Технологија

Градо Лабс луксузни слушалки

Градо Лабс луксузни слушалки

Американската компанија „Градо Лабс“, специјализирана за производство на високо квалитетни слушалки го претстави најновиот модел ГС1000и, рачно изработени махагони слушалки. Луксузните ГС1000и користат најнов динамичен конвентор, а новиот кабел со осум проводници дополнително помага за постигнување на совршен звук. Новото махагони дрво, каблите и дизајнот даваат врвни резултати во контролата и стабилноста на распонот на […]

Гугл: Одлучете што ќе биде со вашите податоци по вашата смрт

Гугл: Одлучете што ќе биде со вашите податоци по вашата смрт

Американската компанија „Гугл“ ќе им овозможи на своите корисници да донесат одлука што ќе се случи со нивните податоци по смртта или по одреден период неактивност на Интернет. Гугл е првата компанија која почна да се занимава со ова чувствително прашање. Новата апликација се однесува на електронската пошта, социјалната мрежа Гугл плус, ЈуТјуб, размената на фотографии […]

Германците користат мраз за греење

Германците користат мраз за греење

Мразот не е само добар изолатор, туку може да се искористи и за греење во домаќинството, докажа германската компанија „Исокал“, која разви концепт за користење на мразот за греење со употреба на сончева и геотермална енергија. Станува збор за единствен, иновативен концепт „СоларАјс“, кој овозможува поефикасно искористување на топлотните пумпи и соларни колектори за климатизација […]

„Мајкрософт“ ќе произведува сопствен мини-таблет

„Мајкрософт“ ќе произведува сопствен мини-таблет

Американскиот софтверски гигант „Мајкрософт“ ќе произведува сопствен мини-таблет со екран од седум инчи, објави „Волстрит џурнал“. Сериското производство на мини-таблети, кои ќе работат на оперативниот систем „виндоуз 8“, би можело да започне кон крајот на оваа година. Седуминчните таблети не биле дел од стратегијата на компанијата минатата година, но раководството одлучило дека е потребен одговор […]

Ксиаоми МИ-2С кинески одговор за Самсунг Галакси С4

Ксиаоми МИ-2С кинески одговор за Самсунг Галакси С4

Кинескиот производител на телефони Ксиаоми го претстави најновиот модел МИ-2С за кој тврди дека е побрз од Самсунг Галакси С4. Ксиаоми МИ-2С поседува квад кор Краит 300 процесор на 1,7 гигахерци, а според податоците од тестовите извршени од компанијата е побрз од Галакси С4, кој поседува 1,9 гигахерци Краит 300 процесор. Новиот телефон е достапен […]

Фејсбук го отстранува „тајмлајнот“?

Фејсбук го отстранува „тајмлајнот“?

Фејсбук го отстранува тајмлајнот, затоа што тој изум не е оригинално нивен, па големи се шансите повеќе да немаат право на него. – Милиони луѓе секојдневно го уредуваат својот живот на Фејсбук и досега немало шанса да имаат увид во тоа што им се случувало претходно. Работевме на нашиот „Тајмлајн“ една година. Тоа е приказна […]

Научник убеден дека пронашол времеплов!

Научник убеден дека пронашол времеплов!

Али Разеги од Иранскиот центар за стратешки изуми е длабоко убеден дека пронашол времеплов, а благодарение на својата драматична изјава, станал предмет на потсмев кај светските медиуми. Меѓутоа, Разеги тврди дека неговиот времеплов Aryayek може да ве однесе само во иднината, поточно иднината да ви ја донесе вам. Мојот изум е со големина на просечен […]

Samsung ги најави Galaxy Mega смартфоните

Samsung ги најави Galaxy Mega смартфоните

Samsung ќе лансира два нови смартфони кои ќе бидат дел од посебна серија хибридни телефони, настрана од Galaxy Note, наскоро доаѓаат два смартфони од новата серија Galaxy Mega. Во омој момент се познати два нови хибридни телефони или популарно наречени фаблети кои имаат големина на екранот над 5.5 инчи и повеќе наликуваат на мини таблети. […]

Полицијата во Дубаи ќе вози Ламборџини Авентадор вредно 350.000 евра

Полицијата во Дубаи ќе вози Ламборџини Авентадор вредно 350.000 евра

Полицијата во Дубаи, во борбата и бркањето со криминалците, сега ќе има подршка од новите возила „ламборџини авентадор“. Автомобилот вреди 350.000 евра. Авентадор забрзува до 100 километри на час за само три секунди, а достигнува максимална брзина од 350 километри на час.

За што се користи Интернетот во Македонија најмногу?

За што се користи Интернетот во Македонија најмногу?

Кога зборуваме за Интернетот, или како што многумина го нарекуваат „медиумот на иднината“, мора да се спомене дека неговата примена од  страна на младите ги надмина сите други медиуми.  Ова е резултат на различните информации и опции што Интернетот како медиум им ги нуди на корисниците. Според анкетата спроведена меѓу лица чија старосна граница е […]

Х-бокс 720 пристигнува кон крајот на мај

Х-бокс 720 пристигнува кон крајот на мај

Мајкрософт се подготвува на 21 мај да ја претстави следната генерација на конзолата за игри Х-бокс, под името Х-бокс 720 или Дуранго. Мајкрософт аналитичарот Пол Турот, за „What the tech“ потврди дека 21 мај е датумот кога ќе биде претставена „играчката на Мајкрософт“, како и дека во продажба ќе се најде на почетокот на ноември, […]