Свет

Тајфунот Хато се доближува кон Хонг Конг

Тајфунот Хато се доближува кон Хонг Конг

Тихоокеанскиот тајфун Хато денеска го зафати Хонг Конг, парализирајќи го нормалниот живот и транспортот во овој густо населен мегаполис, пренесе ТАСС. Во 2012 година за првпат беше објавено предупредување за бура од максимален десетти степен. Во последните часови циклонот уште повеќе се засили и носи голема опасност, предупредија метеоролозите. Со наредба на локалните власти затворени […]

Ким Џонг-ун нареди да се зголеми производството на боеви глави за балистички ракети

Ким Џонг-ун нареди да се зголеми производството на боеви глави за балистички ракети

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун наредил да се зголеми производството на боеви глави за балистички ракети и ракетни мотори со тврдо гориво. Тензиите околу нуклеарната и ракетната програма на Северна Кореја се зголемуваат се повеќе во последните месеци. Минатиот месец Пјонгјанг под набљудување на Ким Џонг-ун изврши две ракетни тестирања на меѓуконтинентални балистички ракети со голем […]

Пронајденото обезглавено тело во Данска е на новинарката Ким Вол, пронаоѓачот Питер Мадсен главен осомничен

Пронајденото обезглавено тело во Данска е на новинарката Ким Вол, пронаоѓачот Питер Мадсен главен осомничен

Данската полиција соопшти дека обезглавеното тело без рака и нога, пронајдено во морето кај Копенхаген му припаѓало на шведската новинарка Ким Вол, која што пишуваше за „Гардијан“ и „Њујорк Тајмс“, пренесува Би-Би-Си. Ким Вол последен пат е видена жива на 10. август кога отишла на подморница да прави приказна со пронаоѓачот Питер Мадсен. По неколку […]

Тилерсон ја поздрави „воздржаноста“ на Северна Кореја

Тилерсон ја поздрави „воздржаноста“ на Северна Кореја

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ја поздрави, како што нагласи, „воздржаноста“ која Северна Кореја ја покажува во последно време кон својата нуклеарна програма, додавајќи дека тоа би можело да значи отворање пат кон можен дијалог меѓу Вашингтон и Пјонгјанг. – Немавме истрелувања на ракети, ниту провокации од страна на Северна Кореја, откако едногласно беше усвоена […]

ОН: Поради борбите во ирачкиот град Тал Афар блокирани 30.000 цивили

ОН: Поради борбите во ирачкиот град Тал Афар блокирани 30.000 цивили

Околу 30. 000 цивили се блокирани во ирачкиот град Тал Афар од борбите меѓу ирачката армија и џихадистите од Исламска држава, соопшти портпаролот на ОН, цитиран од француските медиуми. -Хуманитарната помош веќе е доставена до пунктовите на југ и исток од Тал Афар, изјави портпаролот Стефан Ѓужариќ. Високиот комесаријат на ОН за бегалци стравува дека […]

Макрон од Атина ќе испрати реформаторска порака за еврозоната

Макрон од Атина ќе испрати реформаторска порака за еврозоната

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе се обиде да упати реформаторска порака за неопходност од засилување на европската монетарна унија и тоа ќе се случи за време на неговата посета на Атина, планирана за 7 и 8 септември, јавија грчките електронски весници, повикувајќи се на француски високо рангирани претставници. Весникот „Катимерини“ пишува дека дека на својата […]

Трамп: Ако треба ќе ја затвориме Владата, но ќе го изградиме ѕидот кон Мексико

Трамп: Ако треба ќе ја затвориме Владата, но ќе го изградиме ѕидот кон Мексико

Ако треба ќе ја затвориме Владата, но ќе го изградиме ѕидот на границата со Мексико, изјави американскиот претседател Доналд Трамп на митингот во конгресниот центар во Феникс, во државата Аризона. За време на неговиот говор пред центарот се собрале неколку илјади демонстранти кои полицијата ги растера со димни бомби и солзвац, откако тие почнале да […]

УНИЦЕФ: Исламистите од Боко Харам се повеќе деца користат како „човечки бомби“

УНИЦЕФ: Исламистите од Боко Харам се повеќе деца користат како „човечки бомби“

Исламистичката група Боко Харам се повеќе деца, главно девојчиња од североисточна Нигерија, ги користи како „човечки бомби“, денеска во Женева соопшти Детскиот фонд на ОН (УНИЦЕФ), цитиран од француските медиуми. Според организацијата за заштита на правата на децата, од почетокот на годината бројот на вака искористени деца е зголемен речиси за четири пати во споредба […]

Во Мароко се уапсени две лица осомничени за врски со терористите од Барселона

Во Мароко се уапсени две лица осомничени за врски со терористите од Барселона

Мароканските власти уапсиле две лица, осомничени за врски со извршителите на терористичкиот напад во Барселона, во кој беа убиени 13 лица, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на државната телевизија 2М. Единиот од нив – маж на возраст од 28 години, бил приведен во Надор, во близина на шпанската енклава Мелила. Тој 12 години живеел во […]

Чиле даде азил на пет венецуелски судии

Чиле даде азил на пет венецуелски судии

Чиле им даде азил на петмина венецуелски судии од опозицијата против претседателот Николас Мадуро, кои на почетокот од овој месец побегнаа во амбасадата на Чиле во Каракас. – Дојде време да го исполниме ангажманот и да покажеме солидарност. Владата во Чиле одлучи да тие петмина венецуелски државјани да им даде дипломатско засолниште. И понатаму се […]

Лондон му порача на Брисел дека по Брегзит нема да му треба Европскиот суд на правдата

Лондон му порача на Брисел дека по Брегзит нема да му треба Европскиот суд на правдата

Британската Влада соопшти дека Европскиот суд на правдата „ не е ниту потребен, ниту соодветен“ за политиката во односите меѓу Велика Британија и ЕУ, по британското излегување од ЕУ.. Во најновиот документ на официјален Лондон за преговорите со Брисел, околу Брегзит, се вели дека Владата на Велика Британија сака да воспостави „длабоко и специјално партнерство“ […]