Технологија

iPhone 6 ќе има различни бои и поголем екран

iPhone 6 ќе има различни бои и поголем екран

Бројните шпекулации и претпоставки каков ќе биде новиот iPhone и кога ќе се појави веќе почнаа да се шират во јавноста. Последната вели дека iPhone 6 ќе има на располагање повеќе бои, а можни се промени и во големината на екранот. Досега Apple лансираше смартфон со само две бои на маската, но тоа може наскоро […]

Што ни прават мобилните телефони

Што ни прават мобилните телефони

Денес телефоните станаа неопходни на речиси сите генераци постојано. Овие фотографии покажуваат како мобилните телелфони го променија начинот на кој сме во контакт со светот околу нас. Општеството стана опседнато со овој мал апарат кој го трансформираше начинот на кој комуницираме, овозможувајќи ни да праќаме пораки, фотографии, аудио снимки и видео на пријателите и фамилијата […]

Huawei со три нови смартфони

Huawei со три нови смартфони

Кинеската компанија Huawei ќе има месец полн со активности бидејќи доаѓаат три нови смартфони, од кои најмногу внимание со сигурност ќе привлече новиот Huawei Ascend Mate со големина на екранот од 6.1 инч. Huawei Ascend Mate ќе постави нов рекорд на смартфон со најголем екран и ќе биде сериозна конкуренција на Samsung Galaxy Note и […]

Најглупавиот Фејсбук статус во 2013 година

Најглупавиот Фејсбук статус во 2013 година

18-годишен Американец на Фејсбук објавил статус кој за многу луѓе станал најглупавиот статус во 2013 година. Зошто? Затоа што поради тој статус Џејкоб завршил во затвор. Џејкоб Браун во првите часови од новата година на Фејсбук напишал: „Да возиш пијан… класика ;) чие и да беше возилото кое го удрив, жал ми е. :P” Оваа […]

Прва еколошка машина за перење во светот

Прва еколошка машина за перење во светот

Машините за перење на јужнокорејската компанија ЛГ Електроникс го добија признанието „Грин Продакт Марк“ од престижната агенција за сертификати „TUV Rheinland“. Сертификатот „Грин Продакт Марк“ им се доделува на апарати со изразени еколошки карактеристики, а ЛГ машината за перење со предно полнење е првиот производ од областа на домашни апарати кој го добил ова признание. […]

Ел-Џи на Саемот во Лас Вегас ќе претстави нов 9.1 сараунд систем

Ел-Џи на Саемот во Лас Вегас ќе претстави нов 9.1 сараунд систем

Саемот на потрошувачка електроника во Лас Вегас почнува идната недела, а јужнокорејскиот производител Ел-Џи објави некои од новитетите со кои ќе се претстави, меѓу кои и новиот 9.1 сараунд систем. Ел-Џи на Саемот во Лас Вегас (ЦЕС) ќе претстави повеќе новитети, кои треба да излезат на пазарот во текот на идната година. Тука е БХ9430ПВ […]

„Фуџитсу“ произведува смартфон за повозрасни

„Фуџитсу“ произведува смартфон за повозрасни

Јапонската компанија „Фуџитсу“ произведе „паметен“ телефон за повозрасните луѓе и планира да го продава на пазарите во САД и Европа. Голема реткост е денес некој да користи телефон кој не е смартфон меѓу младата популација, но е сосема јасно дека ваквите апарати не се за секого. Затоа „Фуџитсу“ направи смартфон кој е специјално дизајниран за да […]

„Гугл“ ги избра најдобрите Андроид апликации за 2012 година

„Гугл“ ги избра најдобрите Андроид апликации за 2012 година

Американската компанија „Гугл“ ги избра најдобрите Андроид апликации за смартфони или таблети, кои ја одбележаа 2012 година. Интернет порталот „Бизнис инсајдер“ објави дека „Запос“ е најдобра апликација за интернет купување преку мобилен телефон, додека „Еврноут“ е најдобар потсетник и личен планер. Во потесниот избор се најде и апликацијата „Пинтерест“, која се појави на пазарот годинава и […]

Како да се заштитат децата на интернет

Како да се заштитат децата на интернет

Ако не сакате да преземете драстични мерки и да им забранувате на децата да го користат интернетот и мобилниот телефон треба да се следат совети за заштита на децата на интернет. На тој начин родителот во секој момент ќе знае што прават децата на интернет. 1. Комјутерот треба да биде во дневната соба, бидејќи на тој начин родителите ќе […]

„Касперски“ порачува заштита на мобилните апарати

„Касперски“ порачува заштита на мобилните апарати

Современите апарати, како што се „паметните“ телефони и таблет компјутери, стануваат се попопуларни, а со тоа и контактите и бројните информации поврзани за онлајн пазарењето и банкарството се почесто стануваат мета за кражби и злоупотреби. Затоа руската компанија „Касперски Лаб“ порачува заштита на мобилните апарати. Кај традиционалните компјутери и лаптопи ажурирањето е од суштинско значење, […]

По „АјФон“, „АјПод“ и „АјПад“ доаѓа и „АјВоч“

По „АјФон“, „АјПод“ и „АјПад“ доаѓа и „АјВоч“

По „АјФон“, „АјПод“ и „АјПад“ американската компанија „Епл“ работи и на создавање паметен часовник „АјВоч“, објави американскиот бизнис портал „Бизнис Инсајдер“. Порталот тврди дек „Епл“ соработува со „Интел“ на развој на иОС часовник. Извори од синџирот за набавки на компанијата за кинескиот блог „Tech163.com“ потврдиле дека часовникот ќе има „блутут“ и спортски екран ОЛЕД од […]