crkvi

Отворена изложбата „Манастири во Кавадаречко“

Отворена изложбата „Манастири во Кавадаречко“

Во организација на Музејот од Кавадарци и општина Кавадарци денеска во музејската галерија беше отворена изложбата посветена на манастирите во Кавадаречко. Директорот на Музејот, историчарот Петре Камчевски рече дека акцент е даден на Полошкиот, но опфатени се и Моклишкиот и Бошавскиот манастир. – Ги имав честа и привилегијата да бидам дел од конзерваторската екипа која […]

Се санира куполата на црквата „Свето Преображение“ во битолското село Гопеш

Се санира куполата на црквата „Свето Преображение“ во битолското село Гопеш

НУ Завод и Музеј-Битола продолжува со санацијата на црквата „Свето Преображение“ во битолското село Гопеш. Црквата е изградена во 1871 година и претставува еден од поголемите црковни објекти во регионот, истакна Зоран Алтипармаковски, директор на Завод и Музеј-Битола. – Продолжува санацијата на куполата и ѕидното сликарство на куполата на црквата во селото Гопеш. Куполата е […]

Црквата „Света Богородица – Перивлепта“ со ново осветлување

Црквата „Света Богородица – Перивлепта“ со ново осветлување

Со вечерна богослужба во чест на Свети Трифун и пригодна свеченост вечер ќе биде ставено во употреба новото внатрешно осветлување во црквата „Света Богородица – Перивлепта“ во Охрид. Донаторот „ДАСС Инженеринг“ со проектот изврши замена на целата електрична инсталација на објектот, а со соодветно лед осветлување заменети се сите светилки што емитуваа топлина и на […]

Завршија конзерваторско-реставраторските работи на црквата „Св.Ѓорѓи Победоносец“ во Младо Нагоричане

Завршија конзерваторско-реставраторските работи на црквата „Св.Ѓорѓи Победоносец“ во Младо Нагоричане

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, заедно со претставници на Управата за заштита на културното наследство, стручната екипа од Националниот конзерваторски центар и претставници од кумановскиот музеј денеска извршија увид на конзерваторско-реставраторските работи на архитектурата на црквата „Св.Ѓорѓи Победоносец“ во село Младо Нагоричане во општина Старо Нагоричане, која датира од 16 век. Канческа-Милевска изјави дека проектот […]

Целосно обновена и конзервирана црквата „Св. Пророк Илија“ во Дојран

Целосно обновена и конзервирана црквата „Св. Пророк Илија“ во Дојран

Целосно е реализиран проектот за обнова и конзервација на црквата „Св. Пророк Илија“ од 19 век, која е своевиден симбол на градот Дојран, информираат од Министерството за култура. – Проектот за заштита на овој значаен споменик на културата се реализираше во шест фази, и тоа најпрвин беше направена конзервација на оригинално зачуваните делови од подната […]

Бигорски доби скапоцен дар од зографи од Бугарија

Бигорски доби скапоцен дар од зографи од Бугарија

Македонското древно светилиште „Свети Јоан Крстител“ попознат како Бигорскиот манастир, добил скапоцен и редок дар од двајца зографи од Бугарија, кои изработуваат икони во подзаборавени иконографски техники, слична на древните мајстори. Станува збор за икона со ликот на Светите Кирил и Методиј, што Димчо и Антонија Димчовски од Република Бугарија и ја подариле на Бигорската […]

Рестраврација на фрескоживописите во црквите „Св.Никола“ во Љуботен и „Св.Петка“ во Побожје

Рестраврација на фрескоживописите во црквите „Св.Никола“ во Љуботен и „Св.Петка“ во Побожје

Заврши конзервацијата и реставрацијата на фрескоживописот во црквата „Св.Петка“ во скопското село Побожје, а интензивно се одвиваат реставраторските активности на фрескоживописот во црквата „Св.Никола“ во скопското село Љуботен, кои се очекува да завршат идната година. Станува збор за два исклучително значајни проектa од областа на заштитата на културното наследство, кои ги реализира НУ Конзерваторски центар Скопје. […]

Ограбени црквите „Св.Атанасие“ во Неготино и „Св.Димитрија“ во Валандово

Ограбени црквите „Св.Атанасие“ во Неготино и „Св.Димитрија“ во Валандово

Во периодот од 18 до 23 февруари оваа година ограбени се црквите „Св.Атанасие“ во неготино и „Св.Димитрија“, во Валандово. На 18.02.2015 година во Неготино, во црква „Св.Атанасие“, непознат сторител извршил тешка кражба при што одземени се околу 50.000 денари. Сторителот со бормашина делувал на шифрираниот бројчаник на металната каса, ја отворил и ги одзел парите. Се преземаат […]