avtomobili

Новиот „Сузуки Сфифт Спорт“ пристигнува на саемот во Франкфурт

Новиот „Сузуки Сфифт Спорт“ пристигнува на саемот во Франкфурт

Компанијата „Сузуки“ спортската верзија на новиот „Сфифт“ ќе ја претстави на 12 септември, на авто-салонот во Франкфурт. Јапонскиот производител, како најава за светската премиера, ја објави првата фотографија од моделот „Сфифт Спорт“ од најновата генерација, додека официјалните информации за спецификациите на возилото ќе се знаат наскоро. Се очекува место досегашниот 1.6-литарски атмосферец под хаубата да […]

„Тесла“ создава простор за „Модел 3“, ги укинува најевтините модели

„Тесла“ создава простор за „Модел 3“, ги укинува најевтините модели

Компанијата „Тесла Моторс“ одлучи да се откаже од најевтината верзија „Модел С“, па ќе направи по уште некоја испорака на верзијата 75, што погон има само на задните тркала. Во прашање најверојатно е стратешка одлука, која дополнително ќе ги диференцира „Модел 3“ и „Модел С“ и нивните цени, односно потег што ќе отвори уште малку […]

Уникатниот „Ламборџини Концепт С“ оди на аукција

Уникатниот „Ламборџини Концепт С“ оди на аукција

Уникатниот модел „Ламборџини Концепт С“ ќе биде продаден на аукција во август во Калифорнија. Кога еден „Ламборџини“ ќе се најде на аукција, тоа привлекува големо внимание, а посебно тоа се однесува на ретките модели. „Ламборџини Концепт С“ од 2006 година, кој ќе оди на аукција во август, е единствен таков автомобил на светот. Всушност се […]

„Мерцедес“ ја претставни новата робусна „Х“ класа

„Мерцедес“ ја претставни новата робусна „Х“ класа

Компанијата „Мерцедес“ на светот му ја претстави новата класа и етикетата „Х“, зад која се крие нивната визија на пик-ап возила. Германците одлучија да не измислуваат топла вода, па класата ја развиле врз основа на легендарната „Нисан Навара“. И покрај познатата линија на потрошувачите им се нудат решенијата вградени во моделите на „Мерцедес“ за предниот […]

Повторно дизелот… Дајмлер повлекува три милиони Мерцедеси

Повторно дизелот… Дајмлер повлекува три милиони Мерцедеси

Германскиот производител на автомобили Дајмлер соопшти дека доброволно ќе повлече три милиони дизел „мерцедеси” во Европа, за да ги подобри перформансите во контролата на емисијата на штетните гасови. Компанијата од Штутгарт соопшти дека презема таков чекор за да ја „зголеми довербата во технологијата на дизел моторите”, пренесува Б92. Дизел моторите се под лупа откако конкурентот […]

„Нисан Леаф“ ги укинува сопирачките, се ќе биде на една педала

„Нисан Леаф“ ги укинува сопирачките, се ќе биде на една педала

Компанијата „Нисан“ на почетокот на септември ќе ја претстави новата верзија на своето електрично возило „Леаф“, а со него ќе стигне и потегот што може да претставува мала револуција, но и целосна катастрофа. Во прашање е технологија e-Pedal, што целоната контрола на движењето на возилото ја префрла врз само една педала, што истовремено ќе служи […]

Новиот „БМВ Серија 8“ тестиран на патеката во Нирбургринг

Новиот „БМВ Серија 8“ тестиран на патеката во Нирбургринг

Компанијата „БМВ“ во моментов развива повеќе нови модели, меѓу кои и кабриолет верзијата на новата „Серија 8“ што ќе претставува малку полуксузна замена за актуелниот „топлес“ на „Серија 6“. Колку што е познато, новата „осумка“ во поголем дел треба да соддржи повеќе одлики на дизајн концептот претставен оваа пролет на манифестацијата „Concorso d’Eeleganza at Villa […]

Новиот „Електричен Голф“ на „Фолксваген“ ќе чини помалку од „Моделот 3“ на „Тесла“

Новиот „Електричен Голф“ на „Фолксваген“ ќе чини помалку од „Моделот 3“ на „Тесла“

Компанијата „Фолксваген“ најави дека нивното електрично возило „И.Д.“ ќе чини многу помалку од „Моделот 3“ на компанијата „Тесла“. „Елекричниот Голф“ на пазарите ќе пристигне во 2020 година, а како што најавуваат специјализираните сајтови засега не е сигурно дали според перформансите и карактеристиките „И.Д“ и „Моделот 3„ ќе си бидат директна конкуренција. Тоа што се знае […]

PureTech прогласен за „Мотор на годината“ по трет пат

PureTech прогласен за „Мотор на годината“ по трет пат

За време на 18-тата Меѓународна Награда за Мотор на Годината што се одржа во Штутгарт, меѓународното жири на новинари ја додели наградата „Мотор на Годината за 2017″ на турбо-бензинскиот мотор PureTech 1.2 литри со 3 цилиндри во категорија од 1 литар до 1.4 литри. Индустриски и комерцијален успех Трета година по ред, наградата „Мотор на […]

„Хјундаи“ сака до 2021 година да стане најпродаван автомобилски бренд во Европа

„Хјундаи“ сака до 2021 година да стане најпродаван автомобилски бренд во Европа

Јужнокорејската компанија „Хјундаи“ пред себе си постави многу амбициозна цел, сака до 2021 година да стане најпродаваната автомобилска марка во цела Европа. Плановите во јавноста ги изложи потпретседателот, Томас Шмид, на претставувањето на моделите „i30N“ и „“i30 Fastback“ во Дизелдорф. – Нашите нови производи претставуваат значаен импулс во амбицијата до 2021 година низ цела Европа […]

ОПЕК ја зголеми проценката за продажба на електрични автомобили

ОПЕК ја зголеми проценката за продажба на електрични автомобили

Организацијата на државите извозници на нафта (ОПЕК) ја зголеми за петпати долгорочната проценка за продажба на електрични и плаг-ин хибридни автомобили во светот, а истото го сторија и „Ексон“ и БП, со што според американски медиуми, нафтените компании се сериозно под закана. Блумберг пренесува дека во ОПЕК лани верувале оти до 2040 година на пазарите […]