film

„Ново киноутро“ во Кинотека до 20 јануари

„Ново киноутро“ во Кинотека до 20 јануари

Кинотеката на Македонија и оваа година за време на зимскиот распуст организира дневна филмска програма „Ново киноутро“. Во рамки на филмската програма до 20 јануари ќе бидат прикажани пет филма. В понеделник во 12 часот ќе биде прикажан анимираниот филм од Канада „Малите виленици Пикси“ на режисерот Шон Патрик О’Рили. Филмот е синхронизиран на македонски […]

Џорџ Лукас отвора Музеј на наративната уметност во Лос Анџелес

Џорџ Лукас отвора Музеј на наративната уметност во Лос Анџелес

Творецот на филмскиот серијал „Војна на ѕвездите“, Џорџ Лукас соопшти дека решил да изгради Музеј на наративна уметност во Лос Анџелес, чија градба би чинела околу милијарда долари. Во музејот ќе бидат изложени уметнички дела во сопственост на Лукас, вклучително и цртежи, илустрации и дигитални творби поврзани со серијалот филмови „Војна на свездите“, а ќе […]

Филмот „Ослободување на Скопје“ прикажан на фестивалот во Палм Спрингс

Филмот „Ослободување на Скопје“ прикажан на фестивалот во Палм Спрингс

Филмот „Ослободување на Скопје” во режија на Раде и Данило Шербеџија беше прикажан на 28-миот Филмски фестивал во Палм Спрингс, Калифорнија, како дел од програмата „Awards Buzz Fest Foreign Language Film“, соопшти продукцијата „Партизанс“. – Филмот имаше проекција на 9 јануари, а втората прокеција ќе биде одржана на 11 јануари 2017 година во киното Регал. […]

„Ново киноутро“ во Кинотеката на Македонија

„Ново киноутро“ во Кинотеката на Македонија

Кинотеката на Македонија и оваа година за време на зимскиот распуст организира дневна филмска програма „Ново киноутро“, во која од денеска до 20 јануари ќе бидат прикажани пет филма. Филмската програма почнува денеска напладне со проекција на анимираниот јапонски филм „Змејска топка 2“ во режија на Тадајоши Јанамуро кој ќе биде репризиран утре. Со почеток […]

ФОТО: „Ла ла ленд“ освои рекордер број статуетки на „Златните глобуси“

ФОТО: „Ла ла ленд“ освои рекордер број статуетки на „Златните глобуси“

Мјузиклот на Демијан Шазел, „Ла ла ленд“ победи во категоријата „мјузикл или комедија“ на синоќешното доделување на годинешните награди „Златен глобус“, а пак, филмот „Месечева светлина“ на режисерот Бери Џенкинс е прогласен за најдобра драма за изминатава 2016 година. На манифестацијата што се одржа во Лос Анџелес, домаќин беше водителот Џими Фалон. „Ла ла ленд“ […]

ВИДЕО: За 22. јануари во Единбург закажана премиерата на „Трејнспотинг 2“

ВИДЕО: За 22. јануари во Единбург закажана премиерата на „Трејнспотинг 2“

Светската премиера на продолжението на култниот филм од 1996 година „Трејнспотинг“ е закажана за 22 јануари во шкотскиот град Единбург. Единбург е избран за местото во кое ќе се одржи премиерата на „Трејнспотинг 2“, бидејќи во овој град е сместено и дејствието на филмот. Во продолжението на филмот настапува истата актерска екипа како и во […]

Британски совет објави јавен повик за избор на име за првиот регионален филмски фестивал

Британски совет објави јавен повик за избор на име за првиот регионален филмски фестивал

Британскиот совет објави јавен повик за избор на име за првиот регионален филмски фестивал на кој ќе биде прикажана најновата британска филмска продукција. Фестивалот на британски филм ќе се одржи истовремено во шест градови во Западен Балкан од 16 до 19 февруари 2017 година. Форматот на фестивалот е прилично единствен – публиката во Скопје, Белград, […]

ВИДЕО: Пристигна новиот трејлер за продолжението на „Блејд Ранер“

ВИДЕО: Пристигна новиот трејлер за продолжението на „Блејд Ранер“

Долго очекуваното продолжение на „Блејд Ранер“ на Ридли Скот ќе стаса следната година а објавен е првиот „Тизер-трејлер“’. Продолжението е во режија на Дени Вилнев и ќе се вика „Блејд Ранер 2049“. Ова продолжение доаѓа 35 години после научно-фантастичната драма на Ридли Скот  која го запозна светот со репликанти, детални теории со еднорози и трогателната […]

Почнува 3. Недела на современ израелски филм

Почнува 3. Недела на современ израелски филм

Од денеска до 19 декември по трет пат ќе се одржи Недела на современиот израелски филм во чии рамки ќе бидат прикажани три играни филма, два документарца и две епизоди од телевизиска играна серија. Отворањето ќе биде вечер во кино „Милениум“ со прикажување на играниот филм „Свадбена кукла“ од 2015 година на режисерот Ницан Гилади. Од […]

Моника Белучи во нова жешка еротска сцена

Моника Белучи во нова жешка еротска сцена

Италијанскиот секс симбол, глумицата Моника Белучи лани го привлече вниманието како највозрасната „Бонд девојка“ во 007 серијалот филмови, а сега таа уште еднаш покажа дека за жените годините може да бидат само еден обичен број. Имено, 52-годишната заводничка се појави во пет епизоди текевизиската драма „Моцарт во џунглата“, каде има експлицитни љубовни сцени со својот помлад […]

Откриен човекот кој бил инспирација за Фацата од „Сексот и градот“

Откриен човекот кој бил инспирација за Фацата од „Сексот и градот“

Дали некогаш сте се прашале кој послужил како инспирација за ликот на славниот Фацата од серијата „Сексот и Градот“. Многумина се согласуваат дека Крис Норт идеално го играше заводникот Џон Џејмс Престон, познат како Фаца. Човекот во кој Кери цело време е заљубена, но поради него често е и на работ на нервите, ја одбележа […]