Свет

Калифорнија: Во судар на патнички воз и камион триесет повредени

Калифорнија: Во судар на патнички воз и камион триесет повредени

Триесеттина патници се повредени во сударот на патнички воз и камион во близина на градот Хенфорд во Калифорнија. „Единаесет лица се повредени, а деветнасет се полесно повредени. Тринаесет амбулантни возила пристигнаа на местото на несреќата за да ги пренесат повредените во болница“ – рекоа официјални лица. „169 патници и 4 члена на екипажот се наоѓаа […]

Судир на два патнички бродови во Хонг Конг, членови на екипажот уапсени

Судир на два патнички бродови во Хонг Конг, членови на екипажот уапсени

Шест членови на екипажот од двa патнички бродови се уапсени, откако дојде до судар на бродовите во близина на брегот на Хонг Конг, при што загинаа 37 лица. Судирот се случи во близина на Лама Исланд, во близина на југозападниот брег на Хонг Конг. Министерот за безбедност Лаи Квок Тунг на прес конференција изјави: “Полицијата […]

Тунис: Полицајци силувале девојка, а потоа ја обвиниле за неморално однесување

Тунис: Полицајци силувале девојка, а потоа ја обвиниле за неморално однесување

Случајот во кој полицајци силувале девојка во Тунис, предизвика сериозни негодувања и протести, а посебно се активираа органзациите за човекови права и правата на жените. Полицајците на ова обвинение одговориле со контратужба, во која таа е обвинета за неморално однесување на јавно место. Адвокатот на обвинетата жена тврди дека на 3. септември тројца полицајци се […]

Врати ja пушката и ќе добиеш автомобил!

Врати ja пушката и ќе добиеш автомобил!

Во Либија, стотици луѓе го предадоа оружјето. Тие се одзваа на поканата на новото политичко водство, кое претходно најави дека ќе ги расформира и разоружа силите создадени за време на востанието против режимот на Гадафи. Едно момче ја остава на маса муницијата која ја држеше во неговата рака. Офицер на новата либиска армија ги брои […]

Од рак боледуваат шест јужноамерикански лидери

Од рак боледуваат шест јужноамерикански лидери

Од рак боледуваат Чавез, Русеф, Кирхнер, Лула да Силва и Луго, како и колумбискиот претседател Сантос. Јужноамериканските водачи, во кратко време, еден по друг се разболуваа од злокобната болест. Во медиумите досега најмногу се експлоатираше борбата со болеста на венецуелскиот претседател Уго Чавез. Од канцер заболе во 2011 година, но точни податоци за текот на […]

Анахронизам: Апаратот е од малку поново време

Анахронизам: Апаратот е од малку поново време

Секоја година судиите во Лондон го одбележуваат традиционално почетокот на новата „правна“ година присуствувајќи на религиозна служба. Според правилата тие мораат да ја носат традиционалната облека и перики, но никој не им брани да се фотографираат за на „фејсбук“. Така настана и оваа фотографија на која навидум нема ништо чудно, но очигледен е „анахонизмот“, дигитален […]

Препознајте го крадецот, супер му стои фантомка

Препознајте го крадецот, супер му стои фантомка

Полската полиција ги оправда сите вицови за полицајците, притоа правејќи две големи грешки. Официјалните лица од полициската станица во Гронов станаа „херои“ откако побараа од јавноста да им помогне да ги фатат крадците што ограбиле менувачница, а притоа во весниците покажаа лице покриено со „фантомка“, како еден од можните крадци. Хероите во униформа биле толку […]

Татко им пресудил на ќерката и синот откако се развел со нивната мајка

Татко им пресудил на ќерката и синот откако се развел со нивната мајка

Мртви тела на две дечиња на возраст од шест и седум години и тело на 51 годишен човек се пронајдени на пат покрај напуштен автомобил во местото Њутаун Стејси во Велика Британија. Полцијата вчера попладне добила повик дека се забележани три тела. Истражните органи ги идентификувале како Мајкл Петресон, 51 година, неговиот син Бен Педерсен […]

Фотографот на Ахмадинеџад пристигна во Њујорк со претседателот и побара азил

Фотографот на Ахмадинеџад пристигна во Њујорк со претседателот и побара азил

Фотографот Голканбхан Хасан, кој пристигна заедно со иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад на седницата на Генералното собрание на Обединетите нации, минатата недела, не се врати на Иран, туку побара азил од САД, објави Си-Ен-Ен (CNN). Неговиот адвокат, Пол Одвајер изјави дека Голканбхан стравува од политичко гонење поради своето противење на иранската влада, а неговата сопруга и […]

ВИДЕО: Масакрот во Алпите има потпис на српската мафија

ВИДЕО: Масакрот во Алпите има потпис на српската мафија

Француската полиција и жандармеријата, еден месец по бруталното убиство на четворочленото семејство Ал Хили во француските Алпи, безуспешно се обидуваат да влезат во трага на убиецот кој, според најновите сознанија, најверојатно е платеник од Балканот, а кој поминал воена обука во поранешните југословенски вооружени сили. Марк Дрижу, аналитичар во Парискиот центар за спречување на криминалот, […]

Во Јапонија ќе се казнуваат и тие кои симнуваат илегални торенти

Во Јапонија ќе се казнуваат и тие кои симнуваат илегални торенти

Јапонија донесе закон со кој ги казнува и тие кои ги симнуваат илегалните торенти на интернет. Причина е падот на јапонската музичка индустрија, која минатата година паднала за 16 отсто, а според официјалните статистики, размерот на илегалната со легалната музика е 10:1. Јапонија од секогаш имала строги казни за тие кои свесно споделуваат заштитен авторски материјал […]