Свет

Уго Чавес се уште има сериозни респираторни проблеми

Уго Чавес се уште има сериозни респираторни проблеми

Претседателот на Венецуела Уго Чавес се уште има белодробна инфекција која му го отежнува дишењето, додека заздравува од операцијата од рак извршена на 11 декември во една кубанска болница, соопшти денеска венецуелскиот министер за информации Ернесто Вијегас, цитиран од британските медиуми. Според Вијегас, „командантот Чавес“ има компликации како последица на „острата белодробна инфекција“. -Оваа инфекција предизвика […]

Џон Бојнер реизбран за претседател на Претставничкиот дом на САД

Џон Бојнер реизбран за претседател на Претставничкиот дом на САД

Републиканецот Џон Бојнер доби втор двегодишен мандат како претседател на Претставничкиот дом на САД. Бојнер ја победи лидерката на демократите Нанси Пелоси со 220 наспроти 192 гласа на првиот ден од седницата на новиот состав на Долниот дом на Конгресот, во кој републиканците имаат мнозинство. Ова е 113-тиот Конгрес на САД и во својот состав […]

Добри резултати на шпанската терапевтска вакцина против ХИВ-вирусот

Добри резултати на шпанската терапевтска вакцина против ХИВ-вирусот

Тим од шпански истражувачи за време на седумгодишната работа разви терапевтска вакцина, која привремено може во најголема мерка да го намали присуството на ХИВ-вирусот во организмот на заболените пациенти. Вакцината е тестирана на 22 заболени лица, при што се покажала целосно безбедна. – Она што го направивме е на имуниот систем да му дадеме инструкции […]

Нуланд: Најавената посета на шефот на „Гугл“ на Северна Кореја не е конструктивна

Нуланд: Најавената посета на шефот на „Гугл“ на Северна Кореја не е конструктивна

 Најавената посета на претседателот на американскиот интернет гигант „Гугл“ Ерик Шмит и на поранешниот гувернер на Њу Мексико Бил Ричардсон на Северна Кореја не е конструктивна, изјави портпаролката на американскиот Стејт департмент Викторија Нуланд. Се очекува посетата да биде на почетокот на февруари. – Отворено кажано не сметаме дека времето на посетата е особено конструктивно, […]

Најмалку 27 жртви во самоубиствен напад во Ирак

Најмалку 27 жртви во самоубиствен напад во Ирак

Најмалку 27 лица загинаа денеска во експлозија на автомобил бомба на автобуска станица во градот Мусајаб во Ирак, соопшти полицијата. Бомбашот самоубиец со автомобил влетал на автобуска станица додека верници чекале автобус за враќање од светиот град Кебал, каде илјадници шиити секоја година заминуваат на празникот Арбаин, и повредил најмалку 60 лица. Градот Мусајаб, каде е […]

САД: Над 200 лица уапсени во рамки на истрага за детска порнографија

САД: Над 200 лица уапсени во рамки на истрага за детска порнографија

Американската агенција за имиграција и царина соопшти дека во текот на изминатите пет недели се уапсени над 200 лица во рамки на меѓународна истрага за детска порнографија. Директорот на Агенцијата Џон Мортон изјави дека во текот на истрагата, завршена во декември, идентификувани се 123 деца, жртви на порнографија, од кои 110 во САД. Мортон нагласи […]

Хезболах: На Сирија и се заканува поделба

Хезболах: На Сирија и се заканува поделба

Лидерот на либанското движење „Хезболах“ Хасан Насрала, кој е верен сојузник на режимот во Дамаск, предупреди дека на Сирија и се заканува поделба. Предупредувањето, Насрала го упати во своето обраќање денеска на телевизијата Ал Манар на Хезболах. – Нашиот став е одбивање на каков било вид поделба на која било арапска или муслиманска земја. Повикуваме на обединување на овие […]

Џиновско „глуварче“ ќе лови мини во Авганистан

Џиновско „глуварче“ ќе лови мини во Авганистан

Џиновско глуварче ќе „лови“ мини во Авганистан, пишува францускиот весник „Фигаро“. Новата технологија е дело на 29-годишниот Авганистанец Мадус Хасани, со прибежиште во Холандија. Ловецот на мини е направен од 150 бамбусови дрва, кои формираат топка. На врвот на секој од бамбусите се наоѓа пластичен диск со големина на фризби, прикачен со пластичен зглоб. Откако сите елементи ќе […]

Фарел: Фуере нема никаква позиција во Ирското претседателство со ЕУ

Фарел: Фуере нема никаква позиција во Ирското претседателство со ЕУ

Поранешниот амбасадор на Европската унија во Македонија, Ерван Фуере, нема да има никаква позиција во Ирското претседателство со ЕУ. Ова за дописникот на МИА од Брисел денеска го потврди Деирдри Фарел, портпарол на Ирското претседателство, по шпекулациите во македонската јавност дека некогашниот ЕУ-амбасадор би одлучувал за некои работи за време на шестмесечниот период од ирското […]

Во ЕУ стапија во сила построгите буџетски правила

Во ЕУ стапија во сила построгите буџетски правила

„Фискалниот пакт“ на Европската унија, договорен во настојување да биде ставена под контрола долготрајната должничка криза во ЕУ, стапи во сила со првиот ден во 2013 година. Во март минатата година, 25 од 27 членки на ЕУ го прифатија „правилото за урамнотежување на буџетот“ за да обезбедат буџетските дефицити на нивните влади повеќе да не бидат […]

Баросо: На еврозоната не и се заканува распаѓање

Баросо: На еврозоната не и се заканува распаѓање

Минатата година заврши со позитивен тон за ЕУ. Мислам дека е чесно да се каже дека исчезна перцепцијата за ризик во еврозоната, изјави претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо во говорот на семинарот за португалски дипломати. – Инвеститорите сфатија дека кога европските лидери ќе се обрзат да се напраи се за да се заштити интегритетот на еврото, […]