Свет

Холандскиот министер за финансии кандидат за шеф на Еврогрупата

Холандскиот министер за финансии кандидат за шеф на Еврогрупата

Холандскиот министер за финансии Јерун Дајселблум ја објави денеска својата кандидатура за шеф на Еврогрупата. – Сакам да ве известам дека утре ќе поднесам официјална кандидатура, рече Дајселблум за време на разговорите со актуелниот шеф на Еврогрупата Жан Клод-Јункер. Холандскиот министер за финансии, кој е член на Лабуристичката партија, во последните неколку недели се појави […]

Во напад на алжирските сили убиени се 34 заложници и 14 киднапери

Во напад на алжирските сили убиени се 34 заложници и 14 киднапери

Повеќе од 30 заложници и 14 киднапери беа убиени денеска во воздушните напади на алжирските вооружени сили на гасната постројка, каде што екстремистите ги држеа работниците како заложници, објави мавританската агенција АНИ, додека АП наведува дека најмалку 20 странски заложници успеале да избегаат. Ројтерс укажува, дека за сега не е можно да се проверат наводите […]

Германски хирурзи оставиле 16 предмети во телото на еден пензионер

Германски хирурзи оставиле 16 предмети во телото на еден пензионер

Хирурзи на болницата во германскиот град Хановер, оставиле “до 16 предмети” во телото на еден пензионер кој бил опериран во 2009 година. од рак на простата, а кој почина минатата година, изјави правната застапничка на неговото семејство. Бидејќи раните од операцијата не заздравиле, пензионираниот банкар Дирк Шредер повторно беше подложен на операција и докторите од […]

Српските научници предупредуваат дека секоја втора година ќе биде екстремно сушна

Српските научници предупредуваат дека секоја втора година ќе биде екстремно сушна

Српските научници предупредуваат дека во иднина секоја втора година ќе биде екстремно сушна, па затоа се потребни видови и хибриди адаптирани на тоа подрачје и отпорни на климатските услови. На советувањето „Производство и доработка на семињата и меркантилните зрна во екстремни климатски услови“ во Стопанската комора во Србија (ПКС) беше потенцирано дека српското земјоделско производство […]

Пијан Русин забил тенк во куќа

Пијан Русин забил тенк во куќа

Една жителка на селото Берјозово, сместено на руската планина Урал, повикала полиција во 3 часот наутро во петокот и пријавила дека во нејзината куќа влегол тенк, кој претходно ги урнал оградата и гаражата на соседот. Полицијата веднаш пристигнала и сфатила дека станува збор за оклопен транспортер тежок 14 тони, кој толку го преплашил 80-годишниот сосед […]

Инфлацијата во Франција во 2012 година била два отсто

Инфлацијата во Франција во 2012 година била два отсто

Официјалната стапка на инфлација во Франција во минатата година била два отсто, поттикната од растот на цените на храната и енергенсите, но сепак под 2,1 отсто колку што беше во 2011 година. Според Институтот за статистика во Франција новите податоци се во согласност со владините прогнози. На растот влијаеле најмногу цените на храната кои се […]

Во Мали досега се распоредени 1.400 француски војници

Во Мали досега се распоредени 1.400 француски војници

 Бројот на француските војници, кои учествуваат во операцијата во Мали, што почна во петокот, достигна до 1.400, соопшти францускиот министер за одбрана Жан-Ив ло Дриан. Франција планира да испрати вкупно 2.500 војници, меѓу кои ќе има припадници и на Легијата на странците. Портпаролот на Генералштабот на француската армија Тиери Брјукар изјави дека Франција ќе испрати и хеликоптери […]

Двајца градежни работници поради немарност станаа најсреќните луѓе во светот

Двајца градежни работници поради немарност станаа најсреќните луѓе во светот

Двајца градежни работници од немарност станаа најсреќните луѓе во светот. Имено, Ричард Мул (31) и Ник Биаџони (30) требале тој ден да работат во кранот во кој вчера се урна хеликотер, но на нивна голема среќа – заспале на работа. – Колегата и јас сме требаше да бидеме таму во седум наутро, но задоцнивме. Да нагласам, тоа […]

Скандинавија среќно место на земјата

Скандинавија среќно место на земјата

Американците стануваат се понесреќни или барем помалку среќни, додека Норвежаните можат да бидат задоволни од новата листа на бизнис весникот „Форбс“ во однос на земјите во светот каде што жителите имаат најмногу причини да бидат среќни. Тој што сака да се чувствува задоволен и среќен треба веднаш да се пресели во Норвешка, доколку има доверба […]

Лавров ги осуди САД поради обвинувањето на режимот во Дамаск за нападот во Алепо

Лавров ги осуди САД поради обвинувањето на режимот во Дамаск за нападот во Алепо

Русиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров ги критикуваше денеска САД поради „богохулните“ обвиненија, со кои сирискиот режим се посочува како виновен за експлозијата во Алепо. Коментирајќи ги извештаите на неколку американски медиуми дека сириските владини сили го извршиле терористички акт во Алепо рускиот министер рече дека „не може да замисли поголемо богохулство“, јави Танјуг. […]

Снег приземји авиони на виенскиот аеродром

Снег приземји авиони на виенскиот аеродром

Интензивни врнежи од снег го попречуваат сообраќајот од виенскиот аеродром Швехат, чија прес служба соопшти дека привремено е прекинато слетувањето авиони на тој аеродром. – Колку долго ќе трае тој прекин не може да се предвиди, рекоа претставници од аеродромот. Тие додаваат дека авионите кои требало да слетаат во Виена се пренасочуваат кон Линц или […]