bitola

Целосно реконструирана Клиничката болница во Битола

Целосно реконструирана Клиничката болница во Битола

Завршена е темелната реконструкција на Клиничката болница во Битола која опфати целосна промена на покривот, фасадата и прозорците. Инвестицијата е вредна 107 милиони денари. Ова денеска го истакна вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров кој заедно со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски извршија увид во реконструкцијата на Клиничката болница во Битола. Тодоров информира дека […]

Патронен празник на детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“-Битола

Патронен празник на детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“-Битола

Детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“-Битола, домаќин и организатор на меѓународната ликовна колонија „Мал Битолски Монмартр“, денешниот патронен празник го одбележува со повеќе од сто деца од 14 држави во светот, учесници на 36-тиот ликовен фестивал. Раководителот на студиото и колонијата, Коста Хаџи Антоновски, изјави дека по спектакуларното отворање кое синоќа се одржа пред националната […]

Се отвора Артикултура, првото кафуле-задруга во Македонија

Се отвора Артикултура, првото кафуле-задруга во Македонија

Во Битола утре се отвора нов простор, центар што ќе ја промовира и негува алтернативната култура преку организирање свирки на авторски бендови, изложби, промоции на книги, проекции на филмови, дискусии,… Станува збор за Артикултура, првото кафуле-задруга во Македонија, концепт зад кој стојат група ентузијасти. Нивната идеја, визија е местото да стане собиралиште на прогресивната младина, […]

Премиера на претставата „Грета од Фауст“ во Битолскиот театар

Премиера на претставата „Грета од Фауст“ во Битолскиот театар

Народниот театар – Битола вечерва на новата сцена на театарот ќе ја изведе шестатата премиера, претставата „Грета од Фауст“ од Луц Хибнер, во режија на Димче Николовски. Во претставата ќе настапат актерите Никола Пројчевски и Сандра Грибовска, музиката е на групата „Фолтин“, сценографијата ја изработи Валентин Светозарев, а костимите се на Благој Мицевски. – Хибнер […]

Промовирана публикацијата „Патеки во младинската работа“

Промовирана публикацијата „Патеки во младинската работа“

Младинскиот културен центар (МКЦ) -Битола во рамки на завршниот настан за проектот „Обединети младински работници“ промовира публикација со наслов „Патеки во младинската работа“, чии автори се Драган Атанасов од Сојузот за младинска работа и Ивана Волф од Националната асоцијација на младински работници (НАПОР) од Србија. Од МКЦ-Битола, издавачи на публикацијата, информираат дека публикацијата претставува преглед […]

Отворен ден на УКЛО-Битола

Отворен ден на УКЛО-Битола

Униврзитетот „Св.Климент Охридски“(УКЛО)-Битола денес приреди отворен ден и ги претстави наставните програми и планови за претстојната академска година. На промотивниот академски настан во Битола, ректорот на УКЛО, Сашо Коруновски истакна дека средношколците кои годинава завршуваат со своето образование треба да размислат каде ќе се запишат и ќе студираат во наредниот период. -Идните студенти денес дознаваат […]

Претставата „Дон Жуан“ од Молиер премиерно во Битолскиот театар

Претставата „Дон Жуан“ од Молиер премиерно во Битолскиот театар

Ансамблот на Битолскиот народен театар ги заврши подготовките на петтата премиерна претстава во оваа година. Станува збор за делото на Молиер, „Дон Жуан“ во режија на Андреј Цветановски кој по втор пат работи со актерите од Битолскиот театар. – Во Битола научив што е театар и затоа екстремно ми е драго што повторно режирам во […]

Во Битола промовирана академската база на податоци EBSCO

Во Битола промовирана академската база на податоци EBSCO

Националните координатори, Националната и универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“-Скопје, Македонски е-електронски библиотеки – МЕБ и локалните координатори, Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“-Битола и Универзитетот „Св.Климент Охридски“-Битола денеска го промовираа академскиот систем, база за информации EBSCO. Тамила Миркамалова, вработена во EBSCO информира дека Република Македонија има обезбеден пристап до 14 бази на податоци на EBSCO кои вкупно опфаќаат […]

Интернационален фестивал на монодрама „Битола 2017“

Интернационален фестивал на монодрама „Битола 2017“

Последниот натпреварувачки ден на интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2017“ ќе почне со монодрамата „Ирена или неможам повеќе“ во изведба на актерката Мирел Кнез од словенечкиот театарски институт-Љубљана, а во 20 часот ќе настапи германскиот актер Вили Шлутер кој ќе ја изведе монодрамата „Одисеј“ од Лим Норевиг. Изведбата на монодрамски остварувања во конкуренција завршува во […]

Опожарени возила во Скопје и во Битола

Опожарени возила во Скопје и во Битола

Две патнички возила се опожарени ноќеска во Скопје и во Битола, информира денеска Министерството за внатрешни работи во редовниот билтен. На ул. „Јуриј Гагарин“ во Скопје е опожарено возило „ауди“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на скопјанецот И.С. (43). Автомобилот бил запален целосно од воланот до задниот дел. Увид ќе се изврши во тек на […]

Од стан во Битола украден пиштол, муниција и поголема сума на пари

Од стан во Битола украден пиштол, муниција и поголема сума на пари

Вчера, во периодот од 07.30 до 18.30 часот во Битола, на ул. „Прилепска“, во станот сопственост на Д.Л. непознат сторител извршил тешка кражба, информираат од МВР. Сторителот со подесен клуч ја отклучил влезната врата, влегол внатре, извршил пребарување и од спалната соба одзел еден пиштол марка „Црвена Застава“ калибар 7,65 мм, муниција 5×25 пакетчиња калибар […]