kniga

Промовирана „Годините кога научив да летам“ од Евгениј Хоуп

Промовирана „Годините кога научив да летам“ од Евгениј Хоуп

Во четвртокот во Клуб Матица на Булеварот на книгите беше промовирана новата книга на Евгениј Хоуп насловена „Годините кога научив да летам“. Книгата е симбол на неговите 30.000 изминати километри автостоп низ Европа. Секоја копија која беше достапна во Клуб Матица за време на промоцијата беше распродадена. Инспириран од животот на авторот, книгата Годините кога […]

Во Штип промовирана книгата „Автобиографија“ од Марија Димкова

Во Штип промовирана книгата „Автобиографија“ од Марија Димкова

Книгата „Автобиографија“ на Марија Димкова беше промовирана во Мултимедијалниот центар на општина Штип. Родена во селото Горно Пожарско во Егејска Македонија, Марија Димкова во својата автобиографија го опишува животниот пат, чувствата за својот роден крај. Таа имала три години кога заедно со родителите морале да се иселат. Страдањата на децата бегалци и на нивните родители, […]

Промовирана книгата „Документите на ЕУ во контекст на европската историја“

Промовирана книгата „Документите на ЕУ во контекст на европската историја“

„Документите на Европската Унија во контекст на европската историја“ е насловена книгата од авторот Дамир Ланг, која вечерва беше промовирана во библиотеката „Тане Георгиевски“. Делото опфаќа четири глави и е прв труд на кумановецот Дамир Ланг, историчар. – Во книгата е опфатен период од формирањето на европската заедница, па се до последното проширување со Хрватска […]

Промоција на книгата „Извештаи на рисот“ на 53. ДАФ

Промоција на книгата „Извештаи на рисот“ на 53. ДАФ

Книгата „Извештаи на рисот“ од поетот Славе Ѓорѓо Димоски и сликарот Сергеј Андреевски вечер ќе биде промовирана на 53-тото издание на Драмскиот аматерски фестивал (ДАФ) на Македонија. Промотор на книгата ќе биде проф. д-р Ивица Џепаровски, а промоцијата ќе се одржи во Ценатрот за култура „Бели мугри“ -Изложбен салон 2, со почеток во 21:30 часот. […]

Награден расказ од Силвија Митевска во Италија

Награден расказ од Силвија Митевска во Италија

Македонската писателка Силвија Митевска со расказот „Сонот на Лучиа“ ја освои специјалната награда „Slow food Tera Madre“ на 12. издание на националниот конкурс „Мајчин јазик“ во Италија. Наградата и беше доделена на меѓународниот саем на книгата во Торино. Расказот на Митевска заедно со другите избрани ќе се најде во изданието „Приказни за жени од странство […]

Отворен вториот Саем на книга во Струмица

Отворен вториот Саем на книга во Струмица

На градскиот плоштад „Гоце Делчев“ во Струмица денеска беше отворен вториот Саем на книга под мотото „Ајде да читаме“ кој ќе трае до 24 мај. На штандовите ќе бидат изложени изданијата на 15 македонски издавачи, а книгите ќе се продаваат со саемски попуст од 20 до 70 проценти. -На саемот присутни се најеминентните македонски издавачи: […]

Излезе од печат збирката „Златен меч на времето“

Излезе од печат збирката „Златен меч на времето“

Деновиве излезе од печат збирката „Златен меч на времето: поезија за Велес и велешани“ во издание на Академски Печат и Клубот на писатели „Коста Солев Рацин“ од Велес. Збирката на 262 страници претставува тематски определен панорамски преглед на извадоци од творештвата на голем број македонски поети од различни генерации и стадиуми од развојот на македонската […]

Во библиотеката во Штип промовирана книгата „Исечоци од мојот живот“

Во библиотеката во Штип промовирана книгата „Исечоци од мојот живот“

Книгата „Исечоци од мојот живот“, чиј автор е пензионираната професорка Добрила Јовева беше промовирана денеска во НУ Универзитетска библиотека „Гоце Делчев“ во Штип. Вилма Јованова, вработена во НУУБ „Гоце Делчев“-Штип истакна дека промоцијата на книгата „Исечоци од мојот Живот“ е во пресрет на одбележувањето на големиот празник „Свети Кирил и Методиј“. – Ова е четврта […]

Смилевски и Силјан ги промовираа своите нови книги пред штипската публика

Смилевски и Силјан ги промовираа своите нови книги пред штипската публика

Во рамки на манифестацијата „Во чест на поетот“, што ја организира Центарот за култура „Ацо Шопов“ денеска Раде Силјан и Веле Смилевски пред штипската публика ги промовираа своите нови дела. Смилевски ја промовираше својата штотуку издадена книга „Песната Палимпсест“ во издание на „Дијалог“ во која се наоѓа дел од неговото творештво по 2000-та година. – […]

„Песната палимпсест“, нова книга од Веле Смилевски

„Песната палимпсест“, нова книга од Веле Смилевски

„Песната палимпсест“ е најновата книга на поетот и литературен критичар Веле Смилевски. Издавач е Здружението за уметност и култура на живеење „Дијалог“ од Скопје. Во овој, како што е најавено, прв том од избраните дела на Смилевски, на 750 страници се презентирани арс-поетичките коментари на авторот за поезијата создавана во изминатите 45 години. Покрај воведната […]

Македонски автори застапени во зборникот „Рукописи 40“

Македонски автори застапени во зборникот „Рукописи 40“

Вкупно 69 автори се селектирани на годинашниот конкурс за „Рукописи 40“ – Зборник на поезија и кратки раскази на младите луѓе од поранешна Југославија. Издавач е Младински центар Панчево. Како и последните неколку години, така и годинава поезијата е позастапена од прозата. Од Македонија избраните автори се Стефан Марковски, Маријана Јанческа, Михајло Свидерски, Ива Дамјановски, […]