debelina

Трик што ќе ви помогне да ја издржите диетата

Трик што ќе ви помогне да ја издржите диетата

Според неодамнешната студија на холандски и португалски истражувачи, доколку за време на диетата си дозволиме на себе еден ден во неделата кога можеме да го прекршиме режимот на исхрана и да изедеме некое омилено „забрането“ јадење, поголеми се шансите дека ќе ја издржиме диетата. Истражувачите следеле две групи на испитаници кои сакале да ја намалат […]

Кога почнуваат да се познаваат изгубените килограми?

Кога почнуваат да се познаваат изгубените килограми?

Сте изгубиле неколку килограми, но освен промената на вагата и вашите чувства, резултатите ретко кој ги забележува. Според едно истражување на канадски научници, за останатите луѓе да забележат дека сте ослабнале, потребно е да се изгубат најмалку четири килограми. Односно, за да се забалежи првата промена за жените е потребно да намалат четири до пет […]

Мајките со вишок килограми ја потценуваат тежината на своите деца

Мајките со вишок килограми ја потценуваат тежината на своите деца

Речиси половина мајки кои имаат вишок килограми, ја потценуваат тежината на своите деца. Според истражување на универзитетите „Браун“ од Вашингтон и од Сент Луис, дебелите мајки ја потценуваат дебелината на своите деца. Истражувачите проучувале 230 мајки во САД, чии деца се на предучилишна возраст од 3 до 5 години. Од нив 41 отсто сметаат дека […]

Што се случува кога ќе престанете да ги броите калориите?

Што се случува кога ќе престанете да ги броите калориите?

Секојпат кога сакаме да ослабнеме, почнуваме да ги мериме калориите. Поточно речено, ги ограничуваме, што може да биде исплатливо во кус рок, се додека сето тоа не не проголта… Но, пред да дојдете до тоа ниво на лудило, слушнете го советов и прекинете да се опседнувате со бројките. За тоа има неколку причини… 1. Ќе […]

Губењето на пет проценти од телесната маса влијае на здравјето

Губењето на пет проценти од телесната маса влијае на здравјето

Според резултатите од неодамнешната студија на американските истражувачи, дебелите лица (чиј индекс на телесна маса е поголем од 30) би можеле значително да го подобрат нивното здравје доколку изгубат пет проценти од телесната тежина. Иако станува збор за релативно мал број на килограми, оваа загуба би можела да го намали ризикот од дијабетис и кардиоваскуларни […]

Вечерајте безгрижно, научниците веќе ја знаат тајната на ноќното слабеење

Вечерајте безгрижно, научниците веќе ја знаат тајната на ноќното слабеење

Строгата диета е заблуда. Група истражувачи дојдоа до сознание дека може да се храниме во секое време од денот и да ја одржуваме својата линија, пишува софиски „Новости“. Имено, истражувачите сметаат дека човечкиот организам може самостојно да ја регулира тежината, се додека неговата цревна микрофлора е активна и во баланс. Ако во цревата ги има […]

Волшебната формула за губење на килограмите се крие во количината на протеините

Волшебната формула за губење на килограмите се крие во количината на протеините

Кога е во прашање губење на килограмите, многу луѓе се фокусираат на количината и на калориите, но тајната всушност се крие на друго место. Според мислењето на Александра Милер, корпоративна диететичарка, фокусот треба да биде на протеините. Имено, соодветните протеини се многу важни во процесот на намалување на вишокот килограми бидејќи чувството на ситост трае […]

Од што се би се откажале луѓето за да ослабат?

Од што се би се откажале луѓето за да ослабат?

По новогодишните и божиќните празници, многу луѓе бијат битки со зголемената тежина. Поттикнат од ова, лондонскиот весник „Дејли Експрес“ спроведе анкета за тоа од што би се откажале гурманите заради брзо слабеење и добивање витка линија. Според акетата, голем дел од граѓаните во Велика Британија за таа цел се подготвени да се откажат од социјалните […]

ВИДЕО: Колку треба да јадете за да не се здебелите?

ВИДЕО: Колку треба да јадете за да не се здебелите?

Експерти од Сиднејскиот универзитет ја открија формулата за количеството на храна што ни е потребна, а која воедно нема да ги зголеми нашите килограми. Тие препорачуваат храната да ја мериме користејќи ја нашата рака. – Не постои совршен начин на мерење на количеството храна која ни е потребна, па сакавме да изнајдеме подобар начин, изјави […]

Нов фитнес тренд за 2017 – лазење!

Нов фитнес тренд за 2017 – лазење!

На фестивалот „Баланс“, одржан во Лондон е претставен новиот фитнес тренд – лазење. И покрај тоа што на прв поглед изгледа како како лесна вежба, тоа воопшто не е така, бидејќи бара добра координација. Вежбите се изведуваат на под и за нив не е потребна опрема, затоа што главно помага тежината на телото, јави Си-Ен-Ен. […]

Јо-јо ефектот го зголемува ризикот од појава на кардиоваскуларни заболувања

Јо-јо ефектот го зголемува ризикот од појава на кардиоваскуларни заболувања

Брзото губење на килограмите и потоа нивно враќање, односно таканаречениот „јо-јо ефект“, не само што трудот да се намали телесната тежина го прави залуден, туку и лошо влијае на здравјето. Имено, новото истражување на Американското здружение на кардиолози покажало дека јо-јо ефектот може да го зголеми ризикот од смрт при срцевите болести кај старите жени […]