Свет

Фотографија која ја одбележа воjната во Виетнам – 40 години од „напалм девојчето“

Фотографија која ја одбележа воjната во Виетнам – 40 години од „напалм девојчето“

Поминаа 40 години откако е снимена познатата фотографија на тогаш деветгодишното девојче Фан Ти Ким Фук, која зафатена од пламенот трча гола, со раширени раце, бегајќи од своето село во пламен. Црно – белата фотографија, која прикажува една од многубројните жртви во војната во Виетнам, ја направи фотографот на агенцијата „Асошиејтед Прес“ Хуин Конг Ут, […]

Британија ја слави својата кралица

Британија ја слави својата кралица

Следните четири дена Обединетото Кралство ќе го прославува 60-годишното владеење на кралицата Елизабета Втора, која беше прогласена за кралица на 6-ти февруари, 1952-та година, веднаш по смртта на својот татко. Прославата започнува со посетата во Ипсом, Јужна Англија, каде кралицата традиционално ќе присусуствува на трките со коњи. За утре е закажана големата парада на Темза […]

Николиќ: Мора да запрат судирите на Косово

Ново избраниот претседателот на Србија Томислав Николиќ изјави дека мораат да се запрат судирите на Косово и дека е важно да се отстрани стравот кај граѓаните. На седницата на Советот за национална безбедност, што вчера се одржа во Белград, секој добил задачи во рамки на своите ингеренции. „Сите разговораат со службите со кои соработуваат на […]

Биг Бен со ново име „Кулата на Елизабета“?

Биг Бен со ново име „Кулата на Елизабета“?

Познатата кула со часовник на британскиот Парламент, Биг Бен би можел наскоро да се преименува во „Кулата на Елизабета“ по повод јубилејот од владеењето на кралицата Елизабета, пишува денеска Дејли Меил. Членовите на Парламентот, како и премиерот Дејвид Камерон, потпишале петиција за да и се оддаде почит на кралицата Елизабета по повод 60. годишнината од […]

Доживотен затвор за Хосни Мубарак

Доживотен затвор за Хосни Мубарак

Доживотен затвор за поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак, пресече денеска судот поради убиство на 850 луѓе за време на демонстрациите против неговото владеење. Иста казна заработи и поранешниот министер за внатрешни работи Хабиб ал Адлу, додека синовите на Министерот Ала и Гамал беа ослободени што предизвикало големо незадоволство кај присутните во судот. Како што јавуваат […]

Боливија: Запленети два тона кокаин

Боливија: Запленети два тона кокаин

Во големата полициска операција во Боливија, запленети се два тона кокаин, уапсени се 20 лица и откриени се 249 мобилни лабаратории за производство на наркотици. Откриени се и четири тајни авионски писти, кои најверојатно се користеле за мали авиони кои ја пренесувале дрогата, пренесе АФП. Полициската акција е спроведена во селата Сан Герман и Нуево […]

Авганистан: Убиени 14 исламисти

Авганистан: Убиени 14 исламисти

НАТО и авганистанските сили убиле 14 бунтовници за време на нападот на исламистите врз базата на НАТО во Источен Авганистан, соопшти меѓународната коалиција во таа земја. Неколку бунтовници, со опасен експлозив, ја нападналде базата. Убиени се 14 од нив, пренесува, Ројтерс. Одговорноста за нападот во провинцијата Кост, во близина на границата со Пакистан, ја презедоа […]

Се појавија слики на iPhone 5

Се појавија слики на iPhone 5

Фотографиите на iPhone 5 кои кружат по интернетот прв ги објави сајтот www.9to5mac.com, кој досега имал многу точни информации од Apple. Според изгледот новиот модел ќе има поголем екран и резолуција 1136×640 пиксели и помал конектор. Љубителите на iPhone веруваат дека на 11 јуни на World Developers конвенцијата во Сан Франциско ќе биде претставена петтата […]

Фотографија која покрена многу коментари

Фотографија која покрена многу коментари

На фотографијата се прикажани две Американки „во служба на државата” како ги дојат своите деца облечени во воени униформи. Двете мајки од фотографијата, Теран Ечегојен МекКејб и Кристина Луна моментално се во активна служба на американските воздушни сили, а нивната фотографија е направена за да се промовира порталот „Mom2Mom Breastfeeding Support Group”, чија цел е […]

Сирија: Уште еден масакар, 11 мртви

Сирија: Уште еден масакар, 11 мртви

Вооружени напаѓачи убија 11 работници на државна фабрика во сиријската провинција Хомс и ова е втор случај во една недела што личи на масовно погубување. Работниците се убиени во градот Казир, кога е нападнат автобусот што ги возел на работа, соопшти Сиријската опсерваторија за човекови права, со седиште во Велика Британија. Во последните месеци ситуацијата […]