film

Милчо Манчевски гостува во Шангај

Милчо Манчевски гостува во Шангај

Македонскиот режисер Милчо Манчевски, кој живее и работи во Њујорк, САД, гостува во Шангај, Кина. Ова е неговото прво сеопфатно претставување во Азија. Како што соопшти S-Press Publicity, три институции во Шангај одвоено го поканиле да гостува пред кинеската публика. Во тек е циклус проекции на филмовите на Манчевски на јубилејното 20. издание на Филмскиот […]

Македонскиот филм ЏГАН на најголемиот филмски фестивал во Кина

Македонскиот филм ЏГАН на најголемиот филмски фестивал во Кина

Македонскиот игран филм ЏГАН (АМОК) на режисерот Ведран Тозија премиерно е прикажан на 20-тото издание на најголемиот филмски фестивал во Кина, Шангајскиот интернационален филмски фестивал (ШИФФ) што се одржува од 17. до 26 јуни годинава. Своето прво прикажување на фестивалот, ЏГАН го имаше во кино центар TianShan Cinema-HongQiao Art Center Flagship Store, а режисерот Тозија […]

Филмот „Ќе дојдат децата“ ќе се натпреварува за наградата Голден Гоблет во Шангај

Филмот „Ќе дојдат децата“ ќе се натпреварува за наградата Голден Гоблет во Шангај

Краткиот игран филм „Ќе дојдат децата“ во режија на Ана Јакимска ќе биде прикажан на 20-тото издание на Шангај Филм Фестивал што од денеска до 26 овој месец ќе се одржува во Кина. Филмот на Јакимска е во официјална селекција и ќе се натпреварува за престижната награда Голден Гоблет. „Ќе дојдат децата“ е базиран на […]

Филмот „Ќе дојдат децата“ од Ана Јакимска на Шангај Филм Фестивал

Филмот „Ќе дојдат децата“ од Ана Јакимска на Шангај Филм Фестивал

Краткиот игран филм „Ќе дојдат децата“ во режија на Ана Јакимска ќе се прикажува на 20-тото издание на Шангај Филм Фестивал што од утре до 26 овој месец ќе се одржува во Кина. Филмот на Јакимска ќе биде прикажан во официјална селекција каде ќе се натпреварува за престижната награда Голден Гоблет. „Ќе дојдат децата“ е […]

„Борба за смрт“ на Филмскиот фестивал во Пула

„Борба за смрт“ на Филмскиот фестивал во Пула

Краткометражниот филм „Борба за смрт“ на авторката Елеонора Венинова на покана на организаторот ќе учествува на Филмскиот фестивал во Пула, Хрватска, кој ќе се одржи од 15-22 јули. Филмот е во официјална конкуренција во селекцијата за кратки филмови со уште 18 филмови од целиот свет. Филмскиот фестивал во Пула е еден од најпрестижните регионални фестивали, […]

Почнува третиот фестивал на музички документарци „Скопје Синема Сити“

Почнува третиот фестивал на музички документарци „Скопје Синема Сити“

Од денеска до 19 јуни 2017 во Кинотека на Македонија ќе се одржува третиот Филмски фестивал за музички документарни филмови „Скопје Синема Сити“, кој ќе биде отворен со филм за Крафтверк. – Фестивалот пред сѐ сака да го прикаже богатството и разновидноста на музичкиот свет и затоа програмата е зачинета со документарни филмови од светот […]

„Музиката на Џанго“ го отвора 10. Француски филмски фестивал

„Музиката на Џанго“ го отвора 10. Француски филмски фестивал

„Музиката на Џанго“ во режија на Етјен Комар, со Реда Катеб, Сесил де Франс и Беата Палја во улогите, вечер во кино „Милениум“ ќе го отвори 10. Француски филмски фестивал. Филмот, кој е посветен на животот на најпознатиот француски џез-музичар, гитарист и композитор Џанго Ренар, го отвори и годинашниот Берлински филмски фестивал и имаше осум […]

Една деценија Француски филмски фестивал во Македонија

Една деценија Француски филмски фестивал во Македонија

Со филмот „Музиката на Џанго“ за џез-музичарот Џанго Ренар, кој го отвори и годинашното Берлинале, утревечер во кино „Милениум“ ќе почне 10-тиот Француски филмски фестивал кој го организира Францускиот институт во Скопје. Поради јубилејот, фестивалот годинава ќе гостува во десет градови низ Македонија. По свеченото отворање во главниот град, овој месец фестивалот ќе гостува со […]

На Филмската академија во Охрид работилница на професионалната Програма за развој на филмски проекти „Мидпоинт“

На Филмската академија во Охрид работилница на професионалната Програма за развој на филмски проекти „Мидпоинт“

Дваесет и тројца млади сценаристи, продуценти и режисери од Македонија, Шведска, Словенија, Шпанија, Германија, Молдавија, Швајцарија, Романија, Белгија, Холандија, Чешка, Иран и Косово се дел од работилницата што во рамки на професионалната Програма за развој на филмски проекти „Мидпоинт“ за прв пат се одржува на Академијата за филм во Охрид. Станува збор за прва соработка […]

Том Круз во спектаклот „Мумијата“, ФХ3Х дел од ефектите во филмот

Том Круз во спектаклот „Мумијата“, ФХ3Х дел од ефектите во филмот

Македонската компанија за анимација и визуелни афекти ФХ3Х учествуваше во изработката на визуелните афекти во филмот „Мумијата“ со Том Круз во главната улога кој од вечерва ќе започне да се прикажува во Скопје. Станува збор за најновото продолжение од франшизата филмови за древната легенда за мумијата која ги фасцинира сите култури од почетокот на цивилизацијата. […]

Филмот „Кога денот немаше име“ на фестивали во Сиднеј и Ерусалим

Филмот „Кога денот немаше име“ на фестивали во Сиднеј и Ерусалим

„Кога денот немаше име“ на режисерката Теона Стругар-Митевска во јуни ќе биде прикажан на филмскиот фестивал во Сиднеј, а во јули и на фестивалот во Ерусалим. Во Австралија ќе има две проекции, утре и на 11 јуни како дел од програмата Европски гласови од десет жени режисери, организирана од ЕФП и Сиднејскиот филмски фестивал. Програмата […]