knizevnost

„Матис“ на рускиот писател Александар Иличевски објавен на македонски

„Матис“ на рускиот писател Александар Иличевски објавен на македонски

Друштвото за издавачка дејност „Македоника“ од Скопје, го објави на македонски јазик романот „Матис“ на рускиот писател Александар Иличевски, награден со високата книжевна наградата во Русија – „Руски Букер“, во превод од руски јазик на Ленче Тосева. Романот „Матис“ има повеќе изданија на руски јазик во десетици илјади примероци и е преведен на повеќе јазици. […]

Стојан Тарапуза и Еќрем Баша од Косово добитници на „Книжевно жезло“ за 2017

Стојан Тарапуза и Еќрем Баша од Косово добитници на „Книжевно жезло“ за 2017

Македонскиот поет, писател за деца и антологичар Стојан Тарапуза и косовскиот поет академик Еќрем Баша се добитници на наградата „Книжевно жезло“ за 2017, што Друштвото на писателите на Македонија ја доделува за поетски опус со високи естетски вредности. Наградите им беа врачени денеска на 21. издание на Меѓународната книжевна манифестација „Празник на липите“, што се […]

ДПМ ќе расправа за преиспитување на лектирите

ДПМ ќе расправа за преиспитување на лектирите

Иницијативата на Друштвото на писателите на Македонија за преиспитување на лектирата во основното и средното образование ќе биде тема за расправа на редовното Годишно собрание на македонската писателска асоцијација што ќе се одржи денеска. Собранието ќе го отвори претседателот на ДПМ Веле Смилевски, што ќе биде вовед во дебатата за актуелните состојби во лектирата како […]

Промоција на „Годините кога научив да летам“ на Евгениј Хоуп

Промоција на „Годините кога научив да летам“ на Евгениј Хоуп

Новата книга на Евгениј Хоуп насловена „Годините кога научив да летам“ ќе биде промовирана вечер во Клуб Матица на Булеварот на книгите. Според издавачот, книгата нуди авантура, мистерија и филозофија и е симбол за 30.000 километри поминати во автостоп низ Европа на писателот Евгениј Хоуп. – Ова е приказна која зборува за решителноста на еден […]

Промоција на книги од Искра Чоловиќ и Свето Стаменов посветени на Даница Ручигај

Промоција на книги од Искра Чоловиќ и Свето Стаменов посветени на Даница Ручигај

Новинарите на Македонското радио – Радио Скопје и публицисти, Искра Чоловиќ и Свето Стаменов, вечер во Салонот 19,19 ќе ги промовираат книгите „Ако влегуваш во овој храм во кој љубовта е вера, помоли се!“ и „Лебедовата песна на Заробеничката на ветрот“ посветени на првата македонска поетеса и основоположничка на т.н. женско писмо во современата македонска […]

Промовирана „Персонална библиографија“ на професорот Душко Цацков

Промовирана „Персонална библиографија“ на професорот Душко Цацков

Во Штип денеска беше промовирана книгата „Персонална библиографија“ на Душко Цацков, поранешен универзитетски професор и декан на Педагошкиот факултет. Издавањето на книгата и промоцијата се поддржани од Општината. Професорот кој полни 80 години, зад себе има оставено литература за деца, но и за наставници и за универзитетски професори. – Досега вакви библиографиии имаа само Балабанов, […]

Во Велес промовиран романот „Доилката“на Лилјана Пандева

Во Велес промовиран романот „Доилката“на Лилјана Пандева

Во Градската библиотека „Гоце Делчев“ во Велес синоќа беше промовиран романот „Доилката“ на Лилјана Пандева добитник на наградата за прозно остварување „Стале Попов на ДПМ за 2016 година. Романот го промовира проф д-р Кристина Николовска која појасни дека романот е морничава и нежна вонвременска приказна за љубовта како доење, за страста како хранителството во спознанието, […]

Промоција на книги од Искра Чоловиќ и Свето Стаменов посветени на Даница Ручигај

Промоција на книги од Искра Чоловиќ и Свето Стаменов посветени на Даница Ручигај

Новинарите на Македонското радио – Радио Скопје и публицисти, Искра Чоловиќ и Свето Стаменов, утревечер (19:19 часот) во Салонот 19,19 ќе ги промовираат книгите „Ако влегуваш во овој храм во кој љубовта е вера, помоли се!“ и „Лебедовата песна на Заробеничката на ветрот“ посветени на првата македонска поетеса и основоположничка на т.н. женско писмо во […]

Десет македонски поети во Антологија на словенската поезија

Десет македонски поети во Антологија на словенската поезија

Поезија од десет македонски автори е објавена во антологијата „Словопринесување“ (Словоприношение) што неодамна ја издаде Словенската литературна и уметничка академија. Во антологијата се претставени плејада современи поети што пишуваат на словенски јазици меѓу кои се и македонските поети Бранко Цветкоски, Весна Ацевска, Влада Урошевиќ, Гордана Михаилова – Бошнакоска, Звонко Танески, Јовица Тасевски-Етернијан, Љубомир Груевски, Санде […]

Објавена книгата „Шушулеменко“ од Константин Дораковски

Објавена книгата „Шушулеменко“ од Константин Дораковски

Објавена е книга со драмски текстови „Шушулеменко“ од дипломатот Константин Дораковски. Тоа е дело на првиот македонски дипломат во Канада (в.д. генерален конзул на Република Македонија во Торонто, 1997-2001, како и прв македонски дипломат во Канбера, Австралија (2003-2006), а потоа повтороно во Канада како министер советник во Амбасадата на Република Македонија во Отава (2010-2013). Делото […]

Заврши бесплатниот курс по француски јазик во штипската библиотека

Заврши бесплатниот курс по француски јазик во штипската библиотека

Во Националната установа универзитетска библиотека (НУУБ) „Гоце Делчев“ во Штип заврши бесплатниот курс по француски јазик за 70 лица кои го изучуваат овој јазик во рамки на проектот „Француски учиме, македонски читаме, култура спојуваме и развиваме“. Директорката на НУУБ „Гоце Делчев“-Штип Милена Ристова-Михајловска информира дека проектот беше поддржан од Министерството за култура, а логистички е […]