facebook

Фејсбук воведува и телевизија

Фејсбук воведува и телевизија

Фејсбук го повлече до сега најголемиот потег со кој ќе стане конкуренција на телевизискиот пазар, проширувајќи ја својата понуда со содржини на програми во широк спектар – од професионална женска кошарка, до сафари шоуа и програми за родителите. Редизајнираниот производ на Фејсбук под името „Вач Бит“ на почеток ќе им биде на располагање на ограничена […]

„Политико“: Марк Цукерберг се врти кон политиката

„Политико“: Марк Цукерберг се врти кон политиката

Основачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг и неговата сопруга Присила Чен го ангажираа поранешниот советник на Барак Обама, демократот Џоел Бененсон за свој консултант. Како што објави „Политико“, Бененсон кој беше советник и на изборната кампањата на демократскиот претседатски кандидат Хилари Клинтон минатата година, е агнажиран да спроведе истажувања за потребите на Фондацијата „Чен-Цукерберг“. Компанијата „Бененсон […]

Вештачкиот интелект на Фејсбук си создаде свој јазик

Вештачкиот интелект на Фејсбук си создаде свој јазик

Софтверските инженери на Фејсбук привремено ја деактивираа вештачката интелигенција којашто е во експериментална фаза, откако системот успеа да си создаде сопствен начин на комуникација, и практично излезе од нивната контрола, пишува бугарскиот портал „Калдата“. Програмата која социјалната мрежа се уште ја разработува, ја прави комуникацијата и автоматските команди во Meсинџерот многу пореалистични. Сепак, кога програмерите […]

Фејсбук месечно го користат по две милијарди луѓе

Фејсбук месечно го користат по две милијарди луѓе

Социјалната мрежа Фејсбук вчера објави дека ја достигна бројката од две милијарди активни корисници месечно. – Денеска одбележуваме нова пресвртница – сега имаме две милијарди луѓе кои секој месец го користат Фејсбук, стои во соопштението на компанијата, која својата прва милијарда корисници во еден месец ја „прослави” во октомври 2012 година. – Напредуваме во поврзувањето […]

Швајцарец осуден поради „возачка солидарност“

Швајцарец осуден поради „возачка солидарност“

Еден Швајцарец мора да плати казна, затоа што преку Фејсбук го предупредил другите возачи дека во една улица има полициска контрола. Полицијата, како што објави швајцарскиот печат, поднела пријава против корисникот на Фејсбук поради оваа „возачка солидарност“. Тој негираше дека сторил прекршочно дело, но Судот во Санкт Гален го прогласи за винивен и му ја […]

Фејсбук воведува ГИФ анимации во коментарите

Фејсбук воведува ГИФ анимации во коментарите

Опциите за праќање на одговор на Фејсбук стануваат се повеќе анимирани, па социјалната мрежа на своите корисници сега ќе им пружи можност и за испраќање на ГИФ анимации во коментарите, кои компанијате ги тестираше во последните три месеци. ГИФ анимациите Фејсбук ги воведе пред две години, но корисниците мораа да ги пребаруваат УРЛ адресите на […]

Фејсбук тестира опција за полесно контактирање на политичките претставници

Фејсбук тестира опција за полесно контактирање на политичките претставници

Пишувањето на политички идеи и критики не е нова работа кога се работи за Фејсбук. Иако тие теми се често контраверзни, од најпопуларната социјална мрежа на светот тестираат можност корисниците да можат полесно да ги контактираат нивните локални политички претставници. Опцијата која што во моментов ја тестира Фејсбук е достапна и за страници и за […]

ЕК: Фејсбук социјална мрежа со најнагласени пораки на омраза

ЕК: Фејсбук социјална мрежа со најнагласени пораки на омраза

Фејсбук е социјалната мрежа со најнагласени пораки на омраза, се вели во анализа објавена денеска од Европската комисија. Анализата ги опфатила и Јутјуб, Твитер и Мајкрософт. Во просек во 59 отсто од случаите по добивање известување за недолични коментари, во кои има омраза, социјалните мрежи избришале содржината. За споредба, пред половина година избришаните пораки беа […]

Осуден поради „лајкување“, казна 3.700 евра

Осуден поради „лајкување“, казна 3.700 евра

Швајцарец е осуден за клевета затоа што на Фејсбук „лајкувал“ критика на претседателот на едно здружение. Тоа е првпат во Швајцарија некој да биде осуден поради „лајкување“, кое се практикува кога на Фејсбук ќе ни се допадне некоја слика, видео или текст. По пресудата на Окружниот суд во Цирих, 45-годишниот државјанин на Швајцарија, кој не […]

Марк Цукерберг конечно дипломира: Фејсбук ја пополни празнината во животите на луѓето

Марк Цукерберг конечно дипломира: Фејсбук ја пополни празнината во животите на луѓето

Вечниот студент, кој го основаше Фејсбук, Марк Цукерберг, конечно ја доби својата диплома и го одржа својот 366-ти говор на Харвард. Цукерберг го започна својот говор на Харвард зборувајќи дека тоа е најдобриот универзитет во светот, шеговито дофрлајќи им на студентите дека тие постигнале нешто, што тој никогаш не можел. – Јас секогаш ќе го […]

Фејсбук за една седмица проверува над 6,5 милиони објави од можни лажни профили

Фејсбук за една седмица проверува над 6,5 милиони објави од можни лажни профили

Фејсбук секоја седмица проверува над 6,5 милиони објави од профили кои се пријавени како лажни, пишува лондонски „Гардијан”. Доверливи документи што протекле во јавноста, покажуваат дека според Фејсбук, дури и видеата со насилна смрт не треба да бидат веднаш и трајно отстранети, оти можат да помогнат, на пример, за „обрнување поголемо внимание на прашањата од […]