frankofonija

Тимоние: Францускиот јазик од голема корист за професионална интеграција

Тимоние: Францускиот јазик од голема корист за професионална интеграција

Да не бидеме форматирани од еден единствен јазик, да ги отвориме сите наши хоризонти благодарение на јазичниот плурализам, порача денеска францускиот амбасадор Кристијан Тимоние. Во обраќањето пред доделувањето на наградите за најдобра фотографија на конкурсот „Освен тоа, зборувам и француски“, Тимоние нагласи дека францускиот јазик може да му биде од голема корист на секој во […]

Празник на франкофонијата во МКЦ

Празник на франкофонијата во МКЦ

Со регионален форум, младинска изложба и концерт на францускиот поп пејач Шарл Батист, во Младинскиот културен центар денеска ќе биде одбележан Празникот на Франкофонијата, во организација на Францускиот институт во Скопје. Регионалниот форум „Францускиот јазик, младите и можностите за работа“, како што е најавено, има за цел да го стави во фокус францускиот јазик како […]

Годишен состанок на координатори на франкофонија од регионот

Годишен состанок на координатори на франкофонија од регионот

Годишен состанок на национални координатори на Франкофонијата од регионот на Централна и Источна Европа денеска ќе се одржи во Министерството за надворешни работи на Република Македонија, во рамки на одбележувањето на „Месецот на франкофонијата“. На состанокот, како што е најавено, ќе учествуваат владини претставници на Франкофонијата од Македонија, Албанија, Бугарија, Ерменија, Молдавија и Романија, како […]

Одбележување на Франкофонијата во Македонија

Одбележување на Франкофонијата во Македонија

Недела на француската кујна и филм, концерти и предавања на француски изведувачи, како и франкофонски средби и регионален форум за Францускиот јазик, се само дел од активностите за одбележување на 20 Март – Меѓународниот ден на Франкофонијата, што денеска ги најви Амбасадата на Франција и Францускиот институт во Скопје. Амбасадор на Франција Кристијан Тимоние рече, […]

Меѓународен ден на Франкофонијата

Меѓународен ден на Франкофонијата

Амбасадата на Франција и Францускиот институт во Скопје денеска на прес-конференција ќе ги соопштат активностите за одбележување на 20 Март – Меѓународниот ден на Франкофонијата. На прес-конференцијата ќе се обрати амбасадор на Франција Кристијан Тимоние, а ќе присуствуваат и дипломатските претставници на повеќе земји членки на Меѓународната организација на Франкофонијата: амбасадорот на Албанија Фатос Река, […]

Mакедонската култура на Фестивал на франкофонијата во Созопол

Mакедонската култура на Фестивал на франкофонијата во Созопол

Фестивалот на Франкофонијата по шестти пат се одржува во Созопол, Бугарија, денеска ќе помине во знакот на македонската култура. Во 14 часот во просториите на Советот на Општина Созопол, директорот на македонскиот Културно-информативен центар во Софија Васко Шутаров заедно со неколкумина професори од Софискиот универзитет ќе одржат предавање за дипломатскиот протокол. Во вечерните часови, во […]

Одбележување на Франкофонијата во Македонија

Одбележување на Франкофонијата во Македонија

Францускиот институт во Скопје денеска организира низа активности во чест на одбележувањето на Фракофонијата во Македонија. Напладне во холот на Младинскиот културен центар манифестацијата насловена „Франкофонијата ти отвора врати!“, официјално ќе ја отворат француската амбасадорка во Македонија Лоранс Оер и градоначалникот на Скопје Коце Трајановски. Истовремено ќе започне и Саемот на франкофонски компании и институции во Македонија. Во рамки на одбележувањето […]

Трка на франкофонијата во Скопје

Трка на франкофонијата во Скопје

Светскиот ден на франкофонијата 20 Март првпат оваа година во Македонија ќе биде одбележан со трка која напладне ќе почне од Паркот на Франкофонијата и ќе заврши кај „Скопје Сити мол“. Пријавени се 500 учесници на Трката на франкофонијата, која ја организира Францускиот институт во Скопје во соработка со Амбасадата на Франција. – Оваа ревијална […]

Натпревар на француска шансона

Натпревар на француска шансона

Во Младинскиот културен центар вечер ќе се одржи финалето на традиционалниот натпревар на француска шансона. Натпреварот го организира Францускиот институт во Скопје во рамки на прославата на Франкофонијата. Учество земаат најдобрите 14 средношколци-финалисти, кои беа избрани на претселекција минатата сабота. Победникот од натпреварот ќе добие патување во Франција. На натпреварот на француска шансона учествувале голем број од денешните потврдени музички имиња […]

Попоски-Оер: Франкофонијата значи споделување заеднички вредности

Попоски-Оер: Франкофонијата значи споделување заеднички вредности

Со изложба на фотографии на младиот француски уметник Антони Марко „Париз низ моите очи“ и натсап на ученици од прво и второ оддление од Француското интернационално училиште, денеска во зградата на Министерството за надворешни работи беше одбележан Денот на франкофонија во Република Македонија. На манифестацијата, која традиционално се одржува секоја година, а овој пат е […]