avto

Летечки автомобил би можел да се најде на пазарот до 2020 година

Летечки автомобил би можел да се најде на пазарот до 2020 година

Израелската компанија Urban Aeronautics по 15 години работа на развивање на летечки автомобил верува дека беспилотното летало кое ќе тежи еден и пол тон ќе се најде на пазарот до 2020 година. Летечкиот автомобил “корморан” ќе може да носи 500 килограми и да достигне брзина од 185 километри на час. “Корморан” својот прв самостоен, автоматски […]

„Голф“ најпродавана марка во Шведска, „Волво“ падна на второ место

„Голф“ најпродавана марка во Шведска, „Волво“ падна на второ место

Шведски автомобилски бренд број еден во 2016 година не беше „Волво“, со што првпат по речиси половина век најпродаваното возило во земјата не потекнува од палетата на домашниот производител. Наместо „Волво“, приматот лани го презеде германската компанија „Фолксваген“, односно нејзиниот бренд „Голф“, соопшти шведската државната асоцијација на производители на автомобили. „Фолксваген Голф“ е на прво […]

Моделот „Сузуки Свифт“ за 2017 година ќе има пет врати

Моделот „Сузуки Свифт“ за 2017 година ќе има пет врати

Јапонската компанија „Сузики“ го промовираше новиот „Свифт“, кој за разлика од претходните модели на овој бренд има пет врати. Продажбата на новиот модел во Јапонија почнува денеска, додека европската премиера се очекува на Саемот за автомобили во Женева. Сепак, продажбата во Европа не се очекува да почне се до крајот на летото. Новиот „Сузуки Свифт“ […]

Ford се откажа од фабриката во Мексико во вредност од 1,6 млрд долари

Ford се откажа од фабриката во Мексико во вредност од 1,6 млрд долари

Американскиот автомобилски концерн „Ford“ се откажа од градењето фабрика во вредност од 1,6 милијарди долари во Мексико и наместо тоа одлучи да го прошири производството во својата фабрика во Мичиген. Според соопштението од вторникот на „Ford Motor Сompany“, производителот на мексиканската сојузна држава Сан Луис Потоси ќе ѝ исплати компензација за откажувањето на инвестицијата. Наместо […]

Големите и скапи СУВ модели се побарани во 2016.

Големите и скапи СУВ модели се побарани во 2016.

Во првите девет месеци од 2016 година е забележана рекодна продажба на големие луксузни СУВ автомобили во Европа. Побарувачката за овој вид на возила порасна за една третина во однос на истиот период од 2015 година, покажуваат податоците на „JATO Динамикс“. Тоа покажува дека не се на цена само достапните помали кросовери/СУВ модели што бележат […]

„Ауди“ во Унгарија произведе милион возила и 30 милиони мотори

„Ауди“ во Унгарија произведе милион возила и 30 милиони мотори

Фабриката на компанијата „Ауди“ во Унгарија беше отворена во 1998 година, кога во неа почна да се изработува првата генерација на спортското купе „ТТ“. Неполни две децении подоцна, погонот во Ѓер прослави значаен јубилеј – од фабричката лента се симна милионитиот модел на „Ауди“. И додека германскиот производител во Унгарија цели 18 години произведува автомобили, […]

Германскиот гигант „Мерцедес“ ќе вложи десет милијарди евра во електроавтомобили

Германскиот гигант „Мерцедес“ ќе вложи десет милијарди евра во електроавтомобили

„Дајмлер Бенц“, сопственикот на „Мерцедес“, цврсто верува дека иднината на автомобилиската индустрија е во возилата на електричен погон. На саемот на автомобили во Париз „Мерцедес“ го претстави концептот „Generation EQ“ на електрично СУВ возило, со што го најави првиот модел на струја од новата генерација. Во меѓувреме, шефот на истражувачко-развојното одделение на „Мерцедес“, Томас Вебер, […]

Фолксваген крати 30 илјади работни места

Фолксваген крати 30 илјади работни места

 Компанијата „Фолксваген“ денеска објави дека планира да отпушти околу 30 илјади работни места во своите фабрики во обид да се реструктуира и да ги надмине проблемите по скандалот со лажните мерење на загадувањето од нејзините дизел мотори. Како што јавува дописникот на МИА од Берлин, намалувањето на работните места е дел од поопфатен план за […]

„Тојота“ гради фабрика од милијарда долари во Мексико

„Тојота“ гради фабрика од милијарда долари во Мексико

Јапонскиот производител на автомобили „Тојота“ почна со изградба на втората своја фабрика во Мексико, а 15 на северноамериканскиот континент. Кога во 2019 година ќе биде завршена, фабриката во градот Апасео ел Гранде ќе изработува модели на „Корола“ за северноамериканскиот пазар. Во неа ќе работат 2.000 луѓе, а „Тојота“ во изградбата и опремувањето  ќе вложи милијарда […]

„Јагуар“ ја поттикна имагинацијата на фановите пред саемот во Лос Анџелес

„Јагуар“ ја поттикна имагинацијата на фановите пред саемот во Лос Анџелес

„Јагуар“ на претстојниот авто-салон што се оддржува во најголемиот калифорниски град ќе го изложи новиот автомобил, што се претпоставува дека за погон ќе ја користи струјата. На неколку часа пред официјалната презентација на возилото беше објавено и видо, а производителот не открива речиси ништо за новиот автомобил. Странските медиуми,сепак, пишуваат дека станува збор за СУВ […]

Во Лос Анџелес стигнува „Панамера“ со поглемо меѓуосовинско растојание

Во Лос Анџелес стигнува „Панамера“ со поглемо меѓуосовинско растојание

 На претстојниот Саем за автомобили во Лос Анџелес, „Порше“ ќе ја претстави новата „Панамера Ексклузив“, чија основна карактеристика е зголеменото меѓуосовинско растојание. Исто како што беше случајот со првата генерација на „Панамера“, „Порше“ и во второто издание подготви верзија со зголемено меѓуосовинско растојание каде најмногу ќе профитираат патниците на задните седишта. Во однос на стандардната […]