izbori

ДИК од општините побара услови за изборните комисии, 14 септември краен рок за листи на кандидати

ДИК од општините побара услови за изборните комисии, 14 септември краен рок за листи на кандидати

Државната изборна комисија се обратила до сите општини да обезбедат соодветни просторни и технички услови за работа на општинските изборни комисии заради непречено организирање и спроведување на Локалните избори на 15 октомври 2017 година. ДИК ги известила сите општини и градот Скопје дека се должни најдоцна до 11 август 2017 година јавно да ги објават […]

ДИК: Радиодифузерите до 11 август да ги утврдат ценовниците за политичко рекламирање

ДИК: Радиодифузерите до 11 август да ги утврдат ценовниците за политичко рекламирање

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека најдоцна до 11 август 2017 година сите радиодифузери, печатени медиуми и електронски медиуми (интернет портали) се должни да ги утврдат ценовниците за платено политичко рекламирање на учесниците во изборниот процес, согласно со Изборниот законик кој за тоа има одредено рок од пет дена од денот на распишување на изборите. […]

Марин, Весковски, Трајановски, Јакимовски-познати дел од кандидатите за градоначалници

Марин, Весковски, Трајановски, Јакимовски-познати дел од кандидатите за градоначалници

Многу кандидати, ниту една сигурна одлука. Засега е сигурно само дека локални избори ќе има во отомври и дека се засилуваат лобирањата внатре во партиите за обезбедување место на кандидатските листи. Големо влијание освен лобирањето ќе имаат и анкетите за рејтинзите на сите кандидати. Освен со дел од актуелните градоначалници, и двете најголеми партии ќе […]

Собранието ќе гласа за локални избори во првата половина на октомври

Собранието ќе гласа за локални избори во првата половина на октомври

Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе ја започне четвртата седница на која на дневен ред се избор на членови на парламентарните комисии, како и измените и дополнувања на Изборниот законик и на законите за основно и за средно образование и за наставници во основните и средните училишта, сите по скратена постапка. Предлог на законот […]

Груевски: На 15 октомври со локалните да се одржат и парламентарни избори

Груевски: На 15 октомври со локалните да се одржат и парламентарни избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ја повтори заложбата заедно со локалните избори да се одржат и предвремени парламентарни избори на кои, како што истакна, ВМРО-ДПМНЕ ќе биде победничка партија. Апелира на 15 октомври, датумот за кој претставниците на политичките партии се согласија да се одржат локалните избори, да се органиизраат предвремени парламентарни избори. – […]

(ВИДЕО) Илиевски-Дамовски: Итна собраниска седница со една точка, распишување на предвремени избори

(ВИДЕО) Илиевски-Дамовски: Итна собраниска седница со една точка, распишување на предвремени избори

Здружението „За заедничка Македонија“ на денешниот протест го презентираа т.н. Македонски народен документ со кој бараат свикување на итна собраниска седница со една точка на дневен ред, а тоа е распишување на предвремени парламентарни избори во Македонија. – Бараме предвремени парламентарни избори, избори на кои народот ќе ја отфрли во целост тиранската платформа направена во […]

ЈО: Отворени се две постапки за изборни нерегуларности за изборите од 2014. година

ЈО: Отворени се две постапки за изборни нерегуларности за изборите од 2014. година

„Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори две истражни постапки поврзани со изборни нерегуларности за време на парламентарните избори и изборите за Претседател на Република Македонија одржани во април 2014 година и предвремените парламентарни избори одржани во декември 2016 година. Во истражните постапки опфатени се повеќе лица, помеѓу кои и поранешни високи […]

Никој не прифаќа избори, а и доколку се одржат, платформата останува

Никој не прифаќа избори, а и доколку се одржат, платформата останува

Ниту една од парламентарните партии освен ВМРО-ДПМНЕ не смета дека нови избори се решение за излез од кризата. Партиите на Албанците за А1он велат дека платформата, или како што тие ја викаат декларацијата не е поврзана со избори. Велат, таа ќе остане и во иднина и тие ќе ги поддржат точките без разлика дали се […]

Димитриев: Парламентарни избори заедно со локалните се излез од кризата

Димитриев: Парламентарни избори заедно со локалните се излез од кризата

Предвремени парламентарни избори заедно со локалните се излез од политичката криза во земјава. Единствен гарант за зачувување на унитарноста на Република Македонија е формирање и развивање на силно граѓанско и мултиетничко општетсво, изјави денеска премиерот Емил Димитриев. – Вака како што сака некој да ги постави работите во Македонија со исклучување на мнозинскиот Македонски народ, […]

Рокот заврши, „виси“ одржувањето на локалните избори

Рокот заврши, „виси“ одржувањето на локалните избори

Политичката состојба го искомплицира и одржувањето на локалните избори. Вчера беше последниот законски рок за да се распишат изборите. За да може да се одржат изборите во првата половина на мај, како што стои во Изборниот законик, тие требаше да бидат распишани на 06.03.2017. Изборниот законик овој пат прецизира дека и локалните избори може да […]

Анализа на ЦИВИЛ: ОДИХР го оценува постизборниот период како напнат, со остра реторика

Анализа на ЦИВИЛ: ОДИХР го оценува постизборниот период како напнат, со остра реторика

Мисијата за изборен мониторинг на ОБСЕ/ОДИХР излезе со финалниот извештај за предвремените парламентарни избори на 11 декември 2016 година во Македонија со позитивна оценка за денот на гласање, транспарентноста на изборниот процес и за Државната изборна комисија која во текот на ноќта излезе со првичните резултати. Постизборниот период е оценет како напнат, со остра реторика […]