formula 1

Фетел победник во Австралија

Фетел победник во Австралија

Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел е победник на трката за Големата награда на Австралија, со која утринава стартуваше новиот шампионат во Формула 1. Германецот трката на патеката „Алберт Парк“ во Мелбурн ја заврши со повеќе од девет секунди во однос на главниот фаворит Луис Хамилтон од Мерцедес кој ја имаше пол-позицијата на стартот. Британецот ја […]

Хамилтон: Очекувам неизвесна трка во Мелбурн

Хамилтон: Очекувам неизвесна трка во Мелбурн

Британецот Луис Хамилтон денеска ја освои пол-позицијата за трката од Формула 1 шампионотат што утре ќе се вози за Големата награда на Австралија. За него ова беше четвртата по ред и шеста вкупно пол-позиција во Австралија и тоа го прави прв фаворит на утрешната трка. Сепак, Хамилтон повикува на внимание и порачува дека ќе биде […]

Пол-позицијата во Мелбурн за Хамилтон

Пол-позицијата во Мелбурн за Хамилтон

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ќе тргне од првата стартна позиција на трката за Големата награда на Австралија со која ќе биде отворена новата сезона во Формула 1 шампионатот. На утринските квалификации во Мелбурн, Хамилтон извози најбрз круг 1:22.188 минута. Од првиот ред веднаш до Британецот ќе стартува Себастијан Фетел од Ферари. Вториот возач на […]

Календар на Формула 1 трки за 2017 година, возачи, тимови

Календар на Формула 1 трки за 2017 година, возачи, тимови

Календар на Формула 1 трки за 2017 година: 26.03 Австралија Мелбурн 09.04 Кина Шангај 16.04 Бахреин Шакир 30.04 Русија Сочи 14.05 Шпанија Барселона 28.05 Монако 11.06 Канада Монтреал 25.06 Aзербејџан Баку 09.07 Aвстрија Шпилберг 16.07 Британија Силверстоун 30.07 Унгарија Будимпешта 27.08 Белгија Спа-Франкоршамп 03.09 Италија Монца 17.09 Сингапур Сингапур 01.10 Mалезија Сепанг 08.10 Јапонија Сузука […]

Форс Индија доби нов главен спонзор и целосно ја смени бојата на болидот

Форс Индија доби нов главен спонзор и целосно ја смени бојата на болидот

Тимот на Форс Индија се одлучи за целосна визуелна промена на болидот во пресрет на првата трка од овогодинешната сезона, во согласност со нивниот нов главен спонзор. Индискиот Ф1 тим во последните години добро се држи во елитното автомобилистичко натпреварување и покрај скромниот буџет. Серхио Перез минатата сезона заврши меѓу првите тројца во Монако и […]

Кими Раиконен го постави најбрзото време на тренинзите во Барселона

Кими Раиконен го постави најбрзото време на тренинзите во Барселона

Денеска беше последниот ден од тестирањата во Барселона пред почетокот на новата сезона, а возачот на Ферари, Кими Раиконен го заврши денот, но и вкупните тренинзи со најбрзо време. Раиконен беше единствен на овие тестирања со време под 1 минута и 19 секунди, возејќи 1.18.634 на супермеката компонента. На втората позиција денеска се најде возачот […]

Ферари продолжува со одличните перформанси, Фетел најбрз на денешните тренинзи

Ферари продолжува со одличните перформанси, Фетел најбрз на денешните тренинзи

Одличните перформанси на болидите на Ферари продолжија и денеска на тренинзите во Барселона, каде што Себастијан Фетел го извози најбрзото време. Германецот извози време од 1.19.024 на ултрамеката компонента на пневматици со што беше три десетинки побрз од второпласираниот Луис Хамилтон од Мерцедес. Фетел извози и најмногу кругови на денешните тренинзи дури 156, додека Луис […]

Ботас најбрз на денешниот тренинг во Барселона

Ботас најбрз на денешниот тренинг во Барселона

Валтери Ботас беше најбрз на денешниот тренинг во Барселона, пред Фелипе Маса и Кими Раиконен. Тимовите ги продолжија тестирањата на болидите пред престоечата сезона. Возачот на Мерцедес Ботас беше најбрз денес, додека Ферари продолжи со добрите перформанси. Кими Раиконен имаше трето најбрзо време и покрај излетувањето од патеката. Најголемо изненадување денес беше Фелипе Маса со […]

Од тимот на Мекларен признаваат дека не се спремни за новата сезона

Од тимот на Мекларен признаваат дека не се спремни за новата сезона

Шефот на Мекларен Ерик Булиер призна дека катастрофалните тестирања во Барселона наштетиле на тимот кој најверојатно нема да биде подготвен до почетокот на новата сезона. Познатиот британски тим преживува тешки моменти. Пред три години им започна соработката со Хонда, која што во претходните години не даде никакви резултати, а по се изгледа ништо нема да […]

Кими Раиконен најбрз на влажната патека на последниот тест во Барселона

Кими Раиконен најбрз на влажната патека на последниот тест во Барселона

Денеска беше последниот ден од тренинзите во Барселона, а возачите на Ферари по втор пат во изминативе четири дена поставија најбрзо време. Кими Раиконен беше 0.897 секунди побрз пред Макс Ферстапен од Ред Бул на денешните тренинзи за гумите за дожд. Луис Хамилтон денеска не возеше откако во тимот на Мерцедес откриле проблем со електорниката […]

Ферари продолжува да импресионира на тестирањата во Барселона

Ферари продолжува да импресионира на тестирањата во Барселона

Ферари со солидни резултати и на вториот дел од тестовите на патеката во Барселона пред почетокот на новата сезона во Формула 1. Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас сепак беше најбрз на тренинзите во Барселона, но Фетел е веднаш зад него со заостанување од само 0.247 секунди на побавната компонента. Неговото време Ботас го постави на […]