internet

Што се случува на интернет во една минута?

Што се случува на интернет во една минута?

Кога би запрашале некој колку е голем интернетот, веројатно нема да може да ја погоди неговата вистинска големина. Освен големиот број на веб страници, постои и еден цел свет на страници кои што не се индексирани, па дури има и такви кои е „невозможно“ да бидат пронајдени. Според некои информации во моментов на интернет постојат […]

„Касперски” нуди бесплатен антивирус

„Касперски” нуди бесплатен антивирус

Компанијата „Касперски лаб”, чие седиште се наоѓа во Москва, на светот му ја понуди својата бесплатна верзија на антивурусната програма. Новиот производ е лансиран во време кога компанијата се соочува со обвиненија од САД дека нејзиниот софтвер е под контрола на руските власти и разузначки служби. – „Касперски фри” моментно е достапен во САД, Канада […]

„Епл“ ќе го реши проблемот со лошата конекција на интернет

„Епл“ ќе го реши проблемот со лошата конекција на интернет

На милиони корисници на паметни уреди во светот еден од поголемите проблеми им е слабата конекција на интернет и непотребното спојување на мобилниот телефон на лош сигнал на Ви-Фи. Но, компанијата „Епл“ најави дека со оперативниот систем иОС 11 планира да го реши овој проблем. Многу мобилни телефони автоматски помнат некоја интернет конекција за да […]

Бана Алабед поргалсена за највлијателна личност на социјалните мрежи

Бана Алабед поргалсена за највлијателна личност на социјалните мрежи

Американскиот магазин „Тајм“ ја прогласи осумгодишната Бана Алабед од Сирија за една од највлијателните личности на интернет. Бана стана позната во светот по нејзините твитови од опколениот Алепо. „Тајм“ својата годишна листа на навлијателни личности на интерент ја изработи врз основа на општото влијание врз социјалните мрежи и генерирање на најважните вести. Бана со помош […]

Бинки: Социјална мрежа на која никој никого не познава и не гледа

Бинки: Социјална мрежа на која никој никого не познава и не гледа

Социјалните мрежи одамна не се само дел од современиот живот, туку за многу луѓе станаа и начин на живеење. Настаните на социјалните мрежи на многу луѓе им станаа поважни од тоа што се случува во вистинскиот живот. Дали за тоа има лек? Многу студии покажуваат дека овој облик на зависност стана „рамноправен” со многу други […]

Годишен состанок на Дијалогoт на ЈИЕ за управување со интернетот

Годишен состанок на Дијалогoт на ЈИЕ за управување со интернетот

Третиот годишен состанок на Дијалогoт на Југоисточна Европа за управување со интернетот (SEEDIG -South Eastern European Dialogue on Internet Governance) ќе се одржи денеска во Охрид. На отворањето на состанокот ќе се обрати министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска.

Основачот на Твитер верувал дека со Интернетот светот ќе стане подобар

Основачот на Твитер верувал дека со Интернетот светот ќе стане подобар

Основачот на Твитер Ивен Вилијамс изјави дека мислел дека „светот автоматски ќе стане подобро местo“ благодарение на слободата која ја даваат социјалните мрежи, но признава дека „погрешил“. Оваа изјава Вилијамс ја даде во интервјуто за „Њујорк тајмс“, кој пак, го претстави како „типот кој ја отвори Пандорината кутија“. – Додека тој не се појави, луѓето […]

Внимавајте на „чет емотиконите“, оти може да имате проблеми со законот

Внимавајте на „чет емотиконите“, оти може да имате проблеми со законот

Сите сме навикнати да ги користиме т.н. „чет емотикони“, оние мали сликички или анимации кои ги ставаме во коментарите во приватните, но и јавни онлајн разговори. Сепак, и со нив мора да бидеме внимателни, оти може да имате проблеми со законот. Суд во Израел, на пример, на една двојка им изрече казна од 2.100 евра […]

Над 1,4 милиони Македонци користат интернет, а милион Фејсбук

Над 1,4 милиони Македонци користат интернет, а милион Фејсбук

Во Македонија се регистрирани 1.440.000 корисници на интернет или 68,5 проценти од населението, а милион се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук, покажуваат податоците на специјализираниот статистички веб сајт „Интернет ворлд стат“. Од земјите во регионот повеќе од Македонците интернет користат во Словенија (72,8 проценти) и во Хрватска (75 проценти). Зад Македонија се рангирани БиХ (68,1 […]

Како засекогаш да исчезнете од социјалните мрежи?

Како засекогаш да исчезнете од социјалните мрежи?

Преку глава ви е од Снапчет? Ве заморува Твитер? Заситени сте од Фејсбук? Сакате да се избришете од социјалните мрежи? Тоа можете да го направите, а притоа да не ги изгубите драгоцените податоци. Да појдеме по ред. Фејсбук За да го избришете својот Фејсбук профил, отворете „подесување“, па „бебзедност“, па потоа „додади“ и „деактивирај го […]

САД: Претставничкиот дом ги укина правилата за приватност на Интернет

САД: Претставничкиот дом ги укина правилата за приватност на Интернет

Претставничкиот дом на американскот Конгрес ги отфрли правилата за Интернет приватност, со што се направи првиот чекор да им се овозможи на провајдерите да ги продаваат податоците на корисниците на трети лица. За поништивање на предлогот за регулирање што го даде Комисијата за федерална комуникација во октомври, во времето на поранешниот американски претседател Барак ОБама, […]