kan

„Златна палма“ во Кан за „Плоштадот“ на Рубен Остлунд

„Златна палма“ во Кан за „Плоштадот“ на Рубен Остлунд

Шведскиот филм „Плоштадот“ на режисерот Рубен Остлунд ја доби наградата „Златна палма“ на 70-от јубилејен Филмски фестивал во Кан. Како што јави дописникот на МИА од Париз, победата на Остлунд, кој пред три години со драмата „Виша сила“ освои награда за најдобра режија, претставува изненадување, иако филмот добро помина кај критиката. „Плоштадот“ е необична сатирична […]

Непрепознатливоста на Ева Херцигова на црвениот тепих во Кан

Непрепознатливоста на Ева Херцигова на црвениот тепих во Кан

Во деведесетите години од минатиот век Ева Херцигова беше едно од најбараните лица во светот на моделингот, а денеска ретко кој би ја препознал. Чешката манекенка Ева Херцигова ретко се појавува во јавноста, за разлика од своите колешки Наоми Кемпбел и Синди Крафорд. И додека нејзините некогашни сопарнички во светот на модата, на неодамна одржаните […]

Поради негодување на публиката прекинат филм на Канскиот фестивал

Поради негодување на публиката прекинат филм на Канскиот фестивал

Премиерата на филмот „Окја“ на Канаскиот филмски фестивал, беше прекината само пет минути по почетокт, поради извиците на негодување на публиката во салата. Ваквата реакција на публиката претставуваше израз на револт и знак на протест затоа што продуцентот на филмот, компанијата „Нетфликс“, одби да го прикажува остварувањето низ кино салите во Франција. Публиката го исвирка […]

На овој човек му завидува цел машки род: Страстниот бакнеж со Моника Белучи ги шокираше сите во Кан

На овој човек му завидува цел машки род: Страстниот бакнеж со Моника Белучи ги шокираше сите во Кан

На синоќешното отворање на Канскиот филмски фестивал сите погледи беа насочени кон Моника Белучи. 52-годишната италијанска убавица блесна во креација од Диор. Како дел од својот настап, таа страсно го бакна 38-годишниот водител Алекс Лиц пред премиерното прикажување на филмот „Ismael’s Ghosts“. A post shared by Анна Бонд Anna Bond (@annabondarchuk) on May 17, 2017 […]

Почнува 70. јублејно издание на Канскиот филмски фестивал

Почнува 70. јублејно издание на Канскиот филмски фестивал

Кан по 70-ти пат од денеска ќе биде домаќин на најпознатиот и најпрестижниот фестивал на филмската уметност, јави дописникот на МИА од Париз. Со фестивалската церемонија повторно ќе раководи италијанската актерка Моника Белучи. Фестивалот ќе го отвори новиот филм на режисерот Арно Деплешен, „Les Fantômes d’Ismaël“ („Духовите на Исмаил“), а за престижната „Златна палма“ ќе […]

Осумнаесет филмови во конкуренција за Златната палма на 70-от Кански фестивал

Осумнаесет филмови во конкуренција за Златната палма на 70-от Кански фестивал

На 70-то издание на еден од најпознатите и најголеми филмски фестивал во светот – Канскиот, во официјална конкуренција за наградата Златна палма ќе се натпреваруваат 18 филмови, јави дописникот на МИА од Париз. На овие 18 филмови дополнително би можеле да им се приклучат и други филмски оставрување, од причина што годинашнава селекција беше објавена […]

Клаудија Кардинале заштитно лице на јубилејното издание на „Кан“

Клаудија Кардинале заштитно лице на јубилејното издание на „Кан“

Организаторите на 70-то издание на Меѓународниот филмски фестивал во Кан, којшто годинава се одржува од 17 до 28 мај, соопштија дека заштитно лице на плакатот на фестивалот ќе биде италијанската глумица Клаудија Кардинале. Станува збор за стилизирана фотографија направена во Рим во 1959, каде глумицата стои на еден покрив, на којашто таа е „радосна, слободна […]

Кан: Големите градови во светот треба да се подготвени за потенцијални терористички напади

Кан: Големите градови во светот треба да се подготвени за потенцијални терористички напади

Лондон и другите големи градови во светот треба да бидат подготвени за можни терористички напади, изјави при враќањето од Њујорк градоначалникот на британската престолнина Садик Кан.  – Тоа е реалната состојба на нештата. Се плашам дека Лондон, Њујорк и другите големи градови треба да бидат подготвени за тоа, истакна Кан, кој се наоѓаше во САД, […]

Златната палма за Кен Лоч

Златната палма за Кен Лоч

Годинешната Златна палма на 69-от Меѓународен филмски фестивал од Кан, меѓународното жири во Кан, на чело со австралискиот режисер Џорџ Милер му ја додели на режисерот Кен Лоч за филмот „Јас Даниел Блејк“, јавува дописникот на МИА од Париз. Кен Лоч со тоа влегува на листата на двојни наградени со најпрестижното филмско признание -Златната палма. […]

Денеска почнува 69-тиот меѓународен филмски фестивал во Кан

Денеска почнува 69-тиот меѓународен филмски фестивал во Кан

Меѓународниот филмски фестивал, 69-ти по ред, започнува денеска и ќе трае до недела 22 мај, кога ќе биде прогласен овогодинешниот добитник на Златна палма.  Фестивалот ќе биде отворен со новиот  филм на Вуди Ален „Cafe and Society“, во кој главните улоги ги играат Кристен Стјуарт и Џеси Ејзенберг.  Тоа е трет филм на Вуди Ален […]

Објавена селекцијата на Канскиот филмски фестивал 2016

Објавена селекцијата на Канскиот филмски фестивал 2016

Генералниот делегат и претседателот на Филмскиот фестивал од Кан, Тјери Фермо и Пјер Лескур денеска ја објавија селекцијата на филмови, кои годинава ќе бидат претставени на 69-то канско издание, јави дописникот на МИА од Париз. Селекцијата е направена од вкупно 1.869 филмови, од кои се избрани 49 во различните конкуренции на фестивалот. На фестивалот ќе […]