izbori 2016

Течат роковите за формирање Влада

Течат роковите за формирање Влада

По конституирањето на Собранието на 30 декември, течат роковите за формирање на новата Влада на Република Македонија. Претседателот на Република Македонија е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието мандатот за состав на Владата да го довери на кандидат на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Собранието. Мандаторот, пак, во рок […]

ВИДЕО: Верифицирани мандатите на пратениците, седницата одложена додека не се формира Комисија за избор и именување

ВИДЕО: Верифицирани мандатите на пратениците, седницата одложена додека не се формира Комисија за избор и именување

Собранието ги верифицираше мандатите на сите пратници кои беа избрани на предвремените избори на 11 декември. Откако ги верифицираше мандатите, Трајко Вељаноски ја прекина седницата додека не се формира Комисија за избор и именување која треба да достави предлог за избор на претседател на Собранието. – До сега нема предлог од 10 пратеници за Комисијата […]

Новиот пратенички состав на конститутивна седница во петок

Новиот пратенички состав на конститутивна седница во петок

Претседателот на Собранието од претходниот состав, Трајко Вељаноски попладнево закажа конститутивната седница на новиот пратенички состав за петок во 13 часот. „Врз основа на член 63 од Уставот на Република Македонија кој предвидува дека новоизбраното Собрание се состанува на конститутивна седница најдоцна 20 дена од одржаните избори и конститутивната седница ја свикува претседателот на Собранието […]

Теарце гласа

Теарце гласа

Утрово во 7 часот беше отворено гласачкото место 2011 во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ во општина Теарце каде се прегласува откако Управен суд одлучи да го поништи гласањето во ова тетовско село. Изборниот молк кој започна во петокот на полноќ ќе трае до затворање на избирачкото место во 19 часот. На терен се присутни и […]

(ВИДЕО) Нелковски: Политичарите да ги надминат своите суети и да отворат сериозни разговори за формирање стабилна Влада

(ВИДЕО) Нелковски: Политичарите да ги надминат своите суети и да отворат сериозни разговори за формирање стабилна Влада

Македонскиот центар за култура и развој ги повика раководителите на клучните политички субјекти да ги надминат своите суети и да отворат сериозни, суштински, продуктивни и фер разговори кои ќе резултираат со формирање на стабилна Влада. Претседателот на МЦКР, Нелко Нелковски изјави дека двегодишната политичка криза во Република Македонија и резултатот од изборите покажуваат длабока поделеност […]

Од полноќ изборен молк пред прегласувањето во Теарце

Од полноќ изборен молк пред прегласувањето во Теарце

Од вечер на полноќ до недела до 19 часот е изборен молк во пресрет на повторувањето на гласањето во недела во избирачкото место 2011 во општина Теарце за предвремените паралемнтарни избори. Државната изборна комисија (ДИК) донесе одлука да се повтори гласањето на избирачкото место 2011 во општина Теарце, врз основа на симулацијата со која се […]

СДСМ: Управниот суд одлучувал без претставник на партијата

СДСМ: Управниот суд одлучувал без претставник на партијата

СДСМ реагира на тоа што, како што велат од оттаму, Управниот суд одлучувал по нивна тужба на решение на ДИК во врска со парламентарните избори одржани на 11 декември без преставници на партијата. Со ова, сметаат од СДСМ, е ускратено правото на образложение на тужбата од страна на оваа партија. – Судскиот совет во Управниот суд, […]

Управниот суд треба да продолжи да ги разгледува тужбите од партиите

Управниот суд треба да продолжи да ги разгледува тужбите од партиите

Управниот суд денеска треба да разгледа уште две тужби што ги поднесе Коалицијата предводена од СДСМ и една ВМРО-ДПМНЕ за решенијата на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за предвремените парламентарни избори на 11 декември. Управниот суд вчеравечер одржа две седници на кои разгледуваше две други тужби поднесени од Коалицијата предводена од Социјалдемократскиот сојуз на […]

Управниот суд попладневно ќе ги разгледува тужбите од СДСМ

Управниот суд попладневно ќе ги разгледува тужбите од СДСМ

Управниот суд доцна попладнево ќе одржи седници на кои ќе бидат разгледани две тужби поднесени од  Коалицијата за предвремени парламентарни избори 2016 предводена од Социјалдемократски сојуз на Македонија. Од Управниот суд соопштија дека ќе бидат разгледани две тужби на СДСМ. Во 18 часот ќе се одржи јавна седница по поднесената тужба од Коалицијата предводена од СДСМ за УРП.бр.513/2016 […]

Кој ќе одлучува за тужбите на партиите во Управниот суд?

Кој ќе одлучува за тужбите на партиите во Управниот суд?

Управниот суд вчера ги доби тужбите од партиите, за кои има 48 часа рок да се произнесе, односно до утре. Претседател на Управниот суд е Јетмире Ајдини Бошњаку, која ја добила функцијата во 2013 година, истата година кога ги завршила магистерските студии. Медиумите и претходно пишуваа за нејзинот сомнителен скок во кариерата. Таа била избрана […]

ЕК: Загрижени сме поради негативната реторика, ДИК и судовите да продолжат непречено да работат

ЕК: Загрижени сме поради негативната реторика, ДИК и судовите да продолжат непречено да работат

Европската комисија (ЕК) ги нотира прелиминарните резултатите и одлуките кои Државната изборната комисија (ДИК ) ги направи по приговорите, но постои загриженост поради тензиите во последните неколку дена како и поради негативната реторика, велат од ЕК за Макфакс. „ЕК ги нотира прелиминарните резултати и одлуките по приговорите, и сега ги чека одговорите на жалбите. Релевантните […]