dakar

Петерхансел победник на Дакар 2017

Петерхансел победник на Дакар 2017

Стефан Петерхансел 13. пат победи на престижното рели Дакар. Французинот досега шест пати триумфирал во категорија на мотоцикли, а денес славеше седми пат во категоријата автомобили. Себастијан Лоеб, беше победник на последната етапа, но само со 19 секунди предност, што не беше доволно за да го освои првото место во генералниот пласман и мореше да […]

Карлос Сајнц се повлече од Дакар

Карлос Сајнц се повлече од Дакар

Карлос Сајнц принудно се повлече од Релито Дакар 2017 после вчерашниот голем инцидент. Победникот од Дакар 2010 и двократен светски рели шампион, излета пред крјот на четврта етапа. Сајнц и ковозачот Лукас Круз донеле заклучок е дека нема да може на време да се реализираат неопходните поправки за да продолжат со релито. Исто така Сајнц […]

Деспре нов лидер кај автомобилистите

Деспре нов лидер кај автомобилистите

Четвртата етапа на релито Дакар донесе смена на врвот кај автомобилистите и откажување на двајца од фаворитите. Бранителот на титулата во конкуренција на мотоциклисти, Тоби Прајс, се повлече од трката поради фрактура на левата нога, со која се здоби на 521 километар долгата етапа која се возеше низ Андите. Исто така во трката повеќе не […]

Рели Дакар: Доминација на Пежо

Рели Дакар: Доминација на Пежо

Трикратната победа на возачите на Пежо кај автомобилистите ја обележаа третата етапа на релито Дакар. Возачите на Пежо, кај автомобилистите, доминираа на 780 километри долгата етапа од Сан Мигел де Тукуман до Сан Салвадор де Хуи. Победи Стефан Петерхансел, пред Карлос Саинц и Себастијан Леб. Од друга страна третата етапа нема по добро да ја […]

Почна „Дакар рели 2017“

Почна „Дакар рели 2017“

Триесет и деветтото „Дакар рели“ беше отворено со првата етапа возена во текот на вчерашниот ден од Асуснсион (Парагвај) до Ресистенца (Аргентина) долга 454 километри. Ал-Атијах кај авотмобилистите и Педро Гарсија кај мотоциклистите. Во конкуренција на квадови најбрз беше Марсело Медерлос (Бразил), Тим Корнер од Холандија славеше во трката на УТВ возилата, а кај камионите […]

Доминација на Пежо на четвртата етапа на релито Дакар

Доминација на Пежо на четвртата етапа на релито Дакар

Четири екипажи на Пежо се најдоа меѓу петте најдобри на вчерашната четврта етапа од релито Дакар. Првото место му припадна на Стефан Петерхансел, кој за 11 секунди имаше подобро време од Карлос Саинз, а трет низ целта мина Себастијан Леб. Четвртата позиција му припадна на Насер Ал Атија на Мини, а доминацијата на Пежо ја […]

(ВИДЕО) Дакар 2016 започна со голем инцидент

(ВИДЕО) Дакар 2016 започна со голем инцидент

На самиот почетокот од славното рели Дакар се случи тешка сообраќајна несреќа којашто ја предизвика кинеската натпреварувачка на ова рели Гуо Меилинг, инаку успешна претприемачка.  Меилинг по само изминати 6,5 километри излета од патеката во своето возило „Mini X-Raid“, и притоа покоси десет гледачи. Тројца од нив се во критична состојба, додека другите меѓу кои […]

Ал Атијах победник на релито Дакар 2015

Ал Атијах победник на релито Дакар 2015

Катарскиот возач Насер Ал Атијах по втор пат во кариерата го освои трофејот на релито Дакар во конкуренција на автомобилисти. Претходно Ал Атијах победи во 2011 година и стана седмиот повеќекратен победник на престижното рели. Тој титулата ја обезбеди откако како трет стигна на целта во последната етапа која беше скратена на само 34 километри […]

ВИДЕО: Неверојатно превртување на Дакар

ВИДЕО: Неверојатно превртување на Дакар

Во текот на натпреварувачкиот ден на релито Дакар во Боливија се случи катастрофална двојна несреќа, но за среќа немаше повредени. Најнапред несреќа доживеа Аргентинецот Хуан Мануел Силва, а само неколку минути подоцна на истото место голема грешка, која можеше да биде кобна, направи Метју Кембел од Дуранго Џимко тимот. За среќа во несреќата нема жртви, […]

Победа за Ал-Атијах на четвртата етапа

Победа за Ал-Атијах на четвртата етапа

Катарскиот автомобилист Насер Ал-Атијах и шпанскиот мотоциклист Џоан Бреда забележаа победи на четвртата етапа на релито Дакар, која се возеше од Чилесито до Компијапо. Бреда, специјалот дол 315 километри кој се возеше на четвртата етапа, чија должина изнесуваше 911 километри, ја заврши со време кое за две минути беше подобро од она кое го постигна […]

Херник го загуби животот на релито „Дакар 2015“

Херник го загуби животот на релито „Дакар 2015“

Годинешното издание на релито „Дакар 2015“ ја зема првата жртва. Организаторите соопштија дека полскиот мотоциклист Михал Херник го загубил животот за време на специјалот Сан Хуан – Чилесито. Вчера во раните утрински часови организаторите го изгубиле сигналот од возилото на Херник и откако тој не пристигнал на целта во предвиденото време почна потрагата по него. […]