fudbal spanija

Победи на Барселона и Атлетико во четвртфиналето од Купот на Шпанија

Победи на Барселона и Атлетико во четвртфиналето од Купот на Шпанија

Екипите на Барселона и Атлетико Мадрид остварија победи проти Сосиедад и Еибар во првите натпревари од четвртфиналето на фудбалскиот Куп на Шпанија. Барселона, по речиси десет години пауза конечно се радуваше на триумф на стадионот „Аноета“ во Сосиедад каде за последен пат триумфираа во мај 2007. Синоќа, Барселона го совлада Сосиедад со 1:0 со голот […]

Реал Мадрид поразен од Селта Виго

Реал Мадрид поразен од Селта Виго

Екипата на Реал Мадрид го претрпе и вториот пораз во низа, откако претходно „Кралевите“ не знаеја за пораз на 40 натпревари. Реал синоќа загуби од Селта Виго со 2:1 во првиот натпревар од четвртфиналето на Купот на Шпанија. Иаго Аспас во 64. минута го најави изненадувањето во Мадрид. Иако Марсело израмни пет минути подоцна (69), […]

Меси: Ќе играм за Барселона онолку долго колку што клубот посакува

Меси: Ќе играм за Барселона онолку долго колку што клубот посакува

Еден од најдобрите играчи во светот Лионел Меси, ги отфрли шпекулациите дека би можел да ја напушти Барселона и да прејде во Манчестер Сити, истакнувајќи дека е многу среќен во Каталонија. Британските медиуми објавија дека менаџерот на Сити, Пеп Гвардиола се обидел да го искористи пријателскиот однос со Аргентинецот за да ја добие неговата согласност […]

Манчестер Сити подготвува рекордни 114 милиони евра за Меси

Манчестер Сити подготвува рекордни 114 милиони евра за Меси

Манчестер Сити се подготвува да го сруши трансфер рекордот во историјата на фудбалот и да му понуди 114 милиони евра на првата ѕвезда на Барселона, Лионел Меси. Како што објави британски „Сан“ премиерлигашот веќе е во контакт со Барселона и аргентинскиот репрезентативец на кого му се нуди 910 илјади евра неделна плата. Покрај високата сума, […]

Сосиедад со гостинска победа во Малага

Сосиедад со гостинска победа во Малага

Екипата на Реал Сосиедад синоќа ја победи Малага и на домаќините им го нанесе третиот пораз во низа. На последниот дуел од 18.коло во шпанската Примера Сосиедад до бодовите стигна со головите на Мартинез Бериди и Хуанми постигнати во второто полувреме. Со оваа победа, Реал Сосиедад се искачи на петтата позиција на табелата со 32 […]

Реал Мадрид четвртфиналист во купот и со нов импресивен рекорд

Реал Мадрид четвртфиналист во купот и со нов импресивен рекорд

Севилја и Реал Мадрид одиграа 3:3 во реваншот од осминафиналето на Кралскиот куп во Шпанија, првиот меч го доби Реал со 3:0 што значи дека тие се новите четвртфиналисти. Карим Бензема постигна гол во судиското надополнување со што го израмни резултатот на 3:3 и со тоа му овозможи на својот клуб Реал Мадрид да не […]

Селта и Еибар четвртфиналисти во Шпанскиот куп

Селта и Еибар четвртфиналисти во Шпанскиот куп

Селта Виго и Еибар обезбедија четвртфинале во Купот на Шпанија попладнево, после одигрувањето на реванш средбите. Селта Виго беше подобра од Валенсија со 2:1, и со вкупен резултат од 6:1 (првиот натпревар го доби со 4:1), успеа да се пласира во четвртфиналето. Еибар и Осасуна ремизираа 0:0, но благодарение на резултатот од првиот меч кој […]

Барселона четвртфиналист во Кралскиот куп

Барселона четвртфиналист во Кралскиот куп

Фудбалерите на Барселона успеаја да ја анулираат негатива од првиот меч во осимнафиналето со Атлетик Билбао. Тие синоќа на „Камп Ноу“ славеа победа со 3:1 и со вкупни 4:3 се пласира во четвртфиналето на Купот на Шпанија. Стрелци на головите за домашниот тим беа Луис Суарез, нејмар и Лионел Меси, додека за Атлетик погоди Енрик […]

Валенсија трипати водеше и на крај ремизира со Осасуна

Валенсија трипати водеше и на крај ремизира со Осасуна

И покрај тројното водство, како и пенал досуден на пет минути пред крајот на натпреварот, фудбалерите на Валенсија освоија само бод на синоќешното гостување во Памплона кај Осасуна. Конечниот резултат е 3:3 и е петто реми за домашната екипа која е последно пласирана на табелата. Валенсија остана на досегашните три победи и на 17.место, веднаш […]

Меси ја спаси Барселона од пораз

Меси ја спаси Барселона од пораз

Со голот постигнат од слободен удар во 90.минута од натпреварот со Виљареал, Лионел Меси обезбеди бод за Барселона која синоќа успеа да го избегне третиот пораз оваа сезона во Примера. Резултати на натпреварите од 17.коло: Еспањол – ДепортивоЛа Коруња1:1, Реал Мадрид – Гранада 5:0, Еибар – Атлетико Мадрид 0:2, Лас Палмас – Спортинг Хихон 1:0, […]

Пачеко, голманот на Лас Палмас, цел на Реал Мадрид

Пачеко, голманот на Лас Палмас, цел на Реал Мадрид

Шпанскиот гигант Реал Мадрид е заинтересиран во своите редови да го донесе голманот на Лас Палмас, Фернандо Пачеко, пренесуваат медиумите од Шпанија. Со своите одлични настапи оваа сезона, Пачеко го привлече вниманието на раководството и стручниот штаб на Реал Мадрид, кој е подготвен да започне преговори за негов ангажман во претстојниот зимски преоден рок.. Инаку […]