Технологија

Кобо Аура ХД – елегантен читач на е-книги

Кобо Аура ХД – елегантен читач на е-книги

Канадската компанија „Кобо“ го претстави својот нов читач на електронски книги под името „Аура ХД“. Уредот има 6,8 инчен екран со резолуција од 254 пиксели на еден инч, а од компанијата тврдат дека станува збор за е-инк екран со најголема резолуција на пазарот. Аура ХД има „freescale“ процесор што овозможува брзо прелистување во однос на сите […]

„Сони“ лансира најбрз интернет сервис во светот

„Сони“ лансира најбрз интернет сервис во светот

Јапонската компанија „So-net Entertainment“, зад која стои „Сони“, лансирала интернет сервис заснован врз оптички влакна кои достигнуваат брзина од 2Gbps, што воедно е и најбрза интернет врска во домовите во светот. Сервисот под името „Нуро“ им е достапен на домаќинствата и малите претпријатија во Токио и во шест околни префектури. Аплоудот е нешто помал и изнесува 1Gbps, но […]

Нова генерација автоматски менувачи со 9 и 10 степени од Форд и Џенерал Моторс

Нова генерација автоматски менувачи со 9 и 10 степени од Форд и Џенерал Моторс

Форд и Џенерал Моторс потпишаа договор за соработка за развој на нова генерација технолошки напредни 9 и 10 степени автоматски менувачи за возила. Новите менувачи ќе бидат наменети за автомобили, кросовери, СУВ и камионети со преден и заден погон. Тие ќе помогнат за зголемување на перформансите на возилата и истовремено заштеда на гориво. – Инженерските тимови на […]

Samsung загрижени од успехот на HTC One

Samsung загрижени од успехот на HTC One

HTC One е најновиот адут на тајванската компанија, кој од многу критичари беше поздравен како најдобариот смартфон на HTC досега, а се чини дека Samsung е загрижен поради тоа. HTC One ќе биде пуштен во продажба оваа недела кај операторите во САД, а веќе има огромен број на порачки. Јужнокорејската компанија е загрижена за супериорниот […]

Најскапиот смартфон на светот чини речиси 12 милиони евра

Најскапиот смартфон на светот чини речиси 12 милиони евра

Сопствениците на Ајфони обожуваат овој свој апарат да го украсуваат со различни торбички, но тешко е некој украс да може го надмине единствениот примерок од сликата. Ако имате вишок од околу 12 милиони евра, фрлете око на овој единствен примерок на iPhone 5. Изработен е од 24-каратно злато (речиси 135 грама), 600 бели дијаманти, додека […]

ФОТО: Новиот Mitsubishi Concept G4

ФОТО: Новиот Mitsubishi Concept G4

Јапонскиот производител на автомобили „Мицубиши“ објави првични фотографии од концептот Г4, кој ќе биде официјално претставен неделава на Саемот во Шангај. Најновиот концепт на Мицубиши претставува најава за нов мал седан од компанијата. Автомобилот го одликува новата дизајнерска идеја на компанијата, што особено се забележува во предниот и задниот дел од возилото. Г4 концептот има […]

Прв прототип на ТЛЕД сијалица на „Филипс“

Прв прототип на ТЛЕД сијалица на „Филипс“

Истражувачи на компанијата „Филипс“ направиле прототип на сијалица под името ТЛЕД, која произведува рекордни 200 лумени по ват висока квалитетна бела светлина, поради што овој производ е двапати поефикасен од досегашните сијалици и овозможува двојно намалување на потрошувачката на енергија. „Филипс“ соопштува дека повеќе од 19 отсто од потрошувачката на струја во светот се препишува […]

ВИДЕО: Фуџитсу уред обична хартија претвора во екран осетлив на допир

ВИДЕО: Фуџитсу уред обична хартија претвора во екран осетлив на допир

Јапонската компанија „Фуџитсу“ претстави уред што обичен лист хартија го претвора во екран осетлив на допир. Модерните смартфони, таблети и компјутери ги контролираме со допир, но новиот уред на експретите од Фуџитсу овозможува на тој начин да го контролираме и текстот на обичен лист хартија. Уредот со помош на камера и проектор скенира делови или […]

Сериозни промени во дизајнот на Ауди

Сериозни промени во дизајнот на Ауди

Во дизајнерското студио на „Ауди“ дојде до неколку значајни персонални промени, што може да претставува добра вест за сите оние на кои „Ауди“ почна да им досадува со моделите со ист изглед, а различни величини. Шефот за дизајн на германскиот производител, Волфганг Егер, изјави дека покрај промената во раководството на студиото во Инголштат, компанијата ангажирала […]

KIA и во 2013 година го зголемува бројот на испорачани возила

KIA и во 2013 година го зголемува бројот на испорачани возила

Кореjскиoт производител на автомобили „КИА“ во март 2013 година продаде 653.361 автомобили ширум светот, што претставува зголемување од 2,7 отсто во однос на истиот месец од 2012 година. Во истиот период продажбата на автомобилите на „КИА“ нарасна и на европскиот пазар, и тоа за 6,6 отсто. Така, „КИА“ во европските земји во март 2013 година […]

Слаби оценки за Facebook Home

Слаби оценки за Facebook Home

Се добива впечаток дека Facebook Home на корисниците многу не им се допаѓа. Ден откако стана достапен, дури 44 отсто од корисниците го оценија само со една звездичка на Google Play, додека 19,4 отсто сметаат дека вреди за пет звездички. Во просек доби оцена 2,5 што не е идеален почеток. Зошто дојде до тоа? Многумина […]