Технологија

Новиот ајФон на „Епл“ наместо со шифра ќе се отклучува со отисок од прст

Новиот ајФон на „Епл“ наместо со шифра ќе се отклучува со отисок од прст

Оваа година би можела да биде пресудна кога се во прашање шифрите, со кои се отклучуваат „паметните“ телефони. Компанијата „Епл“ ова лето треба да го претстави својот нов производ „ајФон 5Ѕ“, кој според неофицијалните информации ќе се отклучува со препознавање на отисок од прстите, со што досегашните кодови и шифри за отклучување ќе станат дел од […]

Dodge Viper TА – Најбруталното од САД

Dodge Viper TА – Најбруталното од САД

Dodge на своите љубители им понуди подобрена верзија на Viper наменета за возење на патека, а моделот ќе ја носи ознаката TA која наводно означува „Time Attack“. Овој модел е одговор на Chevrolet Corvettе ZR1, а ќе се произведе во 33 примероци и сите ќе бидат во портокалова боја. Има 8,4 литарски V10 мотор кој […]

Таблет наменет само за жени

Таблет наменет само за жени

Групацијата „Еуростар“, со седиште на Блискиот Исток, лансира таблет наменет само за жени (ePad Femme), кој чини околу 200 евра и користи оперативен систем Андроид. Овој апарат нуди вгаредни апликации за готвење, пазарење, диети и слично, како и убава розева позадина. Компанијата го рекламира како „Прв таблет на светот произведен само за жени“, кој на […]

Намалена побарувачката на iPhone 5

Намалена побарувачката на iPhone 5

Apple се соочува со многу силна конкуренција од страна на другите производители на паметни телефони како што се Samsung, HTC и многу други. Според „The Wall Street Journal“, Apple ја преполовил нарачката на 4 инчните екрани кои ги набавуваат од јапонскиот Sharp и корејскиот LG. Исто така додаваат дека компанијата со седиште во Америка го […]

Mercedes-Benz SL65 AMG кабриолет со 800КС

Mercedes-Benz SL65 AMG кабриолет со 800КС

Mercedes-Benz тјуниран од компанијата Brabus, настапи на автомобилскиот саем во Женева со моделот 800 Roadster, базиран на Mercedes-Benz SL65 AMG. Стандардната верзија која ја нуди автомобилскиот производител од Штудгарт ја погонува 6.0 литарски V12 битурбо агрегат со 630кс и 1,000 Nm максимален вртежен момент. Brabus успеа да ги надмине овие бројки и да извлече 800кс […]

Филипс претстави телевизор целосно изработен од стакло

Филипс претстави телевизор целосно изработен од стакло

„Филипс“ го претстави најновиот телевизор „Дизајн Лајн“ кој е целосно изработен од едно парче стакло. Телевизорот доаѓа со големина од 46 и 55 инчи. Филипс Дизајн Лајн нема подножје и изгледа како една целина, а дизајниран е така што едноставно треба да се потпре на ѕид. Дизајнерот Френк Ретенбаер истакнува дека при создавањето на телевизорот […]

Британец создаде автомобил што работи на воздух

Британец создаде автомобил што работи на воздух

Британецот Питер Диарман својот 25 години стар автомобил Воксал Нова го претвори во возило од иднината што како погонско гориво користи чист воздух. Автомобилот нема бензин и акумулатор, а единствено гориво што го користи е обичен воздух, што го прави можеби „најзеленото“ возило на планетата. – Остануваме без фосилни горива, мораме нешто да направиме. Се […]

ФОТО: Вака ќе изгледа BMW 7 за 2015 година

ФОТО: Вака ќе изгледа BMW 7 за 2015 година

Не помина ниту година дена од претставувањето на актуелниот редизајн на BMW Серија 7, а баварскиот произведувач веќе започнал да го тестира прототипот на новата генерација на своите луксузни лимузини. На интернет се појавија првите фотографии на прототипот под чијашто маскирана фолија се крие идната серија 7. Засега се достапни мал број на информации за […]

Најстариот торент на Pirate Bay

Најстариот торент на Pirate Bay

По девет години постоење, најстариот торент на Pirate Bay се уште е активен. Најстариот торент на сајтот е документарецот „Revolution OS“, во кој се зборува за историјата на Linux и движењето за слободен софтвер. „Revolution OS“ е поставен на 31-ви март 2004-та, кога на Pirate Bay имало само неколку стотини фајлови. Денес има 2 милиони. […]

Министерот Ивановски во Мексико на состанок на Комисијата за широкопојасен интернет

Министерот Ивановски во Мексико на состанок на Комисијата за широкопојасен интернет

Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски учествува на Седмиот состанок на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој, која се одржува во Мексико Сити. Како што соопшти МИОА, присуствуваат 50 претставници од повеќе земји во светот, меѓу кои од УНЕСКО, Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), Европската комисија,  од Интернационалната телекомуникациска унија […]

HTC го критикува Galaxy S4

HTC го критикува Galaxy S4

Бен Хо, Директор на на тајванската компанија HTC, воопшто не е импресиониран со перформансите на новиот Galaxy S4, што и не се за изненадување ваквите реакции кога се работи за својот силен конкурент. Toj упати остри критики за новиот предводник на Samsung, и како што можеше да се очекува тој го истакна HTC One, неговото […]