bugarija

Кривопаланечките планинари на Пирин Планина

Кривопаланечките планинари на Пирин Планина

Планинарите од Крива Паланка, членови на здружението за планинарење и заштита на планината „Калин Камен“ вчера се искачија на највисокито врв Вихрен на Пирин Планина во Република Бугарија. Претседателот на ЗПЗП „Калин Камен“ Мартин Митровски, рече дека по којзнае кој пат се докажале во искачувањето на планините. – Вчера уживавме во убавините на Пирин Планина […]

„Катимерини“: Софија, Скопје и името

„Катимерини“: Софија, Скопје и името

Како што се доближува есента, како и секоја година, добиваме информации, вообичаено со протекување, во врска со името на Скопје, пишува „Катимерини“ во коментар под наслов „Софија, Скопје и името“. Според весникот, „досега не се преземени суштински чекори и само се потврдени цврстите позиции на Скопје и Атина со потсетување дека двете страни веќе наравиле […]

Скупини Романи од Македонија на меѓународен фестивал во Бугарија

Скупини Романи од Македонија на меѓународен фестивал во Бугарија

Скупини Романи (Scupini Romani) – брендот на Центарот за научно истражување и промоција на културата од Скопје „Хаемус“ утре ќе биде претставен на меѓународниот антички римски фестивал „Нике – играта и победата” во Бугарија. Скупини Романи се состои од мноштво подвижни ескпонати (керамика, облека, накит, плетени предмети, сувенири) кои се дизајнирани по нарачка и рачно […]

Гран при за Мице Јанкуловски на 19-тото Меѓународно биенале за графика во Варна

Гран при за Мице Јанкуловски на 19-тото Меѓународно биенале за графика во Варна

Гран при наградата на 19-тото Меѓународното биенале на графика 2017 во Варна, или како што уште се нарекува „Големата награда на градот Варна“, е највисокото признание на Биеналето, кое со одлука на интернационалното жири ја доделува градоначалникот на Варна, а оваа награда, вечерва ја доби Мице Јанкуловски при отворањето на изложбата и соопштувањето на наградите. […]

Претседателот на Народното собрание на Бугарија го посети Бигорскиот манастир

Претседателот на Народното собрание на Бугарија го посети Бигорскиот манастир

Претседателот на Народното собрание на Република Бугарија Димитар Главчев, придружуван од бугарскиот амбасадор во Република Македонија Иван Петков, го посети македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, попознато како Бигорски манастир. – Вториот човек по чест од пријателска Бугарија беше достоинствено пречекан од нашиот отец и игумен, Архимандрит Партениј, со целото монашко братство и присутните верници, […]

Џафери – Главчев: Договорот за пријателство можност за интензивирање на парламентарната соработка

Џафери – Главчев: Договорот за пријателство можност за интензивирање на парламентарната соработка

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери денеска оствари средба со претседателот на Народното собрание на Република Бугарија, Димитар Главчев, кој престојува во кратка работна посета на Македонија при што двајцата се осврнале на можностите за соработка што ги отвора Договорот за пријателство. Како што соопшти собраниската прес-служба, Џафери истакна дека е дојден моментот […]

Заев – Главчев: Местото на Македонија е во ЕУ и во НАТО

Заев – Главчев: Местото на Македонија е во ЕУ и во НАТО

Продолжува да се развива во позитивна насока соработката меѓу Македонија и Бугарија по потпишувањето на Договорот за добрососедство и, пријателство, оценија премиерот Зоран Заев и претседателот на Народното собрание на Република Бугарија Димитар Главчев на денешната средба во Скопје. Заедничка беше констатацијата, како што соопшти владината прес-служба, дека местото на Македонија е во ЕУ и […]

Претседателот на бугарското Народно собрание Главчев во посета на Македонија

Претседателот на бугарското Народно собрание Главчев во посета на Македонија

Претседателот на 44. Народно собрание на Република Бугарија Димитар Главчев денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Главчев во рамки на посетата ќе има средба со претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери.

„Катимерини“: Промена на балансот на Балканот

„Катимерини“: Промена на балансот на Балканот

Договорот за добрососедство и соработка, кој минатата недела во Скопје го потпишаа премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, несомнено беше главен политички и дипломатски настан во последните денови во регионот и секако, не ја остави Атина рамнодушна, пишува „Катимерини“ во текст под наслов „Промена на балансот на Балканот“. – Односите […]

ВИДЕО: Заев и Борисов заедно се поклонија на гробот на Гоце Делчев

ВИДЕО: Заев и Борисов заедно се поклонија на гробот на Гоце Делчев

Да го помириме минатото и сегашноста заради идината на Македонија. Да се обединиме заради заедничките стартешки цели кои се од исклучителна важност за иднината на Република Македонија на што не обврзува аманетот од Илинден и од АСНОМ, порача претседателот на македонската Влада Зоран Заев пред денешното заедничко поклонение со бугарскиот премиер Бојко Борисов на гробот […]

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е пример за мирно решавање на проблемите

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е пример за мирно решавање на проблемите

Американскиот Стејт департмент го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, оценувајќи го како пример за мирно решавање на проблемите меѓу соседите. – Соединетите Држави им честитаат на Бугарија и на Македонија за потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Овој важен, перспективен договор ги признава веќе воспоставените […]