f1

Двојна победа на Ферари на трката за Големата награда на Унгарија

Двојна победа на Ферари на трката за Големата награда на Унгарија

Возачите на Ферари ги освоија првите две места на денешната трка за Големата награда на Унгарија што се возеше на патеката Хунгароринг. Прв целта ја мина Себастијан Фетел, кој ја имаше и пол позицијата и не дозволи во ниту еден момент да биде симнат од првата позиција. Второто место му припадна на Кими Раиконен, додека […]

Ботас победник на трката за ГН на Австрија

Ботас победник на трката за ГН на Австрија

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас е победник на денешната трка од Формула 1 шампионатот возена за Големата награда на Австрија. Финецот до втората победа во кариерата стигна со сигурно возење од стартот и на најдобар можен начин ја искористи пол-позицијата. Второто место му припадна на Себастијан Фетел од Ферари. На победничкиот подиум се искачи и […]

Пол-позицијата на „Ред Бул ринг“ за Ботас

Пол-позицијата на „Ред Бул ринг“ за Ботас

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас го освои првото место на денешните квалификации за трката од Формула 1 шампионатот за Големата награда на Австрија. Во првиот ред веднаш зад Ботас на утрешната главна трка ќе тргне Себастијан Фетел од Ферари. Трето време во квалификациите имаше Луис Хамилтон од Мерцедес, но тој е казнет поради недозволена смена […]

ВИДЕО: Фетел го удри намерно Хамилтон, Рикардо победи на трката

ВИДЕО: Фетел го удри намерно Хамилтон, Рикардо победи на трката

Возачот на Ред Бул Даниел Рикардо е победник на денешната трка за Големата награда на Азербејџан што се возеше на патеката низ улиците на Баку. Трката сепак беше во знак на инцидентот на двајцата првопласирани возачи во генералниот пласман Себастијан Фетел од Ферари и Луис Хамилтон од Мерцедес. Во 21. круг откако безбедносното возило се […]

Пол позиција за Хамилтон во квалификациите за Големата награда на Азербејџан

Пол позиција за Хамилтон во квалификациите за Големата награда на Азербејџан

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон имаше најдобро време на денешните квалификации за Големата награда на Азербејџан. Тоа за него е вкупно 66. пол позиција во кариерата, со што го мина легендарниот Аиртон Сена (65), а пред него се наоѓа Михаел Шумахер (68). До првата позиција Хамилтон стигна откако во последниот круг постигна најдобро време и […]

Хамилтон стартува од пол-позиција на канадското Гранд-при

Хамилтон стартува од пол-позиција на канадското Гранд-при

Луис Хамилтон ќе стартува од пол-позицијата на трката за Големата награда на Канада. Возачот на Мерцедес ја освои 65-та пол позиција во кариерата со што се израмни на вечната листа со легендарниот Аиртон Сена, а лидер на оваа листа е Михаел Шумахер со 68 први стартни места во кариерата. Луис Хамилтон доминираше во квалификациите, беше […]

Хамилтон: Ферари има најдобар болид

Хамилтон: Ферари има најдобар болид

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон имаше проблеми со болидот на последната трка за ГН на Монако што се одржа викендот и го освои шестото место, а имаше и лоши квалификации претходниот ден. Тоа е една од причините што Британецот заостанува 25 бодови зад првопласираниот во генералниот пласман Себастијан Фетел од Ферари. – Болидот се однесуваше […]

Првите две места на трката во Монте Карло за Ферари

Првите две места на трката во Монте Карло за Ферари

Возачите на Ферари ги освоија првите две места на денешната трка за Големата награда на Монако што се возеше во Монте Карло. Ова е прва 1-2 победа за Ферари по пауза од седум години, а прва победа во Монако по 2001 година. Трката на првата позиција ја заврши Себастијан Фетел, кој во „пит-стопот“ го мина […]

Раиконен најбрз на квалификациите за Големата награда на Монако

Раиконен најбрз на квалификациите за Големата награда на Монако

Возачот на „Ферари“, Кими Раиконен, беше најбрз на денешните квалификации што се возеа за Големата награда на Монако низ улиците на Монте Карло. Ова за Раиконен е прва пол позиција по девет години или вкупно 17.та во кариерата. Веднаш до него во првиот ред ќе биде неговиот клупски колега Себастијан Фетел, кој имаше заостанување од […]

„Либерти медија“ му се заблагодари за соработката на Берни Еклстоун

„Либерти медија“ му се заблагодари за соработката на Берни Еклстоун

Компанија „Либерти медија“ му се заблагодари за соработката на досегашниот шеф на Формула 1 Берни Еклстоун. Американците по преземањето на сопствеништвото на престижното натпреварување на досегашниот директор му понудија да биде почесен претседател. – Сменет сум и си одам. Тоа е официјално, соопшти Еклстоун. За нов претседател на Ф1 е избран 62-годишниот Чејс Кери.

Берни Еклстон отпуштен од Формула 1

Берни Еклстон отпуштен од Формула 1

Како што објави „Ауто Мото унд Шпорт“, новиот претседател на Формула 1, Чејс Кери, побарал од Берни Еклстон да се повлече од Формула 1. „Денес бев отпуштен. Тоа е официјално, веќе не ја водам компанијата, а мојата позиција е преземена од Чејс Кери“ изјавил Еклстон за германскиот весник. Тој исто додаде дека му била понудена […]