centar

Центар: За изнесената клевета Васко Робовалиев ќе добие тужба

Центар: За изнесената клевета Васко Робовалиев ќе добие тужба

„ВМРО-ДПМНЕ во очај и страв од поразот кој ги чека на локалните избори, проложува безочно да лаже. Центар, според реакциите на граѓаните, е најдобро исчистената општина во Скопје и ВМРО-ДПМНЕ со тоа не може да се помири. Но овојпат, лагите отидоа предалеку. Градоначалникот ниту престојувал во хотелот кој се споменува ниту е надвор од земјата. […]

ВМРО-ДПМНЕ: Дрвото од градоначалник Жерновски престојува во луксузниот хотел Рила во Боровец

ВМРО-ДПМНЕ: Дрвото од градоначалник Жерновски престојува во луксузниот хотел Рила во Боровец

Васко Робовалиев од ВМРО-ДПМНЕ одржа прес конференција на која со навреди зборуваше за градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски. Еве што кажа Робовалиев: „Помина веќе цела недела откако има снежни наноси, а од фејсбук градоначалникот Жерновски ни трага ни глас на терен со граѓаните. Најверојатно Жерновски, толку многу се уморил од градењето на Боемските улици, […]

Центар: Срамниот вокабулар на Ристески – резултат на страв, гнев и недостаток на домашно воспитување

Центар: Срамниот вокабулар на Ристески – резултат на страв, гнев и недостаток на домашно воспитување

„Ваквиот речник на советникот Ристески е срамен и недоличен. Навредите како „дрво од градоначалник“ и вокабуларот кој тој и неговата партија го користат се резултат на многу страв, гнев и недостаток на домашно воспитување. Центарци пред се’, бараат политичари со основно домашно воспитување, кое Ристески го нема. Овој настап на советникот е навреда за граѓаните […]

Ристески: Центарци ги бараат проектите што им ги вети Жерновски

Ристески: Центарци ги бараат проектите што им ги вети Жерновски

„Денеска се наоѓаме повторно пред проектот „Училиште во Капиштец“ на Андреј Жерновски. Дали гледате некаде училиште? Не, нормално не гледате. Не го гледате училиштето кое требаше да го направи мрзливиот Андреј Жерновски бидејќи не го изгради веќе 4 години. Тој вети дека ќе го направи училиштето уште во 1-вата година од својот мандат, а денес […]

Центар: Анонимниот Ристевски лаже по налог на Груевски

Центар: Анонимниот Ристевски лаже по налог на Груевски

Анонимниот Јордан Ристевски ја оддржа најпразната прес конференција по налог на неговиот шеф, Груевски. Во страв дека им се ближи нов катастрофален пораз во Центар, од петни жили се обидуваат да ги изманипулираат граѓаните. Но, центарци знаат кои беа штетите и криминалот од владеењето на ВМРО ДПМНЕ. Тие никогаш нема да ги заборават испраните 55 […]

Ристевски: Жерновски е единствениот градоначалник кој ништо нема сработено во својот мандат

Ристевски: Жерновски е единствениот градоначалник кој ништо нема сработено во својот мандат

Советникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар, Јордан Ристевски, и на денешната прес конференција говореше за градоначалникот Андреј жерновски. Еве што кажа Ристевски: Мрзливиот Андреј Жерновски е единствениот градоначалник кој ништо нема сработено во својот мандат. Мрзливиот Жерновски во целиот свој мандат ќе остане запаметен како градоначалник кој не направил ништо корисно за граѓаните, […]

ФОТО: Во Центар улиците исчистени – фрлени 60 тони сол

ФОТО: Во Центар улиците исчистени – фрлени 60 тони сол

Екипите на општина Центар, заедно со зимската служба, поради обилните врнежи од снег во изминатите 24 часа, работеа во текот на ноќта со целата расположлива механизација. Ваквата одлука од страна на општината беше донесена за да не се дозволат поголеми наноси од снег и подмрзнување во раните утрински часови. Синоќа, од 21:30 до 02:00 часот, […]

Центар: Непознатиот советник на ВМРО-ДПМНЕ да не ја лаже јавноста

Центар: Непознатиот советник на ВМРО-ДПМНЕ да не ја лаже јавноста

ВМРО-ДПМНЕ преку лаги се обидува да ги изманипулира граѓаните на Центар, а опседнатоста со Жерновски добива веќе медицински размери. Добро е што конечно проговори непознатиот советник Јордан Ристевски од ВМРО-ДПМНЕ, кој никогаш не се јавил за збор на ниту една седница на општинскиот совет. Единствено што покажа досега е како да си го земе месечниот […]

Фрлени 55 тони сол на улиците во општина Центар

Фрлени 55 тони сол на улиците во општина Центар

Екипите на општина Центар, заедно со зимската служба, од раните утрински часови се на терен и го расчистуваат снегот од коловозите и тротоарите. На улиците оперираат четири специјални возила-камиони и тоа соларки со нож и соларка за чистење на снег, соопштуваат од општината. На приоритетните места се вклучува и специјална машина за рачно чистење на […]

Центар: Опседнатоста на ВМРО-ДПМНЕ со градоначалникот Жерновски станува загрижувачка

Центар: Опседнатоста на ВМРО-ДПМНЕ со градоначалникот Жерновски станува загрижувачка

„Веќе десет дена по ред, ВМРО ДПМНЕ одржува бесцелни прес конференции повторувајќи ги истите работи. Опседнатоста на ВМРО-ДПМНЕ со градоначалникот Жерновски станува загрижувачка. Очигледно е дека се’ уште не може да се помират со катастрофалниот резултат во општина Центар, каде изгубија убедливо со најголема разлика споредено со сите општини во Македонија. Граѓаните добро знаат што […]

Јакимовска: Жерновски ги занемарува реалните проблеми во Центар

Јакимовска: Жерновски ги занемарува реалните проблеми во Центар

ВМРО-ДПМНЕ денеска оцени дека градоначалникот на Центар Андреј Жерновски не реализира проекти од интерес на граѓаните, недомаќински ги троши општинските пари и оти ги занемарува реалните проблеми во општината. Марија Јакимовска од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека Жерновски потрошил 1,2 милиони евра за две преуредени улици долги 370 метри, од што, според неа, било очигледно дека „нешто […]