fudbal italija

Рома последен четвртфиналист во Купот на Италија

Рома последен четвртфиналист во Купот на Италија

Екипата на Рома е последната екипа што обезбеди пласман во четвртфиналето на фудбалскиот Куп на Италија. Во последнот натпревар од осминафиналето на „Копа Италија“ фудбалерите на Рома, синоќа, пред својата публика на „Олимпико“, во Рим, славеа убедлива победа со 4:0 во дуелот против Сампдорија. Рома за противник во четвртиналето ќе ја има екипата на Чезена. […]

Пандев постигна гол, но Џенова е елиминирана од Купот на Италија

Пандев постигна гол, но Џенова е елиминирана од Купот на Италија

Иако капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев постигна гол за својата екипа Џенова, сепак неговиот тим е елиминиран од Лацио во осминафиналето на Купот на Италија. Пандев беше стрелец на вториот гол за Џенова на гостувањето во Рим, каде загуби од Лацио со 4-2. Пласман во четвртфиналето обезбеди и Чезена со победата од 2-1 […]

Интер по продолженија избори четвртфинале во италијанскиот куп

Интер по продолженија избори четвртфинале во италијанскиот куп

Фудбалерите на Интер обезбедија место во четвртфиналето на „Копа Италија“ по синоќешната победа над Болоња во осминафиналето со 3:2. Триумфот за Интер го донесе Антонио Кандрева во осмата минута од првото продолжение, откако основните 90 минути завршија нерешено 2:2. Стрелци на првите два гола за домаќините беа Џејсон Мурилјо (34.минута) и Родриго Паласио (39), додека […]

Јувентус има нов грб

Јувентус има нов грб

Италијанскиот шампион Јувентус на гала свеченост во Торино го претстави новиот грб и визуелен идентитет на клубот. – Новиот клупски грб го дефинира чувството на припадност и стил кој ви овозможува да комуницирате на наш начин,истакна претседателот на клубот Андреа Ањели. Јувентус е лидер во Серија А по 20.коло пред конкурентите за титулата Рома и […]

Торино испушти два гола предност на дуелот со Милан

Торино испушти два гола предност на дуелот со Милан

удбалерите на Торино одиграа нерешено 2:2 синоќа на натпреварот со Милан, иако по само 26 минути водеа со 2:0, а во 32.минута имаа и пенал за три голови предност, но Адем Љајиќ не го реализира ударот од 11 метри. Во вториот дел Милан во периодот од 55 – 60.минута ја анулира предноста на домаќинот. Со […]

Рома држи чекор со Јувентус

Рома држи чекор со Јувентус

Рома го совлада Удинезе со 1:0 на гостински терен со голот на Наинголан во првото полувреме. Со оваа победа „волчицата“ има 44 бода само еден помалку од лидерот Јувентус кој има и два меча помалку. Резултати од другите натпревари во Серија А: Каљари – Џенова 4:1 Лацио – Аталанта 2:1 Наполи – Пескара 3:1 Сампдорија […]

Фиорентина и Јувентус изборија четвртфинале во италијанскиот куп

Фиорентина и Јувентус изборија четвртфинале во италијанскиот куп

Фудбалерите на Фиорентина и на Јувентус обезбедија место во четвртфиналето на „Копа Италија“ откако во осминафиналето забележаа победи над своите ривал. Јувентус синоќа беше подобар од Аталанта во дуел со пет постигнати погодоци, додека Фиорентина минимално го совлада Киево. Резултати: Фиорентина – Киево 1:0, Јувентус – Аталанта 3:2. Претходно Наполи – Специја 3:1. Вечер од […]

Интер потпиша со Галардини

Интер потпиша со Галардини

Роберто Глардини 22 годишен играч од средниот ред е нов играч на Интер Милано, тој за сума од 25 милиони евра премина од редовите на Аталанта Бергамо. Младиот фудбалер од средниот ред го привлече вниманието со одличните игри за калчолигашот од Бергамо иако настапи на само 13 натпревари сезонава. Во минатото тој играше како позајмен […]

Наполи прв четвртфиналист во италијанскиот куп

Наполи прв четвртфиналист во италијанскиот куп

Фудбалерите на Наполи се први четвртфиналисти во „Копа Италија“ откако во осминафиналнето синоќа ја победи Специја со 3:1. Противник на Наполи во четвртфиналето ќе биде подобриот од денешниот дуел меѓу Фиорентина и Киево (почеток 17:30 часот). Вечер играат Јувентус – Аталанта (20:45). Другите осминафинални двојки се: Милан – Торино, Интер – Болоња, Лацио – Џенова, […]

Јувентус постави нов рекорд

Јувентус постави нов рекорд

Екипата на Јувентус синоќа ја совлада Болоња со 3:0 и постави нов рекорд во Италијанското фудбалско првенство со 26 победи во низа на домашен терен. И претходниот рекорд го држеше овој клуб со генерацијата предводена од Антонио Конте пред три години со 25 последователни триумфи пред своите навивачи. Триумфот над Болоња ја зацврсти „старата дама“ […]

Бака во финишот му донесе победа на Милан на дуелот со Каљари

Бака во финишот му донесе победа на Милан на дуелот со Каљари

Со голот на Карлос Бака постигнат во 88. минута вечерва на „Сан Сиро“ во Милано, екипата на Милан забележа минимална победа (1:0) против Каљари. За „росо-нерите“ новите три бода значат задржување на шансите за висок пласман, додека Каљари е во вториот дел на табелата. Резултати на другите натпревари од 19.коло во Италијанското фудбалско првенство: Удинезе […]