Свет

Втор круг избори во Франција

Втор круг избори во Франција

Во Франција денеска се одржува вториот круг парламентарни избори на кои фаворит е Социјалистичката партија на Претседателот Франсоа Оланд. Инаку, според истражувањата, во парламентот кој го сочинуваат 577 пратеници, за прв пат по десет години, социјалистите би можеле да го имаат мнозинството. Во првиот круг пред една недела, избрани се 36 пратеници, кои во својата […]

Данска: Првиот геј-брак во црква

Данска: Првиот геј-брак во црква

Стиг Елинг и Стен Андерсен е првата хомосексуална двојка која се венча во црква, во согласност со новите дански закони за бракот со лице од ист пол. Новиот закон е усвоен на седми јуни со 80% глсови „за“. Инаку во Данска, хомосексуалните двојки од 2009-та година имаат право да посвојуваат деца.

А1 РЕПОРТАЖА: Кралицата на Северот – Шведска

А1 РЕПОРТАЖА: Кралицата на Северот – Шведска

Живот во држава во која се е средено и речиси никој не зборува за криза. Живот во земја во која е платена секоја минута работа, во која работничите права се на прво место и во која превозните компании ги враќаат парите во случај на доцнење, а на пријавените работници државата им исплаќа половина од трошоците […]

ВИДЕО: Војна меѓу полицијата и рударите во Шпанија

ВИДЕО: Војна меѓу полицијата и рударите во Шпанија

Протестите на шпански рударите од штрајк преминаа во милитантна борба за опстанок. Претходно овој месец, се појавија да протестираат во Мадрид, а полицијата од прва рака почувствува дека нема да може со оваа група на лути работниците да се справи лесно и брутално како и со другите демонстранти. Покрај тоа, за време на конфликтот што […]

По 21 година „иконата“ на демократијата ја зема Нобеловата награда

По 21 година „иконата“ на демократијата ја зема Нобеловата награда

Претседателот на Нобеловиот комитет Тхорбјорн Јагланд, денеска во Осло ја додели Нобеловата награда за мир од 1991 година, на Аунг Сан Су Кји, која тогаш во нејзино име ја преземаа нејзините синови и рече дека се надева оти и кинескиот дисидент Лиу Ксијаобо, добитник на наградата за 2010, еден ден ќе дојде во Осло. „Повеќе […]

26 мртви во Сирија, 1.000 семејства се заглавени во Хомс

Најмалку 26 лица загинаа во денешните насилства, а околу илјада семејства се заглавени во Хомс, заобиколени од режимот и изложени на насилство, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права. Таа побара од Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун итно да интервенира за да престане постојаното бомбардирање и да се евакуираат овие заробени семејства. Генералот Роберт Муд, […]

Почина принцот Најеф, наследникот на престолот во Саудиска Арабија

Почина принцот Најеф, наследникот на престолот во Саудиска Арабија

Принцот – престолонаследник Најеф бин Абдул Азиз Ал Сауд почина денеска во болницата во Женева, објави државната телевизија на Саудиска Арабија, повикувајќи се на извори од кралскиот двор. Тој од 1975 година беше министер за внатрешни работи на Саудиска Арабија. 78 годишниот Принц е полубрат на кралот Абдул, а за престолоналедник беше назначен во октомври […]

Египет на испит – се бира нов претседател

Египет на испит – се бира нов претседател

Граѓаните го избираат првиот претседател на Египет по Мубарак, како финален тест на египетската револуција. Во трка се кандидатот на Муслиманското братство, Мохамед Mурси и поранешниот премиер од времето на Мубарак, Ахмед Шафик. „Ние сме на истото место каде што бевме кога Мубарак падна“, рече добитникот на Нобеловата награда Мохамед ел Барадеј, кој претходно се […]

Руски воени бродови подготвени да тргнат кон Тартус

Неколку руски воени бродови од Црноморската флота се подготвени за да испловат за сирискиото пристаниште Тартус, со цел зачувување на безбедносната логистиката точка на руската морнарица. „Со оглед на фактот дека Медитеранот е област на одговорност во нашата Црноморска флота, реално е дека во случај на потреба, нашите бродови ќе тргнат во извршувањето на задачите […]

Татко си ги уби 4-те деца

Татко си ги уби 4-те деца

Сите свои 4 деца си ги убил таткото во Долна Саксонија, при што испратил порака на својата сопруга дека и тој ќе се убие. Тој ги задавил своите деца, 12 -годишната ќерка и три момчиња на 5, 7 и 9 години додека тие спиеле. Мајката кога ја добила пораката, била во странство и веднаш се […]