Технологија

iPhone со екран од 5,7 инчи?

iPhone со екран од 5,7 инчи?

Apple разгледува можности да претстави нов модел на iPhone со екран од 5,7 инчи, пренесе Ројтерс. Apple се ангажира околу овие поголеми модели бидејќи е загрижен дека Samsung комплетно ќе го преземе пазарот со поголемите „фаблет“ уреди. Петиот iPhone е најголемиот во семејството со 4 инчен екран, а исто така помал од сите популарни и […]

Apple лансира iRadio

Apple лансира iRadio

Apple постигна договор со една од најголемите издавачки куќи во светот Sony Music за користење на нејзината музика во нејзиниот сервис iRadio. Се очекува iRadio да има карактеристики кои не ги поседува популарното интернет радио во САД Пандора, а меѓу нив ќе биде и поголемата контрола на корисникот врз емитуваните наслови и можност за купување […]

ВИДЕО: Запознајте го новиот „Пежо 308“

ВИДЕО: Запознајте го новиот „Пежо 308“

Францускиот магазин „ЛаАутомобиле“ објави први фотографии и видеo на кои детално е претставен новиот „Пежо 308“. На видео записот може детално да се запознае новиот Пежо 308 од повеќе агли. Особено впечатливи се новите светлосни групи. Внатрешниот дизајн изгледа оригинално и покажува дека компанијата не штедела на квалитетот на користените материјали. Детално е претставен и новиот мултимедијален уред со […]

„Хаштаг“ отсега и на „Фејсбук“

„Хаштаг“ отсега и на „Фејсбук“

Социјалната мрежа „Фејсбук“ од вчера се придружи на „хаштаг“ револуцијата и го воведе симболот „#“, што се користи на „Твитер“ и овозможува собирање на корисниците околу некое име или тема. Воведувањето на „хаштаг“ на корисниците на најпопуларната мрежа ќе им овозможи учество и водење групни разговори, како и едноставно пребарување на новости поврзани со истите теми. „Хаштаг“ најмногусе поврзува […]

Huawei Ascend P6 – најтенкиот мобилен на светот

Huawei Ascend P6 – најтенкиот мобилен на светот

Huawei Ascend P6 е најтенкиот мобилен телефон на светот со само 6,18 милиметри. Ќе поседува процесор со четири јадра и работен такт од 1,5 GHz, кој ќе биде задолжен за подигнување на Andoid платформата и посебниот оперативен систем Emotion UI. Самиот уред би требало да има дијагонала од 4,7 инчи и екран со 720р, како […]

Audi во Унгарија го почнува производството на A sedan

Audi во Унгарија го почнува производството на A sedan

Германскиот производител на автомобили „Ауди“ денеска ја отвори 900 милиони евра вредната проширена фабрика во Унгарија, каде ќе се произведува новиот модел „А3“ седан. Компанијата, дел од групацијата „Фолксваген“, претходно соопшти дека проширувањето на фабриката во Ѓер, на северозапад на Унгарија, ќе го зголеми нејзиниот капацитет за производство на 125.000 возила годишно, во однос на 33.500 од минатата година, пренесуваат француските медиуми. „А3“ што ќе се произведува овде ќе биде […]

ВИДЕО: Нов концепт автомобил на „составување“ од Тојота

ВИДЕО: Нов концепт автомобил на „составување“ од Тојота

Јапонскиот производител на автомобили „Тојота“ го искористи Саемот на играчки во Токио да претстави невообичаен концепт автомобил што корисниците ќе може сами да го состават. Станува збор за „составување“ на плочи од каросеријата што ќе овозможи корисниците да го персонализираат овој забавен спортски автомобил. Малиот електричен автомобил, чија цел е да ги привлече младите генерации, е наречен „Камете 57с“. […]

Самсунг претстави најмал „фишај“ објектив

Самсунг претстави најмал „фишај“ објектив

Самсунг претстави нов 10 милиметарски Ф3.5 „фишај“ објектив наменет за професионални фотографи и лица со поголемо искуство за правање фотографии со најголем агол досега. Станува збор за најмалиот „фишај“ објектив на пазарот со автоматски фокус и супер широк објектив. Новиот Самсунг објектив е речиси за половина помал и полесен од конкурентите. Новиот објектив ја отсликува иновативноста на Самсунг […]

„Фолксваген“ и „Ауди“ повлекуваат 32.000 возила од Австралија

„Фолксваген“ и „Ауди“ повлекуваат 32.000 возила од Австралија

Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ повлекува речиси 26.000 возила во Австралија, додека „Ауди“ повлекува 6.000 поради проблеми со менувачот. Повлекувањето на возилата е последица на зголемената загриженост за безбедноста по загинувањето на една жена во Австралија во автомобил „голф“ произведен во 2008 година. Имено, автомобилот на 32-годишната жена во 2011 година нагло забавил, по што во него удрил камион. […]

„Опел АДАМ“ со најдобро дизајниран ентериер

„Опел АДАМ“ со најдобро дизајниран ентериер

„Опел АДАМ“ на саемот Аутомотив Интериорс ЕХПО 2013 во Штутгарт ја освои наградата за најдобро дизајнирана внатрешност меѓу сериските автомобили. Новиот урбан лајфстајл модел на „Опел“ оваа титула ја освои во конкуренција со моделите „Алфа Ромео 4Ц“, „Јагуар Ф-Тајп“, „Рено Клио“ и „Ренџ Ровер“. Наградата се доделува во рамки на саемот на кој излагачите претставуваат концепти, материјали, текстил и […]

Компјутер кој може да застане на дланка

Компјутер кој може да застане на дланка

Времето на гломазните десктоп компјутери е дефинитивно поминато, а потврда за тоа е NUC (Next Unit of Computing) компјутерот на компанијата „Интел“ со карактеристики на стандарден персонален компјутер, само што овој може да се држи на дланка. Најважно е што овој компјутер тежи само 510 грама. Мобилен е и неговото вклучување и вчитување на оперативниот систем (ОЅ) е исклучително […]