dizajn

Најк Ер Форс 1 Ултра Флајкнит само во одредени продавници

Најк Ер Форс 1 Ултра Флајкнит само во одредени продавници

Најк Ер Форс 1 е планетарно познат модел, а од овој месец новиот модел Најк Ер Форс 1 Ултра Флајкнит се продава во продавници ширум светот, само во бела боја. За разлика од кожните Најк Ер Форс 1, Ултра Флајкнит е направен од лесен проѕирен материјал, а патиките истовремено се и многу удобни. Карактеристично е […]

ФОТО: Планинска куќа во облик на кристал

ФОТО: Планинска куќа во облик на кристал

Куќата се наоѓа во германското село Плиезхаусен, во близина на Штутгарт. Минималистичката бетонска куќа е свртена кон улицата со минимални прозорци за да се обезбеди колку што е можно приватност. Двете пократки страни на куќата се паралелни со драматичните линии на покривот, што на геометриската куќа и даваат скулптурално чувство. Просториите имаат различни висини на […]

Македонски дизајн на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград

Македонски дизајн на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград

Изложба насловена „Помеѓу” на дизајн производи на шестмина млади македонски брендови во период 2016 – 2017 година ќе биде поставена од денеска до 28 мај на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград. Македонските дизајн брендови, We and Nature, Rinocca, Преплет студио, Кире Стојоски, Марија Рашковиќ и Евгенија Зафировска, застапувани од страна на дизајн центарот „Јавна соба“ […]

Македонски дизајн на изложба на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград

Македонски дизајн на изложба на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград

Изложба насловена „Помеѓу” на дизајн производи произведени од страна на шестмина млади македонски брендови во период 2016 – 2017 година ќе биде поставена од утре до 28 мај на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград. Македонските дизајн брендови, We and Nature, Rinocca, Преплет студио, Кире Стојоски, Марија Рашковиќ и Евгенија Зафировска, застапувани од страна на дизајн […]

Во Белград патувачка изложба на македонски дизајн производи

Во Белград патувачка изложба на македонски дизајн производи

Под наслов „Помеѓу“ од 25 до 28 мај на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград ќе биде претставена изложба на македонски дизајн составена од производи од шест млади македонски брендови, изготвени во 2016 и 2017 година. Македонските дизајн брендови, We and Nature, Rinocca, Преплет студио, Кире Стојоски, Марија Рашковиќ и Евгенија Зафировска, застапувани од страна на […]

На пазарот стигнаа фармерки кои лесно можат да се претворат во многу куси панталони

На пазарот стигнаа фармерки кои лесно можат да се претворат во многу куси панталони

Оваа година имавме можност да видиме разни модели на фармерки, од тие со пластичен материјал на колената па до целосно пластични и проѕирни фармерки. А сега на ред дојдоа „фармерки што се одвојуваат” т.е. панталони кои лесно се претвораат во шорц. „Фармерките во два дела” се производ на Опенинг Церемони и Y/Project. Достапни се во […]

Стан со мала квадратура со иновативен додаток

Стан со мала квадратура со иновативен додаток

Кога станарите на стан на приземниот дел на зградата Вила Магдалена, сместена во бразилскиот град Сао Паоло, се почувствувале по малку клаустрофобично, студиото ВАГА било ангажирано да дизајнира дополнителен простор… Зградата во која се наоѓа станот е мала, така што архитектонската компанија креирала додаток кој бил единствена опција за да се сместат во него две […]

Дрвена маса што им пркоси на границите

Дрвена маса што им пркоси на границите

Италијанската компанија за производство на мебел „Фратели Реифер Костом“ ја креираше големата дрвена маса „МИЗУ“, направена од 10 пресувани дрвени блокови, кои потоа се природно свиткани и добиен е тридимензионален облик на функционален мебел што е совршена. Оваа маса е скулптурно ремек дело. Долга е речиси четири метри. Површината на масата е изработена од слој […]

ВИДЕО: Најлуксузното луле во светот

ВИДЕО: Најлуксузното луле во светот

Луксузното рачно изработено луле е креирано од страна на „Џувелирс Бон-Кадо“, а неговата цена е неверојатни 85.000 долари. Во форма на змеј, ова единствено луле е декорирано со 47 парчиња црни и бели дијаманти, 38 рубини и 6 префинети сафири. Исто така содржи и парче од ексклузивен син корал, четири тигрови очи и турмалин. Ова […]

ФОТО: Луксузна атомска скривница вредна 17,5 милиони долари

ФОТО: Луксузна атомска скривница вредна 17,5 милиони долари

За оние кои се плашат од крајот на светот, постои голема можност да добијат можеби уникатно парче недвижност во американската сојузна држава Џорџија. Станува збор за скривнициа од 1960 година која е во приватна сопственост и сега е достапна за купување. Таа се наоѓа на 14 метри под земјата, во близина на градот Тифтон во […]

Јапонка од картон прави уметнички дела

Јапонка од картон прави уметнички дела

Јапонската уметница Монами Охно картонот го претвора во вистиснки ремек-дела. Охно е многу креативна и од картон прави разни фигурички, од Супер Марио, па до ликовите од Војната на ѕвездите. Тоа што посебно импресионира се многубројните детали кои ги содржат нејзините дела. Таа дури може да направи и печат од картон. Монами има 25 години, […]