dieta

Слабеење со помош на акупунктура

Слабеење со помош на акупунктура

Акупунктурата може предизвикува губење на килограми, бидејќи го стимулира хормонот што го потиснува апетитот, се наведува во една нова студија. Античката кинеска метода може да им помогне на луѓето да изгубат и до 7,2 килограми за само два месеца. Со истражувањето е откриено дека 16 сесии со акупунктура се сосема доволни да се изгубат килограмите […]

Трик што ќе ви помогне да ја издржите диетата

Трик што ќе ви помогне да ја издржите диетата

Според неодамнешната студија на холандски и португалски истражувачи, доколку за време на диетата си дозволиме на себе еден ден во неделата кога можеме да го прекршиме режимот на исхрана и да изедеме некое омилено „забрането“ јадење, поголеми се шансите дека ќе ја издржиме диетата. Истражувачите следеле две групи на испитаници кои сакале да ја намалат […]

Диета која го решава проблемот за кој малку се зборува

Диета која го решава проблемот за кој малку се зборува

Лечењето на покачената вредност на мочната киселина, од која страдаат голем број на луѓе, покрај примената на лекови се спроведува и со соодветна диета, која ја советуваат лекарите. Во рамки на овој хигиенско-диетален режим забранети се црн дроб, бубрези, мозок, но и јазик, месни екстракти, сланина, како и свинско, говедско и месо од гуска. Во […]

Вечерајте безгрижно, научниците веќе ја знаат тајната на ноќното слабеење

Вечерајте безгрижно, научниците веќе ја знаат тајната на ноќното слабеење

Строгата диета е заблуда. Група истражувачи дојдоа до сознание дека може да се храниме во секое време од денот и да ја одржуваме својата линија, пишува софиски „Новости“. Имено, истражувачите сметаат дека човечкиот организам може самостојно да ја регулира тежината, се додека неговата цревна микрофлора е активна и во баланс. Ако во цревата ги има […]

ВИДЕО: Колку треба да јадете за да не се здебелите?

ВИДЕО: Колку треба да јадете за да не се здебелите?

Експерти од Сиднејскиот универзитет ја открија формулата за количеството на храна што ни е потребна, а која воедно нема да ги зголеми нашите килограми. Тие препорачуваат храната да ја мериме користејќи ја нашата рака. – Не постои совршен начин на мерење на количеството храна која ни е потребна, па сакавме да изнајдеме подобар начин, изјави […]

Јаглен за греење како стимул за слабење

Јаглен за греење како стимул за слабење

Гувернерот на сибирската област Кемерово, која е богата со јаглен, Аман Тулеев дојде на интересна идеја како да ги натера своите сограѓани со вишок килограми да почнат да држат диета. Имено, тој реши да го стимулирае слабеењето, нудејќи како награда јаглен за греење во текот на претстојната зима. – Со јаглен ќе го плаќаме секој […]

Како да ослабнете без диета и гладување?

Како да ослабнете без диета и гладување?

Намалувањето на килажата е процес во кој се вклучени многу фактори. Тоа значи дека не мора да гладувате и да трчате секојдневно, туку треба да се откажете од пет навики, без кои слабеењето е загарантирано. 1. Прескокнувате оброци Повеќето луѓе се обидуваат да ослабнат со тоа што мислат дека ако помалку јадат успешно ќе стигнат […]

Медитеранската храна е најдобра за надворешниот изглед

Медитеранската храна е најдобра за надворешниот изглед

Медитеранската исхрана е најдобро средство во борбата против вишокот на килограми, сметаат научниците. Истражувањата покажуваат дека медитеранската храна може во многу краток рок да ја намали опасноста од срцеви и мозочни удари и е идеална за оние кои сакаат да ги намалат килограмите. Официјални претставници на британскиот здрвствен систем подолго време предупредуваат за неопходност од […]

Луда диета од Инстаграм која не треба да ја пробувате

Луда диета од Инстаграм која не треба да ја пробувате

Оваа диета има реноме на најпопуларна меѓу модните блогери, а корисниците на Инстаграм ја нарекуваат Патот на Банана островот, фотографирајќи се со многу банани, со резултати пред и потоа. Необичната диета која прво се појавила во Азија пред неколку години, повторно се врати. Во однос на минатиот месец, на Јаху дури 31 отсто повеќе корисници го бараат […]