fudbal

Ељиф Елмас дебитира за Фенербахче

Ељиф Елмас дебитира за Фенербахче

Младиот македонски репрезентативец Ељиф Елмас, го имаше своето деби за новиот клуб Фенербахче. Турскиот гигант синоќа одигра пријателски натпревар против италијански тим Каљари, а нашиот репрезентативец настапи во целиот тек на второто полувреме. Како што пренесуваат медиумите во Турција, Елмас, бурно беше поздравен од присутната публика и за секој допир со топката добиваше овации од […]

Во Неготино изложени шампионските пехари на УЕФА

Во Неготино изложени шампионските пехари на УЕФА

Во пресрет на натпреварот меѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид што на 8 август ќе се игра во националната арена „Филип Втори“ во Скопје, пехарите од Лигата на Шампионите, Лигата на Европа и Супер kупот денеска беа изложени во Неготино. – Ова е само еден од десетте настани кои ги правиме како промоција на Супер […]

Отворен Меѓународниот младински турнир во фудбал „Скопје Куп 2017“

Отворен Меѓународниот младински турнир во фудбал „Скопје Куп 2017“

Над 500 млади фудбалери присуствуваа на свеченото отворање на четвртото издание на Меѓународниот младински турнир во фудбал „Скопје Куп 2017“, кое се одржа синоќа на плоштадот „Филип Втори“. Меѓународниот младински турнир во фудбал „Скопје Куп 2017“ за отворен го прогласи градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, кој истакна дека овој проект се реализира во соработка […]

Промотивно видео на ФФМ за „Турнеја на трите трофеи на УЕФА“

Промотивно видео на ФФМ за „Турнеја на трите трофеи на УЕФА“

Во пресрет на најголемиот спортски настан во историјата на Македонија, финалето на Европскиот Супер Куп меѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, фудбалските фанови во Македонија ќе имаат прилика да се сликаат со највредните фудбалски пехари – Лига на Шампионите, Европска лига и Супер Куп. Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) го објави и распоредот на „Турнеја […]

Минимален пораз за Шкендија на гостувањето во Литванија

Минимален пораз за Шкендија на гостувањето во Литванија

Екипата на Шкеднија од Тетово вечерва претрпе минимален пораз од 2:1 на гостувањето во Литванија во рамките на првиот натпревар од 3-то коло од квалификациите од Лига Европа. Литванската екипа Тракаи поведе во втората минута по грешка на одбраната на тетовчани со 1:0, а стрелец беше Максим Максимов. Шкендија изедначи во 39-тата минута преку Стенио […]

Манчестер Јунајтед го победи Реал на пенали

Манчестер Јунајтед го победи Реал на пенали

Екипата на Манчестер Јунајтед славеше победа над Реал Мадрид по подоброто изведување пенали во натпревар „Интернационалниот Куп на Шампиони“. Дуелот меѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид е практично увертира во нивната меѓусебна пресметна во УЕФА Суперкупот кој ќе се игра во Скопје на 8 август, па затоа двајцата тренери Жозе Мурињо и Зинедин Зидан настапија […]

Барселона го победи Јувентус со двата гола на Нејмар

Барселона го победи Јувентус со двата гола на Нејмар

Со двата гола на Нејмар екипата на Барселона славеше победа над европскиот вицепрвак Јувентус во натпревар „Интернационалниот Куп на Шампиони“. На средбата опдиграна во Њујорк, екипата на Барселона која за прв пат настапи под водство на новиот тренер Ернесто Валверде, го победи Јуувентус со 2:1, со головите на Нејмар во 15 и 26 минута. Бразилецот, […]

Четири гола на Тотенхем во дуелот против ПСЖ

Четири гола на Тотенхем во дуелот против ПСЖ

Англискиот вицепрвак Тотенхем ја оствари првата победа турнирот „Интернационален Куп на Шампиони“, кој се одржува во САД. Тотенхем со 4:2 го совладаа ПСЖ на мечот кој се одига во Орландо Главен виновник за поразот на тимот од Париз беше голманот Трап, кој имаше две катастрофални грешки, примајќи гол по негова вина и заработувајќи црвен картон, […]

Вардарци изразија благодарност до УЕФА што им дозволи да играат во Скопје

Вардарци изразија благодарност до УЕФА што им дозволи да играат во Скопје

Откако Европската фудбалска федерација (УЕФА) реши да го прифати барањето на македонскиот првак Вардар мечот од третото квалификациско коло за Лигата на шампионите против Копенхаген црвено-црните да го играат на домашен терен, вардарци јавно упатија благодарност до европската куќа на фудбалот. Во соопштението на ФК Вардар објавено на официјалната интернет страна на клубот пишува дека […]

Навивачи на шкотскиот клуб „Абердин“ претепани во Мостар

Навивачи на шкотскиот клуб „Абердин“ претепани во Мостар

Двајца навивачи на шкотскиот фудбалски клуб „Абердин“ се пренсени во болница на лекување, откако група од околу 50 Шкотланѓани, кои носеле ознаки на својот клуб, биле нападнати во стариот дел на Мостар. Над 200 шкотски навивачи допатуваа во овој град во Босна и Херцеговина, за да ги бодрат играчите од „Абердин“ за реванш мечот на […]

Цвитановиќ го наследува Петев на тренерското место во Динамо

Цвитановиќ го наследува Петев на тренерското место во Динамо

Динамо Загреб на два дена пред почетокот на хрватскиот шампионат го отпушти тренерот Ивајло Петев и го назначи Марио Цвитановиќ за негов наследник. Претседателот на Динамо Здравко Мамиќ му врачи отказ на бугарскиот стручњак поради лоша работа на подготовките и лоша атмосфера во соблекувалната, бидејќи практично Петев не зборува со клучните фудбалери, Самир, Чориќ и […]