avtomobili

Тјунерската куќа „Aspec“ го надгради моделот „Smart For Two“ на 123 кс

Тјунерската куќа „Aspec“ го надгради моделот „Smart For Two“ на 123 кс

Тјунерската куќа „Aspec“, со седиште во Хонг Конг, го доработи „Smart For Two“, така што овој автомобил сега располага со 123 кс. Досега најмоќниот сериски „Смарт“ ја носеше ознаката на официјалниот тјунер на „Мерседес“, компанијата „Брабус“, чиј мотор развива 109 кс, па благодарение на овој детал овој мал автомобил од 0 до 100 километри на […]

Ексцентричен бизнисмен се прости од колекцијата колички од своето детство

Ексцентричен бизнисмен се прости од колекцијата колички од своето детство

Датук Сери Махади Бадрул Заман, 34-годишен бизнисмен од Малезија смисли прилично необичаен начин да ја истакне својата екстравагантност. Имено, за да привлече внимание со својот подзастарен „Јагуар С-Тајп“, го покрил целиот со детски колички, пишува порталот vesti.ru. Датук почнал да собира колички „Хот Вилс“, кога имал 13 години. За повече од 20 години тој веќе […]

„Цивик Тејп Р“ повторно загосподари со патеката Нирбургринг

„Цивик Тејп Р“ повторно загосподари со патеката Нирбургринг

Додека светот го очекува новиот „Рено Меган РС“, во „Хонда“ не седат со скрстени раце. Најновиот „Цивик Тејп Р“ се испроба на патеката во Нирбургринг и повторно стана најбрзиот сериски автомобил со преден погон на оваа германска патека. Како што вчера соопшти јапонскиот производиел, „Цивик Тејп Р“, што премиерата ја имаше на саемот на автомобили […]

„Ауди“ отвора книга за нарачки за првиот електичен СУВ

„Ауди“ отвора книга за нарачки за првиот електичен СУВ

Новото возило на германскиот автомобилски бренд „Ауди“, моделот „Е-Трон Кватро“, прво ќе им биде понуден на купувачите во Норвешка, една од најнаклонетите европски држави за електрични автомобили. „Ауди Е-Трон Кватро“, што ќе почне да се произведува во 2018 година, се темели на истоимениот концепт од 2015 година. Иако производителот се уште не ја претставил продукциската […]

Новиот „Рено Меган РС“ ќе има над 300 кс

Новиот „Рено Меган РС“ ќе има над 300 кс

„Рено“ потврди дека новиот „Меган РС“ ќе има посилен мотор од било кога досега. Љубителите на спортскиот хечбек автомобил со нетрпение ја чека „РС“ верзијата на актуелниот „Меган“, што силите ќе ги одмери со моделите како што се „Хонда Цивик Тејп Р“ или „Форд Фокус РС“, со што нивното долгогодишно ривалство ќе навлезе во нова […]

„Пининфарина“ и „Хибрид Кинетик“ претставија два електрични СУВ-а и лимузина

„Пининфарина“ и „Хибрид Кинетик“ претставија два електрични СУВ-а и лимузина

„Пининфарина“ и кинеската компанија „Хибрид Кинетик“ на Саемот за автомобили во Шангај претставија две електрични СУВ возила – К550 и К750 и лимузина под ознаката Х600. Сите три автомобили имаат многу сличен дизајн, а резултат се на соработката на двете компании која трае речиси четири години. Секој автомобил поседува микро турбински генератор, кој служи за […]

„Фолксваген“ се обидува да ги продаде спорните дизел модели во САД

„Фолксваген“ се обидува да ги продаде спорните дизел модели во САД

За да го продаде контигентот од 11.000 нови возила од 2015 година, што беа опфатени со дизел скандалот, гермснската комоанија „Фолксваген“ ги намали цените на овие автомобили и до 8.500 долари. Кога во есента 2015 година во САД изби аферата откако беше откриено дека „Фолксваген“ лажел на тестовите за емсиите на издувни гасови кај дизел […]

Бе-Ем-Ве го претстави М4 ЦС моделот со поголема моќ, а помалку килограми

Бе-Ем-Ве го претстави М4 ЦС моделот со поголема моќ, а помалку килограми

Целото планирано производство на моделот „Бе-Ем-Ве М4 ГТС“ веќе на големо е распродадено, па бавасрката компанија сега нуди нова везија на М4 што ја носи ознаката ЦС. Во иднина ЦС ќе се користи за најмоќните верзии на М моделите на Бе-Ем-Ве, кои ќе бидат со опцискиот пакет „Компетишн“. Со ознаката ЦС во случајот со моделот […]

Продажбaтa на моделите на „Дачија“ во март забележа раст од 8.8%

Продажбaтa на моделите на „Дачија“ во март забележа раст од 8.8%

Продажбата на автомобилите на „Дачија“ во март регистрирале раст од 8,8 проценти во Европа, покажа статистикатата на Здружението на европски производители на автомобили, пренесе агенцијата Аџерпрес. За првото тримесечје од годината продажбата на „Дачија“ во Европа регистрираат раст од 9,9 отсто, а пазарниот удел на автомобилскиот производител се задржува на нивото од 2,6 отсто. Компанијата […]

„Корвета Ц8“ со централно сместен мотор

„Корвета Ц8“ со централно сместен мотор

Иако за тоа се уште нема официјална потврда од „Шевролет“, медиумите тврдат дека осмата генерација на најпопуларниот американски спортски автомобил „Корвета“, ќе има централно сместен мотор. Уште пред неколку години првиот човек на инженерскиот сектор на „Шевролет“, во кој се задолжени само за „Корвета“, изјави дека со моделите со В8 мотор над предната осовина го […]

Зошто такси возилата се во жолта боја?

Зошто такси возилата се во жолта боја?

Новата студија, објавена во списанието „Proceedings of the National Academy of Sciences” го открива одговорот на ова прашање. Такси возилата во Сингапур се обоени во сина и жолта боја, Истражувачите во период од три месеци следеле повеќе од 16 илјади возила. Резултатите покажале дека автомобилите во жолта боја учествувале во помал број сообраќајни несреќи, бидејќи […]