aukcija

Приватни предмети на Кит Ричардс на хуманитарна аукција во Њујорк

Приватни предмети на Кит Ричардс на хуманитарна аукција во Њујорк

На хуманитарната аукција за деца со аутизам, што ќе биде одржана на 24 јуни во галеријата „Стер“ во Хадсон, на продажбата ќе бидат понудени и приватни предмети на гитаристот на групата „Ролинг Стоунс“, Кит Ричардс и неговата сопруга Пети Хансен. На аукцијата нема да биде понудена гитарата на Ричардс, прстенот кој беше негов заштитен знак, […]

Чантата, во којашто Армстронг донесе месечеви камења, оди на аукција

Чантата, во којашто Армстронг донесе месечеви камења, оди на аукција

Чантата во којашто американскиот астронаут Нил Армстронг на Земјата донесе месечеви камења, ќе биде ставена на продажба на 20 јули во аукциската куќа „Сотбис“. Организаторите на наддавањето очекуваат чантата да се продаде за два до четири милиони долари. Во неа се уште се наоѓаат мали камчиња и месечев прав, соопштуваат од аукциската куќа. Сите предмети […]

Скица на омот проценета на 60.000 долари

Скица на омот проценета на 60.000 долари

Скица за омотот на албумот „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” изработена лично од Џон Ленон, член на легендарниот рок бенд „Битлси“, ќе биде ставена на аукција, која ќе се одржи во Њујорк следниот месец. Според аукциската куќа „Џулиенс окшнс”, цртежот се очекува да достигне цена меѓу 40.000 и 60.000 долари. Бил пронајден во домот […]

ФОТО: Дијамант продаден за рекорден 71 милион долари

ФОТО: Дијамант продаден за рекорден 71 милион долари

Дијамантот наречен „Розова ѕвезда”, којшто има 59,6 карати беше продаден на аукцијата на „Сотбис“ во Хонг Конг, за 71,2 милиони долари. Оваа цена е рекордна за кој било скапоцен камен. Дијамантот го купила хонгконшката компанија за скапоцени камења Чоу Таи Фук, добивајќи го наддавањето во натпревар со други два понудувачи, соопшти аукциската куќа. Дијамантот пред […]

Црвениот телефон на Хитлер на аукција

Црвениот телефон на Хитлер на аукција

Црвениот телефон, којшто бил најден во бункерот на Адолф Хитлер, каде тој и загинал, ќе биде продаден на аукција, јави Си-Ен-Ен. Телефонот, во производство на „Сименс”, првично бил црн, но подоцна бил обоен во црвено, а на задната страна му се додадени нацистичкиот кукаст крст и името на сопственик. Синот на британскиот офицер кој го […]

Аукција на лични предмети на Александар Хамилтон

Аукција на лични предмети на Александар Хамилтон

Благодарение на успехот на бродвејскиот мјузикл „Хамилтон“, аукциската куќа на „Сотбис“ очекува документите и оставината на Александар Хамилтон да достигнат прилично солидна цена, поголема од почетната. Музичкиот спектакл, меѓу другото, освои и Пулицерова награда, „Греми“ и рекорден број номинации на овогодишното доделување на наградите „Тони“, вкупно 16. Се работи за биографски мјузикл за еден од […]

Полска откупи приватна колекција од слики за „багателна“ цена

Полска откупи приватна колекција од слики за „багателна“ цена

Полската Влада ја откупи целата светски позната уметничка колекција „Чарторски“, во која се наоѓа и ретка слика на Леонардо да Винчи, за цена која е далеку под нејзината вистинска пазарна вредност. За позната колекција „Чарторски“, владата на Полска платила 100 милиони, иако таа е проценета на две милијарди евра. Во колекцијата се наоѓа сликата „Дамата […]

Модел на „Бугати 57С Кабриолет“ понуден на аукција

Модел на „Бугати 57С Кабриолет“ понуден на аукција

Aукциската куќа „Сотбис“ ќе ја одржи своја традиционална предновогодишна аукција на островот Амелија, каде ќе бидат продадени неколку ретки модели на автомобили, меѓу кои е и „Бугати Тајп 57С Кабриолет“ од 1937 година. Се работи за еден од само трите изработени примероци од овој модел, а автомобилот поседува оригиналната каросерија што ја произвела француската компанија […]

Ретка поема на Ана Франк оди на аукција

Ретка поема на Ана Франк оди на аукција

Холандската аукциска куќа „Буб Кујпер“ за својата следна лицитација најави „исклучително ретка“ рачно напишана поема на Ана Франк, што датира од 28 март 1942, непосредно пред семејството Франк да се засолни во скривалиштето бегајќи од нацистите. Се очекува цената на поемата да достигне до 50.000 евра. Поемата е објавена во книгата „Крикри“ на постарата сестра […]

Уметничка слика продадена за над 10 милиони долари била фалсификат

Уметничка слика продадена за над 10 милиони долари била фалсификат

Угледната лондонска аукционерска куќа „Сотбис“ потврди дека една уметничка слика, за која се верувало дека е дело на холандскиот сликар Франс Халс, се покажало оти е само фалсификат. Во 2011 година, сликата-портрет „Непознатит човек“ „Сотбис“ ја има продадено на еден приватен купувач за 10,8 милиони долари. Во посебно соопштение, аукционерската куќа вели дека била поништена […]

Парче од Берлинскиот ѕид со потпис на Реган продадено за 277.500 долари

Парче од Берлинскиот ѕид со потпис на Реган продадено за 277.500 долари

На аукција во Њујорк, одржана синоќа, за сума од 277.500 долари е продадено парче од Берлинскиот ѕид на кое стои потписот на поранешниот американски претседател Роналд Реган. Како што јави ТАСС, станува збор за аукција организирана од куќата „Кристис“ на која беа продавани лични предмети на Реган и на неговата сопруга Ненси. Највисока цена на […]