gokovic

Ѓоковиќ го одбрани трофејот во Доха

Ѓоковиќ го одбрани трофејот во Доха

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го освои првиот трофеј во 2017 година, откако вечерва го освои „Катар Опен“. Вториот светски рекет беше подобар во Доха од во моментов најдобриот планетарен тенисер Енди Мареј (Велика Британија) во меч кој траеше речиси три часа. Првиот сет го доби Ѓоковиќ со 6:3, возврати Мареј со 7:5, а во решавачкиот […]

Ѓоковиќ меѓу седуммината најдобри во историјата на УС Опен

Ѓоковиќ меѓу седуммината најдобри во историјата на УС Опен

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ влезе во „одбраното друштво“ на седуммината најдобри тенисери во историјата на Отвореното првенсто на САД. Србинот со триумфот во осминафиналето над Кајл Едмунд, ја оствари вкупно 60-тата победа на УС Опен. На тој начин Ѓоковиќ стана седмиот тенисер кој остварил 60 победи на терените на „Флешинг Медоу“. На листата со […]

Новак со солзи заминува од Рио, заплака и Дел Потро

Новак со солзи заминува  од Рио, заплака и Дел Потро

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ испадна уште во првото коло откако наиде на расположениот Хуан Мартин дел Потро. Аргентинецот играше како во транс, и со 7:6, 7:6 го остави Ѓоковиќ без второто коло. Ѓоковиќ му пријде со насмевка на Аргентинецот и му честиташе за победата, но кога се сврти и замина кон соблекувалната почна […]