fudbal anglija

Сигурдсон најскап фудбалер во историјата на Евертон

Сигурдсон најскап фудбалер во историјата на Евертон

Англискиот фудбалски клуб Евертон успешно ги заврши преговорите со Свонси за трансферот на исландскиот играч Гилфи Сигурдсон кој за сума од 50 милиони евра ќе се пресели на „Гудисон Парк“. На овој начин Сигурдсон станува најскапо платениот играч во историјата на Евертон. Англиските медиуми објавија дека трансферот е готов и се чека само негово официјализирање. […]

Гвардиола нуди 66 милиони за Алексис Санчез

Гвардиола нуди 66 милиони за Алексис Санчез

Менаџер на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола му понуди на Арсенал 66 милиони евра за првата ѕвезда на клубот Алексис Санчез, пренесува „Дејли Телеграф“. Како што е наведено, менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер досега одбиваше да го пушти Чилеанецот во ривалскиот клуб, но сега соочува со императив да го стори тоа, бидејќи на Санчез следното лето […]

Убедлив старт на Манчестер Јунајтед во Премиер лигата

Убедлив старт на Манчестер Јунајтед во Премиер лигата

Екипата на Манчестер Јунајтед забележа убедлива победа над Вест Хем во првиот натпревар од новата сезона во фудбалскиот шампионат на Англија. Тимот на Манчестер кој пред пет дена гостуваше во Скопје, попладнево во рамките од 1.коло на Премиер лигата, го победи Вест Хем со 4-0, на средбата која се одигра на „Олд Трафорд“. Два од […]

Тотенхем победнички ја почна новата сезона во Премиер лигата

Тотенхем победнички ја почна новата сезона во Премиер лигата

Актуелниот англиски вицепрвак Тотенхем со победа ја започна новата сезона во Премиер лигата. Во натпревар од првото коло одигран попладнево Тотенхем на гостински терен го победи Њукасл со 2-0. Откако во првиот дел мрежите мируваа во вториот гостите од Лондон постигнаа два гола. Првиот беше дело на Деле Али во 61.минута, а девет минути подоцна […]

Шампионот Челзи поразен од Барнли на стартот на новата сезона во Премиер лигата

Шампионот Челзи поразен од Барнли на стартот на новата сезона во Премиер лигата

Актуелниот англиски шампион Челзи со пораз од Барнли ја започна одбраната на титулата во Премиер лигата. На средбата од 1.коло одиграна попладнево во Лондон, Челзи загуби од Барнли со 2-3. Гостите во првиот дел имаа убедлива предност од 0-3 откако два гола постигна Сем Воукс (24 и 43.минута), а во листата на стрелци се запиша […]

Шест гола на мечот Вотфорд – Ливерпул кој заврши без победник

Шест гола на мечот Вотфорд – Ливерпул кој заврши без победник

Првите два натпревари од воведното 1.коло на англиската Премиер лига, најавуваат ефикасна сезона. Откако вчера на дуелот Арсенал – Лестер беа постигнати седум, денеска на мечот Ватфорд и Ливерпул беа постигнати шест гола. Дуелот меѓу Вотфорд и Ливерпул заврши без победник 3-3. Домаќините со головите на Стефано Окака (8.минута) и Абдулаје Дукуре (32) иако во […]

Седум гола во воведниот меч од новата сезона на Премиер лигата

Седум гола во воведниот меч од новата сезона на Премиер лигата

Новата сезона во фудбалското првенство на Англија започна со фантастичен натпревар во кој беа постигнати седум гола, а Арсенал со 4-3 го победи Лестер. На средбата одиграна во Лондон, иако гостите од Лестер од победата ги делеа осум минути, сепак „топџиите“ беа оние кои на крајот се радуваа. Арсенал поведе уште во 2.минута со голот […]

Кутињо побарал трансфер од Ливерпул

Кутињо побарал трансфер од Ливерпул

Играчот на Ливерпул, Фелипе Кутињо поднел барање за трансфер во Барселона, пренeсува „Скај спортс“. Ова практично значи пресврт во целата ситуација околу неговиот трансфер во Барселона. Иако според последните информации клубот го одбил батрањето. Во текот на денешниот ден, сопствениците на Ливерпул ја потврдија одлуката на менаџерот на клубот Јирген Клоп дека нивниот играч Бразилецот […]

Трансфери во Премиер лигата во летниот период

Трансфери во Премиер лигата во летниот период

Листа на трансфери во Премиер лигата во летниот преоден рок. Сумите за трансферите се дадени во фунти. Арсенал – Дошле: Сеад Колашинац (Шалке), Александар Лаказет (Лион. 46,5 милиони) Заминале: Јаја Саного, Војчиех Шчезни (Јувентус, 10,5 ммилиони), Еми Мартинез (Гетафе, позајмица) Бурнемут – Дошле: Асмир Беговиќ (Челзи, 10 милиони), жермаин Дефо (Сандерленд) Натан Ејк (Бурнемут, 20 […]

Арсенал и Лестер за старт на новата сезона во Премиер лигата

Арсенал и Лестер за старт на новата сезона во Премиер лигата

Со натпреварот што се игра вечерва од 20:45 часот меѓу Арсенал и Лестер, ќе стартува новата сезона во англиската Премиер лига. Титулата шампион ќе ја брани екипата на Челзи, а нови членови на Премиер лигата во оваа сезона се Њукасл, Брајтон и Хадерсфилд. Утре се играат седум натпревари од стартното коло. Во терминот од 13.30 […]

Клоп: Ливерпул не е клуб кој само ги продава своите играчи

Клоп: Ливерпул не е клуб кој само ги продава своите играчи

Медиумите во Англија пренесуваат дека во четвртокот навечер Барселона до Ливерпул испратила понуда од 100 милиони евра за играчот Фелипе Кутињо, која од „Енфилд“ е одбиена. – Ливерпул не е клуб кој само ги продава своите играчи. Поставивме основа, така да парите не ни се најважни.Не постои цена за која би го продале Кутињо.Во денешниот […]