Свет

Ејџ. Ар. Мекмастер нов советник на Трамп за национална безбедност

Ејџ. Ар. Мекмастер нов советник на Трамп за национална безбедност

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа соопшти дека го номинирал генерал-потполковникот Ејџ. Ар. Мекмастер за свој нов советник за национална безбедност. Мекмастер доаѓа на местото на Мајкл Флин кој беше разрешен од должносота набрзо по именувањето на функцијата, поради скандалот поврзан со неговите контакти со рускиот амбасадир во Вашингтон. Најавувајќи ја номинацијата на Мекмастер, Трамп рече […]

Во март средба на високо ниво меѓу Франција, Германија, Шпанија и Италија

Во март средба на високо ниво меѓу Франција, Германија, Шпанија и Италија

Претседатели на држави и на влади од Германија, Шпанија, Италија и Франција ќе имаат средба на 6 март во Париз по покана на францускиот претседател Франсоа Оланд. Тој ги поканил германскиот канцелар Ангела Меркел и премиерите на Шпанија, и на Италија. Средбата во Париз ќе биде дел од подготовката на средбата на високо ниво во […]

ХРВ: Џихадистите од ИД силувале и мачеле и сунитски жени во северен Ирак

ХРВ: Џихадистите од ИД силувале и мачеле и сунитски жени во северен Ирак

Џихадистите од Исламска држава силувале и мачеле не само жени од малцинството Јазиди, туку и сунитски жени, пренесуваат француските медиуми, цитирајќи ја организацијата за правата на човекот „Хјуман рајтс воч“. Организацијата документира случаи на произволни приведувања, на принудни бракови и на сексуални изживувања врз жени кои се обиделе да побегнат од селото Хавиџа, во северен […]

Киргистан ги процени штетите од паѓањето на турскиот товарен Боинг на 2,8 милиони долари

Киргистан ги процени штетите од паѓањето на турскиот товарен Боинг на 2,8 милиони долари

Владата на Киргистан испрати официјално писмо до Турција, во кое се посочува сумата на материјалните штети нанесени врз земјата откако турскио товарен авион се урна во јануари во близина на Бишкек, соопшти денеска вицепремиерот Мухаметкали Абулгазиев на средбата со жителите од населбата каде се случи несреќата. Тој истакна дека веднаш по несреќата започнале преговори за […]

Четворица руски војници загинаа во бомбашки напад во Сирија

Четворица руски војници загинаа во бомбашки напад во Сирија

Четворица руски војници загинаа на 16 феврури, а двајца се повредени од рачно изработена бомба во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. – На 16 февруари рачно изработена бомба активирана од далечина усмрти четворица руски војници, а двајца се повредени, се наведува во соопштението. Цел на нападот бил конвој на сириската армија меѓу кои […]

Берлин: Русија го прекршува договорот од Минск

Берлин: Русија го прекршува договорот од Минск

Официјален Берлин смета дека декретот на рускиот претседател Владимир Путин со кој привремено се признаваат пасошите издадени од властитe во отцепените украински територии е прекршување на мировниот договор од Минск. Според портпаролот на германската влада Штефан Зајберт оваа одлука на Русија не е прифатлива за Германија. „Признавањето на патните документи издадени од самопрогласената Народна република […]

Најмалку 50 лица загинаа во невреме во Авганистан

Најмалку 50 лица загинаа во невреме во Авганистан

Најмалку 50 лица загинаа во невреме кое го погоди Авганистан во претходните три дена вклучувајќи и 25 овчари, кои се сметаат на исчезнати, соопшти денеска Националната агенција за катастрофи, пренесува Танјуг. Меѓу загинатите има и 11 лица на кои им паднал покривот поради силниот дожд. Лошото време ја отежнува испораката на хуманитарна помош, особено во […]

Италијанската полиција разби мрежа за снабдување на фалсификувани документи за мигранти

Италијанската полиција разби мрежа за снабдување на фалсификувани документи за мигранти

Италијанската полиција соопшти денеска дека разбила криминална мрежа за продавање на фалсификувани документи на илјадници мигранти со што тие добивале право за престој во Италија, како и пристап во сите земји на Европската унија, јави ДПА. Италијанската полиција го уапсила водачот на групата, 55-годишниот сметководител од Милано, како и десет лица од Египет, Италија, Мароко, […]

Почнува дебатата во британскиот Дом на лордовите за Брегзит

Почнува дебатата во британскиот Дом на лордовите за Брегзит

Членовите на Горниот дом (Домот на лордовите) на британскиот Парламент, ја почнаа денеска расправата за предлог-законот за почеток на преговорите со Брисел за повлекување на Велика Британија од ЕУ. Пратениците во Долниот дом, претходно, го поддржаа предложениот закон, според кој премиерот Тереза Меј е овластена да побара од ЕУ, досегашната членка- Велика Британија- да се […]

Гибралтар ја заплени супер јахтата на рускиот милијардер Мелниченко

Гибралтар ја заплени супер јахтата на рускиот милијардер Мелниченко

Властите на Гибралтар ја запленија „супер-јахтата“ на рускиот милијардер Андреј Мелниченко, на барање на германското бродоградилиште „Нобискруг“, затоа што купувачот се уште и должи на фирмата 15,3 милиони евра. Според германските медиуми, јахтата на богатит Русин е една од најголемите во светот. Долга е 143 метри, има три јарболи, од кои највисокиот иенсува 100 метри. […]

Почина претседателката на Нобеловиот комитет

Почина претседателката на Нобеловиот комитет

Претседателката на норвешкиот Нобелов комитет, Каци Кулман Фиве почина на 65-годишнa возраст по долго боледување, соопшти денеска органзиацијата. Кулман, која од 2014 годна се лекуваше од рак на дојка, починала вчера. Минатата година нејзината здравствена состојба се влоши поради што таа откажа учество на неколку собири. Кулман стана членка на Нобеловиот комитет во 2003 година, […]