Свет

Стигна руско оружје во Сирија

Претставникот на „Human Rights First“, Садиа Хамид изјави за Ројтерс, дека бродот „Професор Кацман“ се закотвил во пристаништето Тартус. Неименувани официјални извори ја потврдија оваа изјава, истакнувајќи дека бродот, според нивните сознанија, е натоварен со оружје за владата на Сирија, која повеќе од 14 месеци се обидува да го загуши востанието. Британска агенција наведува дека […]

Дубаи забрани 24-часовна продажба на цигари

По повод Светскиот ден на борба против пушењето, Дубаи ја забрание продажбата на цигари 24 часа во речиси 300 продажни места низ градот, вклучувајќи ги и бензиските пумпи и супермаркетите. „Овој чекор има за цел зголемување на свеста за опасностите од пушењето, да се размисли за тоа дека тутунот убива милиони луѓе и го загрозува […]

Убиен врховниот судија во Непал

Убиен врховниот судија во Непал

Двајца маскирани мотоциклисти во центарот на главниот град на Непал, Катманду го убиле врховниот непалски судија Рана Бахадур Бам. Напаѓачите отвориле оган врз автомобилот на судијата во кој бил тој со неговиот телохранител и уште еден патник кои се повредени во инцидентот, а возачот на автомобилот поминал без последици. Судијата излегувал од молитва во хиндуистичкиот […]

Колумбиските бунтовници го ослободија францускиот новинар

Колумбиските бунтовници го ослободија францускиот новинар

Францускиот новинар, Ромео Ланглоа, известувач за „Франс прес“ од Колумбиа по 33 дена заложништво денеска е ослободен и вратен дома. Тој исчезна во една акција на колумбиската полиција против нарко-бандите во Колумбија. Триесет и петгодишниот Ланглоа не се пожали од односот на бунтовниците кон него, рече дека секогаш му давале доволно храна, му го носеле […]

Чавес и подари куќа на својата тримилионита следбеничка на Твитер

Чавес и подари куќа на својата тримилионита следбеничка на Твитер

Наталија Валдивијесо (19) е среќната добитничка на вредниот подарок, куќа од венецеуелскиот претседател Уго Чавез затоа што била тримилјонитиот следбеник на неговиот Твитер профил. Предходно, двомилионитиот следбеник на Чавес на Твитер од претседателот во 2011 година доби компујтер. Великодушниот претседател се лекува од рак и во последно време ретко се појавува во јавност, но и […]

Штрајк во Турската национална авиокомпанија

Штрајк во Турската национална авиокомпанија

Штрајкуваат вработените во турската национална авиокомпанија „Туркиш ерлајнс“, еден ден откако турскиот Парламент усвои контроверзниот закон за забрана на штрајкови во воздухопловството. Во три часот по средноевропско време, започнал штрајкот, јавуваат медиумите, а нема работаат до 20 часот денеска. Турската авиокомпанија веќе отпушти 300 работници кои не пристигнале на работните места објаснувајќи дека штрајкот бил […]

Петмина мртви во вооружен напад во Сиетл

Петмина мртви во вооружен напад во Сиетл

Вооружен напаѓач смртно ранил четири лица во едно кафуле во Сиетл, потоа се упатил во центарот на градот каде што убил уште една жена на која и го одзел автомобилот. Во текот на полициската потера кога полицијата му се приближила на неидентификуваниот напаѓач, тој се застрелал во главата. http://www.youtube.com/watch?&v=7fFxdbjLvgg Полицијата во почетокот тврдела дека дека […]

Мајмуни ја нападнаа чајанката на Кралицата Елизабета

Мајмуни ја нападнаа чајанката на Кралицата Елизабета

Неколку слатки мајмунчиња уживаа во чајанката по повод „Дијамантскиот“ јубилеј на кралицата Елизабета Втора и направија вистински хаос. За само неколку моменти околу 100 мајмуни претворија се во војна. „Ни требаа повеќе од 60 минути да средиме се, а тие растурија за помалку од 60 секунди“, рече Јан Тарнер, главниот готвач.

Телескоп на НАСА за изучување на црните дупки

Телескоп на НАСА за изучување на црните дупки

На 13-ти јуни во орбитата околу Земјата ќе биде поставен новиот телескоп за изучување на црните дупки, соопштија од НАСА. Експертите од НАСА се надеваат дека со помош на овој уред ќе можат да ја истражуваат интеракцијата на црните дупки со галаксиите, но и да го следат протокот на елементарните честички во вселената и да […]

Ахмадинеџат: Ураниумот го збогатуваме за медицински цели

Ахмадинеџат: Ураниумот го збогатуваме за медицински цели

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад изјави дека во неговата земја се изведува збогатување на ураниум до 20 проценти, за да се обезбеди гориво за нуклеарен реактор за медицински потреби, а не за правење бомба. Збогатувањето на ураниумот е врз основа на меѓународното право и ние нема да го правиме тоа доколку големите сили и Меѓународната агенција […]

Светски ден на борба против пушењето

Светски ден на борба против пушењето

„Не е воопшто тешко да се откажете од пушењето. Се откажував илјадници пати“, Марк Твен. 31. мај е светски ден на борба против пушењето кој се одбележува уште од 1987 година. Сите знаат дека пушењето цигари е штетно по здравјето на луѓето, но сепак многу тешко се откажуваат од оваа опасна навика. Статистичките податоци укажуваат […]