dojran

Советниците од СДСМ бараат на референдумот да има и второ прашање за рудникот Казандол

Советниците од СДСМ бараат на референдумот да има и второ прашање за рудникот Казандол

Советничката група на СДСМ поднесе барање до Советот на општината на Дојран за дополнување на референдумското прашање на итна и вонредна седница. Во дописот наведуваат дека се бара “измена и дополнување на Одлуката за распишување референдум на локално ниво донесена на 19 јуни со второ референдумско прашање кое гласи: Дали сте ЗА или ПРОТИВ продолжување […]

Дојран на 23 јули на рефрендум ќе решава дали ќе се градат рудници

Дојран на 23 јули на рефрендум ќе решава дали ќе се градат рудници

Референдум во Дојран ќе има на 23 јули кога жителите ќе се изјаснуваат дали се за или против отворање рудници на територијата на општината, одлучи синоќа општинскиот Совет. Тоа ќе биде единственото референдумско прашање од причина што советниците сметаат дека е сеопфатно и дека нема потреба да се изјаснуваат за стопирање на работата на рудникот […]

ДОМ: Спас од рудниците со ревизија на студиите за животна средина

ДОМ: Спас од рудниците со ревизија на студиите за животна средина

„ДОМ ги повикува општините Дојран и Валандово да ја испочитуваат волјата на граѓаните и да ги распишат референдумите за кои се создадени услови. Граѓаните имаат право да го искажат својот став за отворање рудници за злато и бакар на нивната територија. Се работи за нивното живеалиште, за нивниот дом! ДОМ им порачува на граѓаните на […]

Борче Стамов контра граѓаните: Не сака референдум во Дојран

Борче Стамов контра граѓаните: Не сака референдум во Дојран

Градоначалникот на Дојран, Борче Стамов не ја потпиша одлуката за референдум за рудникот „Казандол“ и со тоа истата нема да може да биде објавена во Службен весник. Иако граѓаните посакуваат референдум, а Советот на општина Дојран едногласно ја поддржа граѓанската иницијатива за одржување на референдум за рудникот за бакар, со потегот на Стамов не може […]

Природонаучен музеј на Македонија отвора подружница во Стар Дојран

Природонаучен музеј на Македонија отвора подружница во Стар Дојран

Природонаучниот Музеј на Македонија, денеска во Стар Дојран ќе ја отвори својата првата подружница со постојана изложба насловена „Живиот свет во Дојранското Езеро и Котлина“. Подружницата е уредена на иницијатива на Регионалниот центар за животна средина за Централна и Источна Европа (РЕЦ) со донација во висина од 20.000 американски долари обезбедена преку финансиска поддршка на […]

ДОМ: На ред е Дојран да каже НЕ за рудници, ДА за туризам!

ДОМ: На ред е Дојран да каже НЕ за рудници, ДА за туризам!

ДОМ упатува апел до градоначалникот, советниците и граѓаните на Дојран да го заштитат своето најголемо богатство – природата, со тоа што ќе им се придружат на граѓанските иницијативи во Валандово и Богданци против рудникот за бакар Казандол. Сега е на ред Дојран да каже НЕ за рудници, ДА за туризам! Зашто нема туризам и здрава […]

Дојран полн со туристи за велигденскиот викенд

Дојран полн со туристи за велигденскиот викенд

Сметувачките капацитети во приватниот и комерцијалниот сектор за време на велигденскиот викенд во Дојран се целосно пополнети, потврдија од Туристичкото биро. Според туристичките работници на дојранското крајбрежје има повеќе од 10.000 туристи, поголемиот дел од нашата земја. Има туристи и од странство, во помал дел од Србија и особено еднодневни туристи од Грција. Дојран подготвено […]

Урбанизацијата на селото Николиќ приоритет за општина Дојран

Урбанизацијата на селото Николиќ приоритет за општина Дојран

Урбанизацијата на селото Николиќ ќе биде еден од приоритетите на општината со цел да се овозможи продажба на парцели за изградба на викендици и развој на туризмот за што постои голем интерес, најавија денеска од општина Дојран. – Проектот за урбанизација на Николиќ кој има крајбрежје со идеални услови за развој на туризмот, се наоѓа […]

Дојранец се задушил од пожар во неговата куќа

Дојранец се задушил од пожар во неговата куќа

С.Д. (50) од Стар Дојран починал вчера, задушувајќи се од чадот од пожарот што избувнал утрото во неговата куќа, соопшти полицијата. Пожарот избувнал околу 07:30 часот, а смртта, без траги на насилство и со изгореници по телото, ја констатирал лекар од Итната медицинска помош. Територијалната противпожарна единица го изгаснала пожарот, а СВР Струмица изврши увид […]

Општина Дојран го претстави урбанистичкиот план за Стар Дојран и Сретеново

Општина Дојран го претстави урбанистичкиот план за Стар Дојран и Сретеново

Општина Дојран денеска јавно го претстави урбанистичкиот план за Стар Дојран и Сретеново кој во следните четиринаесет дена ќе биде изложен на увид на граѓаните на јавни места. Урбанистичкиот план, како што беше посочено, освен на огласната табла во зградата на локалната самоуправа ќе може да се види на излогот на маркетот „Македонија“ во Стар […]

ВИДЕО: Снег до колена во Дојран, граѓаните не можат да си отидат дома

ВИДЕО: Снег до колена во Дојран, граѓаните не можат да си отидат дома

Патот кој води од дојранското село Фурка кон селото Дедели е во целосен застој, велат за А1он револтирани граѓани кои поради неангажираноста на општината не можат да стигнат до дома. Велат, поради тоа што има буквално снег до колена, камионите и автомобилите се застанати на патот и не можат да се движат.