fifa

Македонија остана на 162. место на најновата ФИФА ранг листа

Македонија остана на 162. место на најновата ФИФА ранг листа

Македонската фудбалска репрезентација остана на 162 место на рејтинг листата на Светската фудбалска федерација (ФИФА) објавена денсека. Од репрезентациите кои се заедно со Македонија во квалификациската група за СП 2018 најдобро котира Шпанија (10. место), Италија е 16-та, Албанија 51-ва, Израел се најде на 55. Место, додека најслабо пласиран е Лихтенштајн кој е на 188.место. […]

Скандал на доделувањето на наградите за најдобри фудбалери на ФИФА

Скандал на доделувањето на наградите за најдобри фудбалери на ФИФА

Свечениот настан во Цирих во понеделникот, на кој Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ги додели наградите за најдобри фудбалери за изминатата 2016 година, сепак не пројде без скандал. Швајцарските медиуми јавуваат дека уште додека траела церемонијата, некој украл шест луксузни часовници од марката „Хаблот“, наменети за лауреатите. Нивната вредност изнесува 100.000 евра. На добитниците на крајот […]

ФИФА одлучи: На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации

ФИФА одлучи: На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации

Од 2026 година на фудбалските Мундијали ќе учествуваат 48 репрезентации. ФИФА денеска соопшти дека за 16 селекции ќе се зголеми сегашниот број од 32 земји-учеснички. Одлуката е донесена едногласно на седница на Светската фудбалска асоцијација и беше поддржана од претседателот на ФИФА Џани Инфантино. Почнувајќи од Светското првенство во 2026 година 48 репрезентации ќе бидат […]

ФИФА ги избра најдобрите единаесет

ФИФА ги избра најдобрите единаесет

ФИФА го објави најдобриот тим за 2016 година на церемонијата за доделување на „фудбалските оскари“ која во моментов се одржува во Цирих, а ќе заврши со доделување на наградата „Д Бест“ за најдобар фудбалер. Најдобрите 11 според ФИФА за минатата година се: Голман: Мануел Ноер Одбрана: Дани Алвес, Жерар Пике, Серхио Рамос и Марсело Среден […]

Инфантино доби поддршка од Азија за зголемен број учесници на СП

Инфантино доби поддршка од Азија за зголемен број учесници на СП

Азиските земји ја поздравија идејата на првиот човек на Светската фудбалска федерација човекот (ФИФА), Џани Инфантино да се прошири Светското првенство со 48 репрезентации. Инфантино на самитот на ФИФА во Сингапур, откри дека сите азиски фудбалски федерации се сложуваат со идејата за нов систем на Мундијалите од 16 групи со по три селекции. – Сојузите […]

Македонија падна 7 места на ФИФА рејтинг листата

Македонија падна 7 места на ФИФА рејтинг листата

Македонската фудбалска репрезентација назадуваше за уште седум места на ФИФА рејтинг листата и се наоѓа на 162. место на најновото рангирање објавено денеска. Ова е најлош пласман во историјата на „црвено-жолтите“. Од репрезентациите кои се во квалификациската група со Македонија најдобро котира Шпанија (10.место), Италија е 16-та, Албанија 49-та, Израел 54-ти и Лихтенштајн на 189.место. […]

Инфантино предлага клупски Мундијал со 32 екипи

Инфантино предлага клупски Мундијал со 32 екипи

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, има намера да го зголеми бројот на учесници на Светското клупско првенство од седум на 32 екипи. Намерата на Џани Инфантино е и да го смени терминот на одигрување на овие натпревари, наместо во декември клупскиот Мундијал да се игра во јуни. „Сегашниот систем со седум клубови треба да биде […]

ФИФА ја казни Хрватска поради националистичко навивање

ФИФА ја казни Хрватска поради националистичко навивање

Светската фудбалска федерација (ФИФА) го казни Хрватскиот фудбалски сојуз (ХНС) со 50.000 швајцарски франци, поради националистичко навивање и пеење националистички песни на хрватските навивачи. Имено, дисциплинската комисија на ФИФА реши да ги казни само хрватските навивачи, кои заедно со албанските од Косово, заедно скандираа против Србите: „Убиј, убиј, го Србинот“, пред мечот Албанија – Хрватска, […]

ФИФА ја казни ФФМ со 5.000 швајцарски франци

ФИФА ја казни ФФМ со 5.000 швајцарски франци

Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) ја казни Фудбалската федерација на Македонија со парична казна од 5.000 швајцарски франци. ФФМ е казнета поради неодговорното однесување на малкумина од над 30-те илјади присутни гледачи на арената „Филип Втори“ во Скопје, кои го следеа натпреварот меѓу Македонија и Италија кој се одигра во рамки на квалификациите за Светското првенство […]

ФИФА повторно ја казнува Шпанија поради трансфери на малолетни играчи

ФИФА повторно ја казнува Шпанија поради трансфери на малолетни играчи

Светската фудбалска федерација (ФИФА) денеска најави дека по втор пат ќе го казни Шпанскиот фудбалски сојуз поради прекршување на правилата во врска со трансфер на малолетни играчи од странство. ФИФА објави дека ФС на Шпанија прекршил неколку одредби при трансферот и регистрација на млади играчи во екипата на Атлетико Мадрид и Реал Мадрид, кои поради […]

Македонија со пад од 9 места на најновата ФИФА ранг листа

Македонија со пад од 9 места на најновата ФИФА ранг листа

Македонската фудбалска репрезентација забележа пад од девет места на најновата ранг листа на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) објавена денес. Според октомвриското рангирање Македонија е на 155.место што е најслаб пласман во историјата на репрезентацијата. Од квалификациската група за Светското првенство во која настапуваат „црвено-жолтите“ најдобро пласирана е Шпанија (10.место) која е следниот ривал на македонските […]