indonezija

Тројца полицајци загинаа во двоен самоубиствен напад во Џакарта

Тројца полицајци загинаа во двоен самоубиствен напад во Џакарта

Тројца полицајци загинаа во двоен самоубиствен напад на фрекфентна автобуска станица во индонезиската престолнина Џакарта, соопшти полицијата, цитирана од ДПА. -Десет лица се ранети во двете експлозии, вклучувајќи и петмина полицајци. Двајцата атентатори, исто така, се мртви, изјави портпаролот на националната полиција. Нападот бил извршен во време, кога припадниците на полицијата обезбедувале настан по повод […]

Две лица загинаа при две експлозии на автобуска станица во Џакарта

Две лица загинаа при две експлозии на автобуска станица во Џакарта

Две експлозии одекнаа на автобуска станица во индонезискиот главен град Џакарта, при што загинаа две лица, а најмалку петмина се повредени, соопшти полицијата. – Две експлозии одекнаа околу 21 часот по локално време. Има жртви, изјави началникот на полицијата во источниот дел на Џакарта, Андри Вибоуо. На телевизиските снимки може да се види како се […]

ВИДЕО: Научниците ја открија мистеријата за насуканото морско суштество во Индонезија

ВИДЕО: Научниците ја открија мистеријата за насуканото морско суштество во Индонезија

Научниците најверојатно конечно ја решија мистеријата околу распаднатиот труп на „мистериозното морско суштество“ што минатата недела се насука на индонезискиот брег и предизвика интерес на локалните жители, но и во целиот свет. Локалниот рибар Асрул Туанакота (37), кој го пронајде трупот, во почетокот мислел дека станува збор за сплав, но кога се добллижил видел дека […]

Гувернерот на Џакарта е осуден на две години затворска казна поради богохулење

Гувернерот на Џакарта е осуден на две години затворска казна поради богохулење

Гувернерот на Џакарта, Басуки Тџахаџа Пурнама, од христијанска вероисповест, осуден е денеска на две години затворска казна врз основа на обвинението за богохулење, шокантната одлука што предизвика загриженост поради растечката врска нетолеранција во Индонезија. Радикалните исламисти пред судот во Џакарта прославувале извикувајќи „Бог е голем“, откако судот ја донел одлуката гувернерот Пурнама да биде испратен […]

Индонезија: Околу 200 затвореници избегале од затвор

Индонезија: Околу 200 затвореници избегале од затвор

Околу 200 затвореници на Суматра, остров во Индонезија, ја скршија капијата близу џамијата во рамките на затворскиот комплекс и избегале, соопштија денеска официјални лица. Како што наведуваат, тие ја искористиле утринската молитва за да избегаат, пренесува Танјуг. Според зборовите на директорот на регионалната канцеларија на Министерството за правда, претходно, затворениците во тој затвор, се жалеле […]

Во Индонезија почина најстариот човек на светот

Во Индонезија почина најстариот човек на светот

Индонезиецот Содимеџо, попознат како дедо Гото, кој тврдеше дека е роден 1870-та година, почина во своето село во провинцијата Централна Јава, јави Би-Би-Си. Според личните документи, тој е роден во декември 1870 година, што значи дека во моментот на смртта, тој имал полни 146 години. Сепак, во Индонезија дури во 1900 година почнала да се […]

Најмалку 27 лица останаа затрупани под свлечиште во Индонезија

Најмалку 27 лица останаа затрупани под свлечиште во Индонезија

Индонезиските власти соопштија дека утринава најмалку 27 лица останале затрупани под свлечиште што било придвижено по обилните дождови во областа Понорого, на островот Јава, а локалната полиција, повикувајќи се на сведочења на селаните, објави дека исчезнале најмалку 38 лица, пренесоа американските медиуми. Според наводи на владината Агенција за ублажување на последиците од природни катастрофи, свлечиштето […]

Човек пронајден во тело на огромен питон во Индонезија

Човек пронајден во тело на огромен питон во Индонезија

Индонезиската полиција соопшти дека во телото на огромен питон на островот Целебес бил откриен мртов човек, по кого се трагало откако бил пријавен за исчезнат. Жртвата за кого полицијата вели дека имал 25 години и работел на една од плантажите за прибирање на палмово масло, бил пријавен за исчезнат во неделата, откако заминал од работа. […]

Саудискиот крал Салман пристигна на посета во Индонезија

Саудискиот крал Салман пристигна на посета во Индонезија

Саудискиот монарх Салман пристигна денеска на посета во Индонезија првпат по речиси половина век. Кралот Салман беше пречекан со раскошна церемонија, каде присуствуваа илјадници лица. Кралот слета на аеродромот „Халим“ во Џакарта, каде беше пречекан од индонезискиот претседател Јоко Видодо и гувернерот христијанин на Џакарта Басуки Тјахаја Пурнама, кој води тешка битка за реизбор по […]

Два земјотреси ја погодија Индонезија

Два земјотреси ја погодија Индонезија

Индонезиската провинција Аче ја погодија денеска два земјотреси, при кои девет лица се повредени во дистриктот Триангаденг и оштетени се две куќи во дистриктот Пиди Џаја, во близина на епицентарот. Земјотресите со јачина од 5,1 и 5,6 степени според Рихотеровата скала се случиле околу 3.00 часот наутро, по локална време, соопшти Американскиот геолошки завод. Земјотресите […]

13 загинати во поплави и лизгање на земјиштето во Индонезија

13 загинати во поплави и лизгање на земјиштето во Индонезија

Речиси 40.000 лица се погодени од поплавите во централна Индонезија, предизвикани од повеќедневните поројни дождови, а во летувалиштето Бали загинаа 13 лица. Агенцијата за спречување катастрофи соопшти дека поради непрекинатото врнење дожд во изминатите пет дека, реката на островот Сумбава се излила од коритото и поплави пет подокрузи во провинцијата Нуса Тенгара. Портпаролот на оваа […]