bitola

Општина Битола ќе кофинансира проект за реставрација на Офицерски дом

Општина Битола ќе кофинансира проект за реставрација на Офицерски дом

Советот на општина Битола донесе одлука за учество со кофинансирање на проект наменет за реставрација на Офицерскиот дом во тој град. Со одлуката се овозможува буџетска поддршка од 16,6 милиони денари кои ќе бидат вложени за реализација на проектот. -Обезбедените средства претставуваат 22,96 насто од вкупната реализација на проектот за „Реставрирање и адаптирање на офицерски […]

На „БитФест“ промовиран документарниот филм „Дамарите на старата битолска чаршија”

На „БитФест“ промовиран документарниот филм „Дамарите на старата битолска чаршија”

Документарниот филм „Дамарите на старата битолска чаршија” синоќа премерно беше прикажан на „БитФест“ во Битола. Филмот е историски осврт на времето кога Битола била во својот трговски процут, средината на 19. век и почетокот на 20. век, кога е и врвот на развој на старата битолска чаршија. Но исто така, пренесен е приказ и на […]

Пожар на дел од кабелските системи во РЕК Битола

Пожар на дел од кабелските системи во РЕК Битола

При рутинска манипулација на 6 киловолтната постројка на блок 1 на РЕК Битола, денеска нешто после 13 часот поради ненамерна човечка грешка, дојде до пожар на дел од кабелските системи, кој со навремена интервенција на надлежните служби на комбинатот, за кратко време е неутрализиран и изгаснат, информираат од РЕК Битола. За време на настанот, додаваат, […]

Тракторист загина во сообраќајка

Тракторист загина во сообраќајка

Педесетгодишен маж од село Горно Оризари-битолско вчера загина во сообраќајка која се случила на магистралниот пат Ѓавато-Тополчани, на м.в.„Библикамен“. Како што соопти МВР, случена е сообраќајна незгода помеѓу товарно возило „Ивеко“ со тетовски регистерски таблици управувано од З.Т. (49) од Скопје и трактор „ИМТ“ со битолски регистерски таблици управуван од Д.И. (51) од село Горно […]

Завршува фестивалот „Битола отворен град“

Завршува фестивалот „Битола отворен град“

Со уличен концерт на метал-бендовите „Spectrum“ и „Gargoyles“ кај Саат-кулата во Битола, кој ќе почне во 22 часот, вечер ќе заврши фестивалот „Битола отворен град“ кој го организира битолскиот Младински културен центар. Во изминатите четири дена фестивалот понуди голем број културни содржини – концерти, работилници, перформанси и една јавна дебата посветена на актуелните состојби во […]

Почнува фестивалот „Битола отворен град 2017“

Почнува фестивалот „Битола отворен град 2017“

Сараевскиот рок бенд „Забрањено пушење“ и македонскиот реге состав „Conquering Lion“ ќе настапат на фестивалот „Битола отворен град 2017“, кој од денеска до 30 јуни ќе се одржува во Битола, во организација на Младинскиот културен центар-Битола. Публиката ќе го проследи настапот на двете групи под отворено небо на Широк сокак утре со почеток во 21 […]

Од куќа во Битола украдени пари и злато во вредност од 350.000 денари

Од куќа во Битола украдени пари и злато во вредност од 350.000 денари

Од куќа во Битола биле украдени пари и злато во вкупна вредност од околу 350.000 денари, информираат од МВР. Во периодот од 18. до 25. јуни во Битола, на ул. „Милан С.Петрески“, во куќа сопственост на В.В. (64), непознат сторител извршил тешка кражба при што одзел 3.650 евра и поголема количина златен накит. Непознатиот сторител […]

Опожарени две возила во Битола

Опожарени две возила во Битола

Во Битола ноќеска се опожарени две патнички возила при што е причинета материјална штета. Полицијата денеска соопшти дека пожарот настанал околу 03:25 часот на улицата „Благојче Сиљановски“, а опожарено било возило „ауди“ со битолски таблички, сопственост на М.Ш.К. (37). Од пожарот биле зафатени предниот и задниот дел од возилото, а исто така било опожарено и […]

Поради сообраќајка затворен патот Битола – Демир Хисар кај кукуречанска крстосница

Поради сообраќајка затворен патот Битола – Демир Хисар кај кукуречанска крстосница

Поради сообраќајна незгода вечерва од 21:25 часот затворен е патот Битола – Демир Хисар после кукуречанска крстосница, соопшти Автомото сојузот на Македонија.

ЕЛЕМ ќе објави тендери за рударска опрема и топлификација на Битола

ЕЛЕМ ќе објави тендери за рударска опрема и топлификација на Битола

АД ЕЛЕМ ќе ги објави јавните повици за набавка на рударска опрема за РЕК „Битола и за изградба на систем за топлификација на Битола, Новаци, Логоварди и Могила во вредност од околу 80 милиони евра, најави денеска генералниот директор на компанијата Христијан Мицкоски. Јавниот повик за набавка на рударска опрема за ископ на јаглен во […]

Министерот Ибраимовски побара решавање на проблемите на Ромите во Битола

Министерот Ибраимовски побара решавање на проблемите на Ромите во Битола

Решавање на проблемот со сметот, подобрување на инфраструктурните проблеми и снабдувањето со вода и електрична енергија во битолските населби „Сточен пазар“, „Љубојно“ и „Петочна вода“, побара на денешната прес-конференција министерот за имплементација на националната стратегија за состојбата на Ромите во Македонија, Самка Ибраимовски. – Ги повикувам градоначалникот на општина Битола и директорот на јавното комунално […]