Свет

Продадена куќата на Хемингвеј

Продадена куќата на Хемингвеј

Родниот дом на познатиот американски нобеловец Ернест Хемингвеј, каде што тој ги напишал некои од неговите први дела, е продадена на нови сопственици. Курт и Мери Џејн Нојман ја купиле куќата од фондацијата „Ернест Хемингвеј“ за 525.000 долари. Таа се наоѓа во предградието на Чикаго и во 2001 стана сопственот на фондацијата. Според зборовите на […]

17-годишен жител на Јордан си го убил семејството

17-годишен жител на Јордан си го убил семејството

17-годишен жител на Јордан убил пет члена на своето семејство: таткото, мајката, двајцата браќа и чичкото, затоа што „не се согласувал со нив“. Портпаролот на полицијата, изјави за АФП ,дека осомничениот признал дека тој го убил својот татко, кој работел како учител, мајка си, двајцата браќа – студенти и чичкото кој бил пензионира полковник. Осомничениот […]

ВИДЕО: Турна жена пред воз

ВИДЕО: Турна жена пред воз

Русинот Евгениј Бородин по кратка расправија со една од вработените жени во метрото во Сант Петерсбург, се изнервирал и ја трунал на шините, неколку секунди пред да пристигне возот. Бородин редовно го користел метрото, но од непознати причини почнал да се расправа. Во почетокот се чинело дека се ќе остане само на зборови, но изненадно […]

Асад го освои градот Хафа

Асад го освои градот Хафа

Воените сили на претседател Башар ал-Асад го освоија Хафа, градот во западниот дел на Сирија, кој беше едно од главните упоришта ја сиририските бунтовници. По жестоките борби и успехот, режимот вели дека градот го „исчистиле од терористи“ и дека мирот повторно се вратил во овој планински град. Меѓународната заедница стравува дека „чистењето“ има буквално значење […]

Москва – САД кој кого вооружува?

Москва – САД кој кого вооружува?

Руското министерството за надворешни работи негира дека во средата шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги обвини САД дека им испорачуваат оружје за сириските бунтовници. Министерството вели дека се работи за грешка во преводот. Светските агенции објавија дела Лавров на прес-конференцијата во Техеран ги обвини САД дека ги бооружуваат бунтовниците. „Тоа беше грешка во преводот“, […]

Паѓа рејтингот на Обама

Паѓа рејтингот на Обама

Кандидатот за претседател на Републиканците, Мит Ромни води во истражувањеро на јавното мислење, во однос на актуелниот претседател на САД, Барак Обама со 48 спрема 44% гласови. Според истражувањето на агенцијата Расмусен, само 32 отсто од Американците својата финансиска состојба ја оценуваат како добра или одлична што е пад за 3% од моментот кога Обама […]

НАСА ќе го лансира најголемиот телескоп

НАСА ќе го лансира најголемиот телескоп

Национална администрација за аеронаутика и вселена (НАСА) најави дека ќе го лансира најголемиот вселенски телескоп на две годишна потрага по тешко видливите делови на Млечниот пат и други галаксии. Леталото кое ќе го носи телескопот ќе биде лансирано од остров меѓу Хаваи и Австралија. НАСА соопшти дека станува збор за првиот телескоп кој ќе употребува […]

Биди жена во Канада, немој во Индија

Биди жена во Канада, немој во Индија

Политиките кои промовираат родова еднаквост, заштитни мерки против насилство и експлоатација и соодветната здравствена заштита ја направи Канада најдоброто место во светот за да се биде жена, според анкетата направена од Ројтерс. Чедоморството, склучувањето брак помеѓу деца и ропството се главните причини Индија да биде најлошото, иако покажала напредок, сепак многу жени се уште се […]

Почина Eн Рутерфорд, Карен од филмот „Однесено со виорот“

Почина Eн Рутерфорд, Карен од филмот „Однесено со виорот“

Актерката Eн Рутерфорд, најпозната по својата улога Карен, најмладата сестра на Скарлет О’ Хара во филмот „Однесено со виорот“, почина на 94 години. Актерката Ени Џефрис, блиска бријателка на Eн потврди дека Рутерфорд починала во понеделникот во својот дом во Беверли Хилс. Според нејзините зборови, Рутерфорд имала проблеми со срцето.

Германската десничарска партија во неонацистичка облека

Германската десничарска партија во неонацистичка облека

Пратениците на екстремно десничарската Националдемократска партија денеска на седницата на покраинскиот Парламент во Дрезден влегоа облечени во облека од неонацистичка модна куќа „Тор Штајнар“. Откако полицијата пристигна за ги одведе. Тие ја напуштија седницата. Оваа облека е омилена меѓу неонацистите, но според правилата на Парламентот забрането е да се носи во него. Претседателот на Парламентот […]