filharmonija

(ВИДЕО) Груевски пречекан со аплауз во филхармонија, не одговори дали ќе се повлече од лидерската позиција

(ВИДЕО) Груевски пречекан со аплауз во филхармонија, не одговори дали ќе се повлече од лидерската позиција

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски беше пречекан со аплауз на отварањето на филхармонијата, откако доцнеше 30 минути. Настапот на музичарите не започна до неговото влегување, а министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска не влезе додека не се појави лидерот на нејзината партија. Груевски за медиумите не сакаше да одговори дали ќе се повлече од лидерската […]

Отворен новиот објект на Македонската филхармонија

Отворен новиот објект на Македонската филхармонија

Со концерт на Македонската филхармонија на која како солист настапува Симон Трпчески под диригентство на Владимир Ашкенази од Русија вечерва и официјално е отворен новиот објект на Филхармонијата. Македонската филхармонија, која е најстара институција од областа на музичко-сценската дејност во Република Македонија, новиот објект го добива по 73 години од постоењето. Новиот објект на Македонската […]

Со Трпчески и Ашкенази вечер се отвора новиот објект на Македонската филхармонија

Со Трпчески и Ашкенази вечер се отвора новиот објект на Македонската филхармонија

Новиот објект на Македонската филхармонија со модерен изглед и архитектонски и акустични карактеристики според сите светски стандарди, ќе биде отворен вечер во 19 часот со ексклузивен концерт на Филхармонијата, на кој како солист ќе настапи нашиот светски етаблиран пијанист Симон Трпчески. Македонската филхармонија, која е најстара институција од областа на музичко-сценската дејност во Република Македонија, […]

Новиот објект на Македонската филхармонија се отвора в недела со ексклузивен концерт

Новиот објект на Македонската филхармонија се отвора в недела со ексклузивен концерт

Новиот објект на Македонската филхармонија со модерен изглед и архитектонски и акустични карактеристики според сите светски стандарди, ќе биде отворен в недела во 19 часот со ексклузивен концерт на Филхармонијата со која како солист ќе настапи нашиот светски етаблиран пијанист Симон Трпчески. Македонската филхармонија, која е најстара институција од областа на музичко-сценската дејност во Република […]

Концерт на Македонската филхармонија со пијанистот Оли Мустонен

Концерт на Македонската филхармонија со пијанистот Оли Мустонен

Македонската филхармонија вечер во Домот на АРМ ќе одржи концерт со финскиот пијанист Оли Мустонен. Концертот е насловен „ББ“, а диригент е маестро Даниел Рајскин од Русија. Мустонен за македонската публика ќе го изведе Концертот за пијано и оркестар бр. 3 од Бела Барток, последното дело на еден од најпознатите унгарски композитори. На програмата се […]

Во продажба билетите за првиот концерт на Филхармонијата во новата сала

Во продажба билетите за првиот концерт на Филхармонијата во новата сала

Македонската филхармонија соопшти дека од денеска ќе бидат пуштени во продажба билетите за свеченото отворање на нејзината нова концертна сала на 21 мај. Билетите ќе бидат по цена од 2.500 и 3.000 денари и може да се набават на билетарницата во Дом на АРМ, секој ден од 10 до 16 часот. – Концертот со кој […]

Од вторник во продажба билетите за првиот концерт на Филхармонијата во новата сала

Од вторник во продажба билетите за првиот концерт на Филхармонијата во новата сала

Македонската филхармонија соопшти дека од вторник, 2 мај, ќе бидат пуштени во продажба билетите за свеченото отворање на нејзината нова концертна сала на 21 мај. Билетите ќе бидат по цена од 2.500 и 3.000 денари и може да се набават на билетарницата во Дом на АРМ, секој ден од 10 до 16 часот. – Концертот […]

„Гласот на славејот“ – концерт на Филхармонијата со сопранот Милена Арсовска

„Гласот на славејот“ – концерт на Филхармонијата со сопранот Милена Арсовска

Македонската филхармонија вечер ќе изведе симфониски концерт насловен „Гласот на славејот“ под диригентство на Даниел Рајскин од Русија, на кој како солист ќе настапи сопранот Милена Арсовска – меѓу најистакнатите македонски вокални уметници со успешна меѓународна кариера. Филхармонијата најави дека првпат на македонската музичка сцена ќе биде изведено делото Три песни за сопран и оркестар […]

Филхармонијата ќе ги затвори 40. Денови на македонска музика

Филхармонијата ќе ги затвори 40. Денови на македонска музика

Четириесеттите Денови на македонска музика ќе завршат вечер со симфониски концерт на Македонската филхармонија. Солист ќе биде виолончелистот Гал Фаганел (Словенија/САД), а концертот ќе го води британскиот диригент Крис Расман. Ќе бидат изведени дела од неколку генерации македонски музички творци: Концертантна музика за виолончело и гудачи од Тома Прошев, третиот став од Симфонијата бр. 4 […]

Кинескиот виолинист Нинг Фенг солист со Македонската филхармонија

Кинескиот виолинист Нинг Фенг солист со Македонската филхармонија

„Автентичност и Барток“ е насловен вечерашниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, на кој како солист ќе настапи Нинг Фенг, еден од водечките виолинисти во Кина денес. Нинг Фенг, кој свири на виолина „Страдивариус“ од 1721 година, е меѓу најбараните музичари и во Европа. Тој живее во Берлин и има светска кариера. За македонската публика ќе […]

Со ексклузивен концерт на 21 мај ќе биде отворен новиот објект на Македонската филхармонија

Со ексклузивен концерт на 21 мај ќе биде отворен новиот објект на Македонската филхармонија

Новиот објект на Македонската филхармонија со модерен изглед и архитектонски и акустични карактеристики по сите светски стандарди ќе биде отворен на 21 мај. Овој свечен чин ќе биде одбележан со ексклузивен концерт на Македонската филхармонија, со која како солист ќе настапи нашиот светски етаблиран пијанист Симон Трпчески под диригентско водство на еден од најпрестижните и […]