fifa

ФИФА доживотно казни судија за досуден непостоечки пенал

ФИФА доживотно казни судија за досуден непостоечки пенал

Фудбалскиот судија од Гана, Џозеф Лампеј е доживотно суспендиран откако ФИФА го потврди неговото учество во „кроењето“ на резултатот на натпреварот меѓу Јужна Африка и Сенегал во квалификациите за Светското првенство, кој заврши со победа на домаќините со 2:1. Причината поради која ФИФА ја изрече оваа казна е погрешно досудениот пенал за домаќините при резултат […]

Пад од едно место за Македонија на најновата ФИФА рејтинг листа

Пад од едно место за Македонија на најновата ФИФА рејтинг листа

Македонската фудбалска репрезентација бележи пад од едно место на ФИФА рејтинг листата објавена денеска. Македонија сега се наоѓа на 166. Позиција, што е најлош пласман од независноста . Од противниците на „црвено-жолтите“ во квалификациската група за СП 2018, најдобро пласирана е Шпанија која е на 10.место, Италија е 15-та, Албанија се наоѓа на 54. позиција, […]

Ѓорѓиоски избран за член на Организацискиот комитет на ФИФА

Ѓорѓиоски избран за член на Организацискиот комитет на ФИФА

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Илчо Ѓорѓиоски доби нова функција во еден од најзначајните комитети кои функционираат во рамките на ФИФА, Организацискиот комитет за сите натпреварувања во рамките на Светската фудбалска организација. Ѓорѓиоски е избран за член на Организацискиот комитет на ФИФА натпреварувањата за период од јануари 2017 година до јануари 2021 година. […]

Македонија три позиции подолу на најновата ФИФА рејтинг листа

Македонија три позиции подолу на најновата ФИФА рејтинг листа

Македонската фудбалска репрезентација бележи пад од три позиции на најновата ФИФА рејтинг листа објавена денеска. „Црвено-жолтите“ на февруарското рангирање се најдоа на 165. место. Од противниците на Македонија во квалификациите за СП 2018, најдобро рангирана е Шпанија (10.место), Италија е 15-та, Албанија 55-та, Израел е на 60.место, додека Лихтенштајн се најде на 187.позиција. Лидер е […]

Зголемен буџетот за Мундијалот во Русија

Зголемен буџетот за Мундијалот во Русија

Русија без објаснување за 325 милиони долари го зголеми буџетот за организација на Светското фудбалско првенство 2018. Со последното зголемување, вкупните предвидени средства за трошоци за Мундијалот достигнаа 10,8 милијарди долари, од кои 55% ќе бидат обезбедени од сојузниот буџет. Организациониот одбор не го коментираше зголемувањето на трошоците наведено во дополнителниот закон за буџет објавен […]

ОФС Тетово: ФФМ сака да ја оспори кандидатурата на Јонуз Мирсад, запознаени се УЕФА и ФИФА

ОФС Тетово: ФФМ сака да ја оспори кандидатурата на Јонуз Мирсад, запознаени се УЕФА и ФИФА

УО на ФФМ на својата седница на ден 32.12.2016 донел Одлука за одржување на Редовно Генерално Собрание на ФФМ на ден 18.02.2017 година. Зошто толку брзање од страна на ФФМ за тајмингот на своето Собрание оставаме јавноста да процени, ние не сакаме ништо да шпекулираме, велат од Општинскиот Фудбалски Сојуз – Тетово. „По оваа нивна […]

Ждрепката за фудбалскиот Мундијал 2018 во Кремљ

Ждрепката за фудбалскиот Мундијал 2018 во Кремљ

Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) соопшти дека ждрепката за Мундијалот 2018 ќе се одржи на 1. декември оваа година во Кремљ, Москва. Датумот беше уште претходно познат, а изборот Кремљ да биде домаќин на церемонијата дојде откако рускиот претседател Владимир Путин дозволи ФИФА да го користи седиштето на претседателството и владата на Русија. Светското фудбалско првенство […]

Македонија остана на 162. место на најновата ФИФА ранг листа

Македонија остана на 162. место на најновата ФИФА ранг листа

Македонската фудбалска репрезентација остана на 162 место на рејтинг листата на Светската фудбалска федерација (ФИФА) објавена денсека. Од репрезентациите кои се заедно со Македонија во квалификациската група за СП 2018 најдобро котира Шпанија (10. место), Италија е 16-та, Албанија 51-ва, Израел се најде на 55. Место, додека најслабо пласиран е Лихтенштајн кој е на 188.место. […]

Скандал на доделувањето на наградите за најдобри фудбалери на ФИФА

Скандал на доделувањето на наградите за најдобри фудбалери на ФИФА

Свечениот настан во Цирих во понеделникот, на кој Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ги додели наградите за најдобри фудбалери за изминатата 2016 година, сепак не пројде без скандал. Швајцарските медиуми јавуваат дека уште додека траела церемонијата, некој украл шест луксузни часовници од марката „Хаблот“, наменети за лауреатите. Нивната вредност изнесува 100.000 евра. На добитниците на крајот […]

ФИФА одлучи: На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации

ФИФА одлучи: На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации

Од 2026 година на фудбалските Мундијали ќе учествуваат 48 репрезентации. ФИФА денеска соопшти дека за 16 селекции ќе се зголеми сегашниот број од 32 земји-учеснички. Одлуката е донесена едногласно на седница на Светската фудбалска асоцијација и беше поддржана од претседателот на ФИФА Џани Инфантино. Почнувајќи од Светското првенство во 2026 година 48 репрезентации ќе бидат […]

ФИФА ги избра најдобрите единаесет

ФИФА ги избра најдобрите единаесет

ФИФА го објави најдобриот тим за 2016 година на церемонијата за доделување на „фудбалските оскари“ која во моментов се одржува во Цирих, а ќе заврши со доделување на наградата „Д Бест“ за најдобар фудбалер. Најдобрите 11 според ФИФА за минатата година се: Голман: Мануел Ноер Одбрана: Дани Алвес, Жерар Пике, Серхио Рамос и Марсело Среден […]