izlozba

Изложбата за Венециско биенале 2016 „Ничија земја“ од денеска во МСУ

Изложбата за Венециско биенале 2016 „Ничија земја“ од денеска во МСУ

Во Музејот на современата уметност (МСУ) вечер ќе биде отворена изложбата „Ничија земја“ на проектантското биро Стоундизајн-Скопје, која минатата година ја претставуваше Република Македонија на 15. Венециско биенале за архитектура 2016. Инсталацијата-објект на архитектите Стојан Павлески, Иван Симеонов, Ѓорѓи Радовановиќ и Љупчо Тасевски лани беше избрана да ја претставува Македонија во Венеција затоа што, според […]

Изложба на фотографии „Липицанци“ од Аленка Славинец

Изложба на фотографии „Липицанци“ од Аленка Славинец

Во организација на Словенечката Амбасада во Македонија, по повод 25-годишнината од меѓународното признавање на Словенија денеска во Скопје беше отворена изложбата на фотографии насловена „Липицанци“ од фотографката Аленка Славинец. Изложбата ја отвори амбасадорот на Словенија во Македонија, проф.Милан Јазбец, кој истакна дека таа претставува уникатно, креативно сеќавање на периодот од осамостојувањето на Словенија. Изложбата ја […]

Изложба на цртежи од бегалци од Сирија

Изложба на цртежи од бегалци од Сирија

Изложбата на цртежи со наслов „Бегство за подобро утре“ од сириските уметници Шерго Муса и Назли Абду, денеска беше отворена во просториите на Кинотека Македонија, а помогната од УНХЦР-Скопје и Центарот за управување со кризи (ЦУК). Директорот на ЦУК Агрон Буџаку рече дека изложените цртежи ја раскажуваат приказната на уметниците која е полна со лутина […]

Изложба на цртежи „Бегство за подобро утре“

Изложба на цртежи „Бегство за подобро утре“

Изложба на цртежи „Бегство за подобро утре“ на Сиријците Шерго Муса и Назли Абду создадени за време на нивниот престој со нивните деца во Прифатниот и транзитен центар Винојуг, ќе биде отворена денеска во Кинотеката на Македонија. Изложбата ќе биде отворена до 25 јануари 2017, а е организирана од претставништвото на УНХЦР Скопје и Центарот […]

Изложба на фотографии „Глорија и Глорија” од Зоран Шекеров

Изложба на фотографии „Глорија и Глорија” од Зоран Шекеров

Самостојна изложба на фотографии насловена „Глорија и Глорија“ на авторот Зоран Шекеров ќе биде отворена вечер во Националната галерија – Мала станица. Изложбата се состои од 60 црно-бели фотографии – фотографски есеј кој авторот ги фотографирал и пишувал додека бил на петмесечна посета во Чикаго(САД). Авторот изложбата ја посветил на Глорија и Глорија, мајка и […]

Изложба на фотографии „Глорија и Глорија” од Зоран Шекеров

Изложба на фотографии „Глорија и Глорија” од Зоран Шекеров

Самостојна изложба на фотографии насловена „Глорија и Глорија“ на авторот Зоран Шекеров ќе биде отворена утревечер во Националната галерија Мала Станица. Изложбата се состои од 60 црно-бели фотографии – фотографски есеј кој авторот ги фотографирал и пишувал додека бил на петмесечна посета во Чикаго(САД). Авторот изложбата ја посветил на Глорија и Глорија, мајка и ќерка, […]

Отворена изложба на уметници од општина Илинден

Отворена изложба на уметници од општина Илинден

По повод новогодишните и божикните празници, во организација на општина Илинден отворена е изложба на дела на уметниците од оваа локална самоуправа. Целта на одржувањето на една ваква манифестација, според организаторот, е анимирање на сите оние што се занимаваат, но и на оние што сакаат да се занимаваат со уметност, со што би се дало […]

Изложбата на дела од сукцесијата на поранешна СФРЈ до крајот на јануари

Изложбата на дела од сукцесијата на поранешна СФРЈ до крајот на јануари

Изложбата на дела од македонски автори добиени од сукцесијата на поранешна СФРЈ продолжува до крајот на јануари 2017 година, информираат од Националната галерија на Македонија (НГМ). – Само во првиот ден изложбата ја посетија над 200 посетители независно од публиката која дојде и присуствуваше на отворањето на изложбата, а ваквиот добар одѕив продолжува сеуште. Оттука, […]

Јубилејна изложба со археолошки пронајдоци во Македонија

Јубилејна изложба со археолошки пронајдоци во Македонија

Десетта јубилејна археолошка изложба „Декада на активирање на археолошките ресурси на Република Македонија“, ќе биде отворена денеска во Археолошкиот музеј на Македонија. На изложбата ќе бидат презентирани најзначајните пронајдоци од повеќе локалитети: Скупи, Таор, Старо Бонче, Археолошки катастар, Локвени, Маркова Кула, Корешница, Исар Марвинци, Кокино,… Ќе има и пронајдоци од Градиште, Младо Нагоричане, Билазора, село […]

Во Кавадарци отворена изложба „Сакралните објекти и руралната архитектура од велешкиот регион”

Во Кавадарци отворена изложба „Сакралните објекти и руралната архитектура од велешкиот регион”

Изложба на фотографии „Сакралните објекти и руралната архитектура од велешкиот регион” е отворена денеска во Музеј галеријата во Кавадарци. Недвижното културно наследство од Велес, Градско и Чашка е претставено на 37 паноа во рамки на проект на Музеј на град Велес и Националниот конзерваторски центар од Скопје. Автори на изложбата се Елица Николова, историчар на […]

Етнолошка изложба „Гевгелија низ вековите“

Етнолошка изложба „Гевгелија низ вековите“

Етнолошка изложба насловена „Гевгелија низ векови“ синоќа беше отворена во уметничката галерија „Амам“ по повод 130-годишнината од прогласувањето на Гевгелија за град. – Во наредните неколку дена на изложбата ќе бидат презентирани околу стотина предмети, фотографии, народни носии и други документи од етнолошката збирка на гевгелискиот Музеј кои зборуваат за развојот на градот во минатото, […]