klasicna muzika

Трпчески премиерно го изведе „Македонисимо“ пред германската публика

Трпчески премиерно го изведе „Македонисимо“ пред германската публика

Германската публика во Лудвидсбург имаше прилика премиерно да го слушне новиот проект на македонскиот пијанист Симон Трпчевски насловен „Македонисимо“ со музика од Македонија. Освен на пијано, Трпески свиреше и на хармоника, па дури и запеа. Бувчанско, Малешевка, Црногорка, Беранче, Велигденско, Пелистерско, Поступано, но и Филка мома, Чие е она девојче,… во препознатливите македонски ритми, аранжирани […]

Почнува фестивалот за класична гитара „Тремоло“

Почнува фестивалот за класична гитара „Тремоло“

Во организација на Градот Скопје и Детскиот културен центар – „Карпош“ од денеска до 21 мај во Скопје ќе се одржува осмиот интернационален фестивал за класична гитара „Тремоло“. Натпреварот е за класична гитара за сите ученички, средношколски и студентски категории, како и мастер часови. Членови на жирито се гитаристите Влатко Стефановски, Тони Китановски, Мартин Крајчо, […]

Македонскиот виолинист Александар Иванов ќе ја претставува Европа на светски натпревар

Македонскиот виолинист Александар Иванов ќе ја претставува Европа на светски натпревар

Македонскиот виолинист Александар Иванов (16 години), иако е на средношколска возраст, сепак е најмладиот студент на Конзерваториумот „Рихард Вагнер“ во Виена, Австрија, во класата на професор Игор Петрушевски, кој предавал и на Кралската академија во Лондон. На 20 мај ќе свири во Софија со оркестарот на „Класик ФМ“ заедно со познатиот концерт мајстор на амстердамската […]

Државни награди за ученици по виолина, флејта и хармоника од Кочани

Државни награди за ученици по виолина, флејта и хармоника од Кочани

Ученици од Основното музичко училиште „Ристо Јуруков“ во Кочани што изучуваат виолина, флејта и хармоника освоија прва, втора и трета награда на Државниот натпревар по музика, што се одржа во Скопје. Директорката на музичкото училиште Елизабета Горгиева, истакнува дека наградите се плод на едногодишната работа на учениците и наставниците и тие се повеке од очекувани. […]

Концерт на виолинистката Ванеса Меј во Вип Арена „Борис Трајковски“

Концерт на виолинистката Ванеса Меј во Вип Арена „Борис Трајковски“

Популарната британска виолинистка Ванеса Меј вечер ќе гостува во Вип Арена „Борис Трајковски“ во Скопје, што ќе биде единствен настап на познатата музичарка во регионот. Концертот го организира Прагма продукција со поддршка на Министерство за култура и Македонската филхармонија. Ванеса Меј Венкорн Николсон професионално позната како Ванеса Меј е британска мегапопуларна виолинистка. Атрактивната и популарна […]

Концерт на словенечкиот виолинист Миха Погачник во МОБ

Концерт на словенечкиот виолинист Миха Погачник во МОБ

Во рамки на одбележувањето на Европската недела, Словенечкиот центар Скопје органиизира концерт на словенечкиот виолинист со светска кариера Миха Погачник, кој вечер ќе настапи во Македонската опера и балет. Концертот е организиран во соработка со МОБ, Македонската филхармонија и со поддршка на Делегацијата на Европската унија во Скопје. – Со овој спектакл преку Словенија сакаме […]

Наградуваниот млад пијанист Арда Мустафаоглу примен од министерката Канческа-Милевска

Наградуваниот млад пијанист Арда Мустафаоглу примен од министерката Канческа-Милевска

По неколкуте освоени први награди на меѓународни натпревари, 14-годишниот талентиран пијанист Арда Мустафаоглу, кој е осмо одделение во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“ во Скопје, денеска беше примен од министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска. Таа му ги честиташе успесите на младиот пијанист кој во својата досегашна кариера има многубројни настапи, концерти, први награди, специјални награди и титула […]

Мандолинскиот оркестар на МКЦ со концерт ќе ја одбележи 35-тата годишнина

Мандолинскиот оркестар на МКЦ со концерт ќе ја одбележи 35-тата годишнина

Мандолинскиот оркестар на Младинскиот културен центар вечер ќе одржи концерт по повод 35 години од постоењето. Членовите на оркестарот од сите генерации, под диригентство на Ванчо Јовчев, ќе изведат дела од Бах, Огински, Брамс, Пучини, Марчело, Вагнер, Хрисиќ, Трајковски, Бранѓолица…, како и „Македонско капричо“ од Драган Шуплевски. Солисти на концертот ќе бидат Здравко Ангелов – […]

Во Кавадарци концерт во чест на унгарскиот композитор Бела Барток

Во Кавадарци концерт во чест на унгарскиот композитор Бела Барток

Во рамките на традиционалната соработка помеѓу Домот на културата „Иван Мазов Климе” од Кавадарци и Дирекцијата за култура и уметност на град Скопје, синоќа во културниот дом во Кавадарци се реализираа концерт, изложба и проекција на филм во чест на Бела Барток, еден од најпознатите и најмаркантните унгарски композитори на 20. век. Минатата година се […]

Гала концерт „Летај песно“ на млади музички уметници во МНТ

Гала концерт „Летај песно“ на млади музички уметници во МНТ

Гала концерт „Летај песно“ на врвни млади музички уметници со мелодиите на едни од најпознатите светски музички дела подготвени за камерен оркестар од страна на младиот уметник Вејчеслав Поповски ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар во Скопје. Солисти на вечерта ќе бидат Тијана Димова, Вејчеслав Поповски, Анастасија Аврамовска, Ени Вучидолова и Бојан Ефтимов. […]

Гала концерт „Летај песно“ на млади музички уметници во МНТ

Гала концерт „Летај песно“ на млади музички уметници во МНТ

Гала концерт „Летај песно“ на врвни млади музички уметници со мелодиите на едни од најпознатите светски музички дела подготвени за камерен оркестар од страна на нашиот млад уметник Вејчеслав Поповски ќе се одржи утре во Македонскиот народен театар во Скопје. Солисти на вечерта ќе бидат Тијана Димова, Вејчеслав Поповски, Анастасија Аврамовска, Ени Вучидолова и Бојан […]