Домаќините посакуваат реванш за поразот во Аеродром во неделата, додека МЗТ Скопје се надева на успех по што ќе му треба само едена победа да ја одбрани титулата. – Го загубивме првиот […]

Бадел ја одбрани шампионската титула

Бадел ја одбрани шампионската титула

Кошаркарките на Бадел ја одбранија шампионската титула откако во финалето од плеј офот ги совладаа кошаркарките на Вардар со 3-0 во победи. Синоќа во третиот натпревар од финалната серија Бадел оствари триумф од 73:43. На првите два дуела Бадел победи со 68:45 и 78:45. Најефикасна на дуелот беше Нена Трајчевска со 17 поени и воедно […]

Поради стечај, згаснува КК Цибона

Поради стечај, згаснува КК Цибона

Хрватскиот кошаркарски клуб Цибона од 1 јуни заминува во стечај поради финансиски проблеми, изјави поранешниот играч, тренер и претседател на клубот, Ацо Петровиќ. – Од 1 јуни Цибона заминува во стечај и ќе го нема клубот. Нема да има клуб со такво име, грб и богата историја, изјави Петровиќ кој во Цибона дојде во 1976 […]

МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи пред решавачки натпревари

МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи пред решавачки натпревари

Екипите на МЗТ Скопје Аеродром и на Карпош Соколи се наоѓаат пред пласман во финалето на плеј офот доколку вечерва постигнат победи во полуфиналната серија (натпревар број 3) против Куманово, односно Работнички. Првакот МЗТ Скопје е домаќин на Куманово и има водство од 2-0 во победи и важи за фаворит во дуелот. Натпреварот се игра […]

Потпишан меморандум за соработка меѓу МКФ и Факултетот за физичко образование спорт и здравје.

Потпишан меморандум за соработка меѓу МКФ и Факултетот за физичко образование спорт и здравје.

Македонската кошаркарска федерација (МКФ) и Факултетот за физичко образование спорт и здравје од Скопје, (ФФОСЗ) ја официјализираа својата соработка. Денеска во просториите на МКФ беше потпишан Меморандум помеѓу Претседателот на федерацијата од една страна Петар Наумоски, и деканот на ФФОСЗ, Ленче Алексовска – Величковска. Со меморандумот, се интензивира и се подига нивото и формата на […]

МЗТ Скопје и Карпош Соколи поведоа со 2-0 во кошаркарскиот плеј-оф

МЗТ Скопје и Карпош Соколи поведоа со 2-0 во кошаркарскиот плеј-оф

Шампионот МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи се наоѓаат на чекор до финалето во кошаркарскиот плеј-оф по вечерашните победи над Куманово, односно Работнички. МЗТ Скопје Аеродром на гостувањето во Куманово победи со 93:88 (25:18, 23:31, 24:19 и 21:20). Карпош Соколи на домашен терен се радуваше на втор триумф над Работнички, овој пат со резултат 90:79 […]

Извлечени групите за Мундијалските квалификации во кошарка

Извлечени групите за Мундијалските квалификации во кошарка

Во кинескиот град Гванжу денес беше одржана ждрепката за квалификациите за Светското првенство кое во 2019 ќе се одржи во Кина. Вкупно 24 земји беа распоредени во осум различни групи, а во октомври групите ќе бидат комплетирани откако уште осум земји ќе добијат шанса за место во квалификациите. Последните осум земји се репрезентации кои ќе […]

„Соколите“ направија брејк во „Градски парк“

„Соколите“ направија брејк во „Градски парк“

Кошаркарите на Карпош Соколи го добија првиот натпревар од полуфиналната пресметка во плејофот со Работнички откако вечерва во доигрувањето без навивачи во салата „Градски парк“ победија со 77:76. По инцидентите вчеравечер мечот беше прекинат при резултат 67:60 за АБА лигашот, предност која успеа да ја преточат во триумф по одигрувањето на последната четвртина во денешното […]

Прекинат натпревaрот Работнички-Соколи, за Жерновски прекинот-политички

Прекинат натпревaрот Работнички-Соколи, за  Жерновски прекинот-политички

Зошто синоќа беше прекинат кошаркарскиот натпревар помеѓу „Работнички“ и „Карпош Соколи“? По тензичната трета четвртина, во која, судиите, според навивачите на „Работнички“, намерно судеа во корис на „Карпош Соколи“, по неколку вербални дофрлувања, влезе полиција која се обиде да ја исфрли навивачката група на „КК Работнички“ од трибините. По ова судиите донесоа одлука да се […]

МЗТ Скопје го победи Куманово, прекин во „Градски парк“

МЗТ Скопје го победи Куманово, прекин во „Градски парк“

Бранителот на шампионската титула во домашното кошаркарско првенство МЗТ Скопје Аеродром ја запиша првата победа против Куманово во рамки на првиот натпревар од полуфиналната серија во плејофот. МЗТ Скопје Аеродром го совлада ланскиот вицешампион со 71-51 (20-15, 15-17, 26-12 и 10-7 по четвртини). По едно релативно изедначено прво полувреме, домаќините одиграа одлична трета четвртина во […]