hoking

Стивен Хокинг: Ако ви се јават вонземјани, не одговарајте

Стивен Хокинг: Ако ви се јават вонземјани, не одговарајте

Популарниот научник Стивен Хокинг предупредува дека евентуалното комуницирање со вонземјани нема да биде добро за цивилизацијата. Астрофизичарот смета дека интелигентните вонземјани би можеле да бидат непријателски настроени кон луѓето и дури дека можеби сакаат да колонизираат планети богати ресурси, како што е Земјата. Тој во новиот документарен филм „Stephen Hawking’s Favorite Places“ ја коментираше егзопланетата […]

Стивен Хокинг доби понуда да патува во вселената

Стивен Хокинг доби понуда да патува во вселената

Теоретскиот физичар Стивен Хокинг за прв пат добива можност да патува во вселената, на понуда на Ричард Бренсон, газдата на Вирџин. Хокинг за емисијата Гуд Морнинг Британ изјави дека никогаш не ни сонувал за тоа дека би можел да лета во вселената. „Ричард Бренсон ми понуди место на леталото Вирџин Галактик и одма го прифатив“ […]

Стивен Хокинг ги утеши фановите на One Direction

Стивен Хокинг ги утеши фановите на One Direction

Британскиот физичар Стивен Хокинг учествуваше на собир во сиднејската опера и одговараше на прашања за својот живот и работа. Во еден момент беше прекинат со прашање за судбината на One Direction откако нејзиниот член Зејн Малик го напушта бендот. – Конечно едно прашање за нешто навистина важно, рече Хокинг и предизвика громогласна смеа кај публиката. […]