aba

Партизан и Цедевита ќе играат мајсторка

Партизан и Цедевита ќе играат мајсторка

Екипите на Партизан и на Цедевита ќе одиграат уште еден натпревар во полуфиналето од регионалната кошаркарска АБА лига, откако синоќа во Белград „црно-белите“ победија со 74:73 и изедначија на 1-1 во победи. Партизан по почетните минути го презема водството и ја имаше контролата на резултатот до самиот финиш кога следуваше драматична завршница. Партизан имаше плус […]

Црвена звезда ја дели една победа од АБА финалето

Црвена звезда ја дели една победа од АБА финалето

Црвена звезда ја совлада Будуќност со 82:67 синоќа во Белград во првиод натпревар од полуфиналната пресметка во регионалната кошаркарска АБА лигата која се игра до две победи. „Црвено-белите“ уште од стартот го преземаа водството и ја имаа контролота на резултатот во сите 40 минути и не му дадоа на противникот посериозно да ја загрози нивната […]

Стартува полуфиналето во кошаркарската АБА лига

Стартува полуфиналето во кошаркарската АБА лига

Со натпреварот во Загреб денеска ќе започне плеј-офот во регионалната кошаркарска АБА лига. Во првиот полуфинален натпревар хрватскиот првак Цедевита ќе биде домаќин на белградски Партизан во дуелот кој ќе се игра вечерва од 19 часот. Во истиот термин утревечер во Белград, на Црвена Ѕвезда, која го освои првото место, а воедно ја брани и […]

Јанковиќ МВП на сезоната во АБА лигата

Јанковиќ МВП на сезоната во АБА лигата

Кошаркарот на Унион Олимпија, Никола Јанковиќ е прогласен за најкорисен играч на регуларниот дел на сезоната на АБА-лигата, објавено е на официјалната веб-страна на регионалното натпреварување. Јанковиќ настапувајќи за словенечкиот тим сезоната ја заврши со 19,24 индексни поени во просек по натпревар. Србинот во просек постигнуваше по 16,6 поени, 7,3 скокови, 1,4 украдена топка и […]

Болден најдобар млад играч во АБА лигата

Болден најдобар млад играч во АБА лигата

Кошаркарот на ФМП, Џона Болден е прогласен за најдобар млад играч во АБА лигата за оваа сезона. Австралијанецот доби 39% од гласовите на тренерите, играчите и навивачите, оставајќи го зад себе Вања Маринковиќ од Партизан со 19,4% и Алфа Каба од Мега Лекс со 9,3%. На сајтот на регионалното натпреварување е наведено дека Болден најголемиот […]

Познати полуфиналните двојки во АБА лигата

Познати полуфиналните двојки во АБА лигата

Со одигрувањето на натпреварот во Белград на кој Црвена звезда ја победи екипата на Будуќност со 82:66 комплетирано беше и последното 26.коло во регионалната кошаркарска АБА лига. Од поодамна се знаеја четирите тима кои ќе разигруваат во плејофот за титулата, а по синоќешниот меч познат е и конечниот изглед на табелата, како и двојките за […]

МЗТ Скопје со пораз од Морнар го заврши настапот во АБА лигата

МЗТ Скопје со пораз од Морнар го заврши настапот во АБА лигата

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром со пораз го заврши својот настап во регионалната кошаркарска АБА лига. Во натпревраот од последното 26. коло одигран попладнево во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје, аеродромци се совладани од црногосркиот тим Морнар со 63-69 по четвртини 16-18, 15-17, 10-21 и 22-13. Ова беше дури 18 пораз на македонскиот шампион кој […]

Пери МВП на колото во АБА лигата

Пери МВП на колото во АБА лигата

Кошаркарот на Карпош Соколи, Кендрик Пери го доби признанието за најкорисен играч во 25.коло од регионалната АБА лига. Американецот имаше одлично издание во синоќешната победа на „соколите“ над Задар. Тој за 35 минути поминати на теренот постигна 26 поени надополнети со шест асистенции, четири скокови и една освоена топка. Пери собра вкупно 30 индексни поени, […]

Триумф на Карпош Соколи над Задар

Триумф на Карпош Соколи над Задар

Кошаркарите на Карпош Соколи ја постигнаа 10. победа во АБА лигата откако синоќа на домашен терен го совладаа Задар со 85:79 (19:24; 22:17; 16:19 и 28:19). Екипата на Карпош Соколи до триумфот дојде благодарение на разликата остварена во последната четвртина, а по првиот дел беше 41:41. Со оваа победа Карпош Соколи го потврди опстанокот во […]

Пораз на МЗТ Скопје Аеродром на гостувањето кај Будуќност

Пораз на МЗТ Скопје Аеродром на гостувањето кај Будуќност

Кошаркарите на македонскиот првак МЗТ Скопје загубија на вечерашното гостување кај Будуќност во Подгорица со 92:61 (22:22; 21:14; 34:16; 15:9). МЗТ Скопје беше рамноправен ривал со фаворитот само во првите десет минути, а Будуќност до убедливата победа стигна со доминацијата во третата четвртина. Најефикасен кај победникот беше Петар Поповиќ со 17 поени, а во редовите […]

МЗТ Скопје Аеродром обезбеди опстанок во АБА лигата

МЗТ Скопје Аеродром обезбеди опстанок во АБА лигата

Македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром и теоретски го обезбеди опстанокот во регионалната кошаркарска АБА лигата откако вечерва Партизан во Белград ја победи Крка нанесувајќи му го на словенечкиот тим 18-от пораз оваа сезона. Тоа значи дека МЗТ Скопје Аеродром и да ги загуби двата последни дуела во АБА лигата и да има ист број бодови […]