izbori

Противничките партии на Груевски „на тапет“ кај Зврлевски и инспекторите

Противничките партии на Груевски „на тапет“ кај Зврлевски и инспекторите

Отварањето на истраги од Основното јавно обвинителство е изборна одмазда на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, велат за А1он од БЕСА. Јавното обвинителство на наведува за која политичка партија отвара истрага за изборни нерегуларности, иако во јавноста излегоа информации дека под лупа на Зврлевски е БЕСА, како и финансирањето на изборната кампања на СДСМ. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, […]

ВИДЕО: Никој освен Груевски не сака нови избори

ВИДЕО: Никој освен Груевски не сака нови избори

По Алијансата за Албанците, ниту БЕСА во моментов не смета дека треба да се одржат нови избори кои ги побара ВМРО-ДПМНЕ откако лидерот на партијата, Никола Груевски не успеа да состави мнозинство Наместо со најавената прес конференција, ВМРО-ДПМНЕ во неделата излезе со соопштение во кое наведе дека „партијата смета дека одржувањето на нови избори е […]

Второ дополнето издание на Прирачникот за парламентарните избори 2016

Второ дополнето издание на Прирачникот за парламентарните избори 2016

Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ во соработка со Фондацијата Конрад Аденауер го подготви Второто дополнето издание на Прирачникот за парламентарните избори во Република Македонија во 2016. „Во ова издание на Прирачникот можете да ги добиете сите релевантни информации за изборниот процес, легислативата, начинот на гласање изборниот модел, за листите на партиите и нивните носители како […]

Димитриев: Логично е победник со победник да ја составуваат новата влада

Димитриев: Логично е победник со победник да ја составуваат новата влада

Како партија го овластивме претседателот Никола Груевски да ги води разговорите за состав на новата влада. Во моментот не сакам да прејудицирам било што околу преговорите кои се во тек. Рокот го знаеме и секако дека ќе мора да има одреден епилог, изјави денеска премиерот Емил Димитриев. Одговарајќи на новинарски прашања по посетата на новоотворената […]

(ВИДЕО) Богоев: Поради деликатноста на ситуацијата, бараме веднаш да се свика конститутивна седница

(ВИДЕО) Богоев: Поради деликатноста на ситуацијата, бараме веднаш да се свика конститутивна седница

Поради деликатноста на ситуацијата во која се наоѓа Република Македонија во моментов, би истакнал дека нашиот став е час поскоро да се свика конститувна седница на Собранието за што побрзо да може да се формира новата Влада бидејќи како што можеа сите да видат, граѓаните на изминатите избори гласаа за промени, рече пратеникот Стефан Богоев. […]

(ВИДЕО) Чичаковски: Гласањето беше спроведено според стандардите на меѓународната заедница

(ВИДЕО) Чичаковски: Гласањето беше спроведено според стандардите на меѓународната заедница

Извештајот за изборите е донесен и во текот на денешниот ден ќе биде доставен до Собранието на Република Македонија, рече претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски. Според него, изборите поминале во фер и демократска атмосфера и гласањето било спроведено според стандардите на меѓународната заедница и ОБСЕ/ОДИХР. – Согласно извештајот за спроведени избори, ВМРО-ДПМНЕ освои […]

(ВИДЕО) Рамадани: Дел од албанските гласови на контото на ВМРО-ДПМНЕ, Тачи треба целосно да се повлече од политиката

(ВИДЕО) Рамадани: Дел од албанските гласови на контото на ВМРО-ДПМНЕ, Тачи треба целосно да се повлече од политиката

Познат е стилот на Мендух Тачи, тој секогаш знае да калкулира, но чудно е што калкулира во ситуација кога веќе не претставува фактор, вели за А1он аналитичарот Исмет Рамадани по вчерашното прегласување во Теарце, за каде се шпекулира дека гласовите на ДПА преминале на контото на ВМРО-ДПМНЕ. – Од оваа позиција, тој ќе има влијание […]

Во Теарце победи СДСМ

Во Теарце победи СДСМ

Официјални резултати од ДИК од денешното прегласување во Теарце: 245 гласа се за СДСМ, а 149 за ВМРО-ДПМНЕ, ВМРО за Макдеонија освои 2 гласа, а по еден глас за ДУИ, ДПА и Алијанса за Албанците. Претходно, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, објави дека: „Победата на мнозинството граѓани во земјава кои гласаа за промени се потврди […]

Заев: Теарце избра промени и живот

Заев: Теарце избра промени и живот

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев упати честитки до жителите на Теарце велејќи дека тие со своето гласање прецизно го потврдија севкупното расположение во Македонија. – Победата на мнозинството граѓани во земјава кои гласаа за промени се потврди и во мултиетничко Теарце. Најискрени честитки до граѓаните на Теарце кои со своето гласање многу прецизно го потврдија […]

Заврши прегласувањето на избирачкото место во Теарце

Заврши прегласувањето на избирачкото место во Теарце

Во 19 часот е затворено избирачкото место 2011 во Теарце, каде денеска се повтори гласањето за предвремените парламентарни избори. Неофицијално,на избирачкото место гласале 404 гласачи. Официјалните резултати Државната Изборна Комисија ќе ги објави на прес конференција во 21:30 часот. Гласачкото ливче остана непроменето иако ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе го бојкотира прегласувањето. Секој подносител на листа […]

(ВИДЕО) Излезноста до 12 часот околу 30%

Вкупно 211 гласачи го оствариле своето право на глас во Теарце, изјави заменик претседателката на избирачкото место, Татијана Чуприна. – Излезноста е значително поголема отколку на 11 декември, односно за 10% повеќе гласачи, рече Чуприна. Гласањето се одвива во најдобар ред, а на гласачкото место се појавија и претставници на Државната изборна комисија.